שתף קטע נבחר

בוש לעמו: המלחמה בעיראק - מלחמת עולם שלישית

בנאום מיוחד לרגל שנה להעברת השלטון בעיראק אמר הנשיא בוש כי המלחמה בעיראק "חיונית לביטחוננו" וכי ההקרבה של אלפי החיילים שנהרגו ונפצעו "משתלמת". "לא ניתן לרוצחים לקבוע את עתידנו", הבטיח. הירידה בתמיכה בו, כמו גם התבטאויות סותרות של בכיריו, גרמו לו לשאת נאום מיוחד ב"פריים טיים" ומול קהל חיילים אוהד במיוחד

מנסה להסביר: "המלחמה הניטשת בעיראק היא מלחמת עולם שלישית. כל העולם מתבונן במלחמה הזאת", כך אמר לפנות בוקר (שעון ישראל) נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש בנאום בבסיס הצבאי פורט בראג בצפון קרולינה. זאת, לציון שנה להעברת סמכויות השלטון לידי ממשלת המעבר בעיראק.

 

"המחבלים יודעים שהתוצאה תשאיר אותם מעודדים או מובסים, כך שהם מנהלים מסע של רצח והרס. אין גבול לחיים של חפים מפשע שהם מוכנים ליטול" אמר בוש. בדבריו הוא ניסה להסביר לאמריקנים את אופי המלחמה המתנהלת בעיראק, ומדוע הוא אינו מחזיר את 140 אלף החיילים האמריקנים מהמזרח התיכון.

 

בנאומו שארך כחצי שעה, ותוך שהוא מוקף בכ-700 חיילים וקצינים אוהדים, לא התייחס הפעם הנשיא בוש לסוגיית הנשק להשמדה המונית כסיבה ליציאה למלחמה, אולם הוא הזכיר את ה-11 בספטמבר חמש פעמים בנאומו. בוש אף הסביר לאמריקנים כי אסור לקבוע לוח זמנים "מלאכותי" ליציאה מעיראק, שכן צעד זה יאפשר למורדים לעמוד מהצד ולהמתין עד ליציאת האמריקנים.

 

"אחרי ה-11 בספטמבר הבטחתי לעם האמריקני: האומה הזאת לא תחכה עוד להתקפה. אנו ניקח את הלחימה לשטחו של האויב. עיראק היא שדה הקרב במלחמה הזו", אמר בוש. "המשימה שלנו ברורה: אנו רודפים אחר טרוריסטים. אנו עוזרים לעיראקים לבנות אומה חופשית שתהיה בת ברית במאבק בטרור. אנו מרחיבים את החירות במזרח התיכון. אנו מסירים מקור של אלימות ואי-יציבות לטובת יסודות של שלום לילדינו ונכדינו".

 

כמו רוב האמריקנים, אני רואה את התמונות של האלימות ושפיכות הדמים. כל תמונה מזעזעת, והסבל אמיתי ורב. בתוך כל האלימות הזו אני יודע שאמריקנים רבים שואלים 'האם ההקרבה משתלמת?' היא משתלמת, והיא חיונית לביטחון העתידי של המדינה שלנו".

 

הנשיא הוסיף עוד כי ארה"ב אינה מתכוונת לשהות יום אחד מעבר להשלמת המשימה, שהיא העברת האחריות הבטחונית בהדרגה לצבא העיראקי. "הצבת לוח זמנים מלאכותי תשגר מסר שגוי לעיראקים, שצריכים לדעת שאמריקה לא תזנח אותם לפני שהמלאכה הושלמה. זה ישלח מסר שגוי לחיילים שלנו, שצריכים לדעת שאנו רציניים בנוגע להשלמת המשימה שמסכנת את חייהם. וזה גם ישדר מסר שגוי לאוייבים שלנו, שידעו שכל מה שהם צריכים לעשות זה לחכות שנעזוב", אמר בוש.

