שתף קטע נבחר

חלוץ מאיים לבטל ישיבות הסדר בגלל הסרבנות

"לא נהיה סבלנים לסרבנות", אמר הרמטכ"ל, והפנה טענות קשות לישיבות ההסדר: "אי אפשר לקיים מערכת דואלית ולקרוא לאנשים לסרב, ובה במידה ליהנות מתנאי ההסדר מול צה"ל. זה לא יימשך אם זו תהיה תופעה שכיחה, ודי לחכימא ברמיזא"

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, הפנה אמש (יום ג') חצים לעבר מנהיגי ישיבות ההסדר והמכינות הקדם-צבאיות, ובמרומז אף איים לסגור אותן - בשל תופעת הסרבנות. 

 

נוכח גילויי הסירוב, והחשש שכדור השלג הזה יגדל ככל שמועד ההתנתקות יתקרב, הבהיר הרמטכ"ל כי אין בכוונתו להיות סבלני ביחס לתופעה - אף שהוא מעריך כי לא תהיה רחבת היקף.

 

בסיור שקיים הרמטכ"ל בלוויית שר הביטחון באחד מבסיסי התותחנים בצפון הארץ, הוא התבקש להתייחס לפרשת החייל הסרבן אבי ביבר, שנשפט ל-56 ימי מחבוש. "זהו מסר חד-משמעי", הגיב, "לא נהיה סבלנים לסרבנות".

 

חלוץ הוסיף כי "החייל נשפט לימי מחבוש, ולא בימים אנחנו מודדים את התגובה". ואז הטיל את הפצצה: "האמירה היא חד-משמעית לכל אלה שקוראים לסרבנות, ואני בעיקר מכוון את דבריי למנהיגי ישיבות ההסדר והמכינות הקדם-צבאיות".

 

"אי אפשר לקיים מערכת דואלית ולקרוא לאנשים לסרב, ובה במידה ליהנות מתנאי ההסדר מול צה"ל", אמר רב-אלוף חלוץ. "בלתי מתקבל על הדעת גם להנות מההסדרים וגם לא לקיים אותם. זה לא יימשך אם זו תהיה תופעה שכיחה, ודי לחכימא ברמיזא".

 

ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) אמר בתגובה, כי הרמטכ"ל תופר עלילת שווא על ראשי ישיבות ההסדר והמכינות בצה"ל. לדבריו, איש מראשי הישיבות והמכינות לא קרא ולו ברמז לסירוב פקודה או לאי-ציות לחוק. "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להתנצל בפני ראשי הישיבות ולהצדיע לחייליהם, המשמשים כיום חוט השדרה הקרבי והפיקודי בצה"ל. אפילו חלוץ לא יוכל ללמדם מהי ציונות, מהי ממלכתיות ומהי נאמנות למדינה".

 

למרות הרמז העבה, בדובר צה"ל ביקשו להבהיר כי חלוץ לא התכוון לאפשרות של סגירת ישיבות ההסדר. ב-ynet פורסם אתמול כי בעקבות מכתב ובו איומים על חיי הרמטכ"ל, שהגיע ללשכתו של חלוץ, הוגברה השמירה על ביתו. 

 

ראש אכ"א הציע לפזר במחלקות

 

במסגרת מסלול ישיבות ההסדר, מתגייסים לצה"ל מדי שנה יותר מ-1,200 חיילים, הלומדים בעשרות ישיבות ברחבי הארץ. כשהם מגיעים לבקו"ם בגיל 18, לאחר סיום לימודיהם, הם חותמים על כרטיס של"ת (שירות ללא תשלום), במסגרתו הם מחויבים במשך חמש שנים ללמוד בישיבה, ומתוך תקופה זו - לשרת בצבא שנה וארבעה חודשים.

 

בני הישיבות מתגייסים כגוש אחד בכל מחזור לחטיבה אחרת - צנחנים, גבעתי, נח"ל וגולני - ואם הם בעלי פרופיל נמוך יותר, לשריון, תותחנים או יחידות עורפיות. החיילים המשרתים ביחידות השדה מתחילים כמחלקה אורגנית בחודשים הראשונים, ורק לאחר מכן מפוזרים בפלוגה.

 

לפני מספר חודשים העלה ראש אכ"א את הרעיון, שבני הישיבות ישובצו במחלקות מעורבות מיד עם תחילת שרותם. היוזמה עוררה סערה, ונטען כי מדובר בניסיון לפרק את תנאי ההסדר. כיום נמצא הנושא בפיילוט באחת המחלקות בנח"ל, ולאחר מכן יוחלט האם יורחב.


פורסם לראשונה 28/06/2005 20:47

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
"די לחכימא ברמיזא". חלוץ
צילום: עמית שאבי
צילום: רויטרס
"אמירה חד-משמעית". אבי ביבר
צילום: רויטרס
מומלצים