 

בוא הודה כי "ההתקדמות שלנו (לעבר המטרה) לא הייתה אחידה", עם זאת הוא אמר כי אין בכוונתו לשלוח עוד חיילים לעיראק. "זה יפגע באסטרטגיה שלנו לעידוד העיראקים לקחת את הובלת המאבק לידיהם".

 

בפירסום מוקדם שמסר הבית הלבן ובו קטעים קטעים מנאומו של הנשיא בוש, נאמר כי הסיבה המרכזית לנאום היא שנה להעברת הריבונות מארה"ב לממשלה הזמנית העיראקית - אירוע שצויין בהרחבה גם בכלי התקשורת הערביים, ובאירועי דמים בעיראק עצמה.

 

פרט לכך, נראה שנאומו של הנשיא משדר לא מעט לחץ בו מצוי הבית הלבן. הנאום ששודר ב"פריים-טיים" נובע מהירידה הדרמטית בפופולאריות של הנשיא בוש ובשל התחושה בציבור לפיה הממשל השתמש במידע כוזב לשכנע בצורך לצאת למלחמה בעיראק וכי אין לו כל תוכנית כיצד לסיים אותה.

 

בכירי הממשל משמיעים בעת האחרונה הצהרות סותרות על מצב המלחמה בעיראק, הצהרות המצביעות על מבוכה של ממש. כך, למשל אמר בשבוע האחרון סגן הנשיא, ריצ'ארד צ'ייני, כי ארה"ב מצויה על סף הכרעת המורדים בעיראק ולעומתו הבהיר מזכיר ההגנה, דונאלד ראמספלד, כי מדובר במלחמה שעלולה להימשך שנים רבות.

 

ראמספלד: "לא זוכר את תוכניות המלחמה"

 

תוכניות הבידור הליליות לא התעלמו אף הן מהמצב. בימים האחרונים הן שבו ושידרו את דבריו של ראמספלד, שנשאל כמה זמן תימשך המלחמה. "ששה ימים, ששה שבועות, ששה חודשים...", השיב ראמספלד. בהופעה אחרת ב"פגוש את העיתונות" הוסיף ראמספלד כי הפנטגון הכין תסריטים שונים למלחמה וכנשאל האם התנגדות מזויינת היתה אחד התסריטים, הוא השיב ש"אינו זוכר".

 

אולם הלילה ניסה הנשיא בוש לעצור את הסחף ולהסביר לאמריקנים מדוע "המחבלים נכשלים במשימתם". "המחבלים יכולים להרוג חפים מפשע, אבל הם אינם יכולים לעצור את התקדמות החופש. הדרך היחידה שבה יריבינו יכולים להצליח היא אם אנחנו נשכח את הלקחים של 11 בספטמבר, אם ננטוש את העם העיראקי לאנשים כמו א-זרקאווי ואם נפקיר את עתיד המזרח התיכון לאנשים כמו בן לאדן", אמר.

 

בוש ניסה בנאומו לשכנע את הציבור האמריקני שיש בידיו אסטרטגיה צבאית ומדינית בעיראק וכי יש סיבה של ממש להיות אופטימי בדבר האפשרות לנצחון בעיראק. "אנחנו צריכים לעשות יותר. יהיו רגעים קשים שיבחנו את הנחישות האמריקנית", אמר הנשיא.

  

"אנחנו נלחמים נגד אנשים עם שנאה עיוורת המצויידים בכלי נשק קטלנים ומסוגלים לבצע כל זוועה אפשרית. הם אינם לובשים מדים, הם אינם מכבדים שום חוק של מלחמה ומוסר. הם מנסים לזעזע את כוח הרצון שלנו בעיראק – כפי שהם ניסו לזעזע את כוח הרצון שלנו ב-11 בספטמבר 2001. הם ייכשלו", הבטיח.

 

"המחבלים אינם מבינים את אמריקה. האמריקנים אינם מהססים תחת איום ואנחנו לא נאפשר שמפוצצי מכוניות ורוצחים יקבעו את עתידנו", סיכם הנשיא נחרצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא בוש. מלחמה כדאית?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ראמספלד. "לא זוכר"
צילום: איי פי
מומלצים