שתף קטע נבחר

בני רביזדה הואשם בהלבנת הון של מיליונים

מכתב האישום עולה כי רביזדה, מי שכונה "מלך השוק האפור", עסק בשירותי מטבע ללא אישור, העלים מס ולא הגיש דו"חות למע"מ. היקף העבירות - מעל ל-320 מיליוני שקלים. בעבר הואשם רביזדה בפרשת הבנק למסחר

כתב אישום הוגש הבוקר (יום ד') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד בני רביזדה, מי שנחשב ל"מלך השוק האפור". רביזדה נאשם בעבירות של הלבנת הון, מס ומע"מ בהיקף של למעלה מ-320 מיליוני שקלים. מכתב האישום עולה כי רביזדה בן ה-50, שהואשם בעבר גם בפרשת הבנק למסחר, נהג לעסוק במתן שירותי מטבע, למרות שמשרד האוצר לא הסמיכו לכך.

 

בכתב האישום מפורט כי ב-30 ביולי 2003 הגיש רביזדה בקשה למשרד האוצר וביקש לעסוק כנותן שירותי מטבע. המשרד דחה את הבקשה, שהוגשה בשם חברת "דור עדן חן בע"מ", שרביזדה מנהלה ובעל המניות בה, אך הוא המשיך בעיסוקו.

 

כמו-כן נאשם רביזדה כי לא דיווח לרשויות המס על הכנסותיו, בסך של מאות אלפי שקלים. בנוסף, נטען כי בניגוד לפקודת מס הכנסה, הוא לא ניהל פנקסי חשבונות, לא הנפיק חשבוניות וחשבוניות מס ולא הגיש 28 דו"חות למנהל מע"מ.

 

עוד עולה מכתב האישום כי החל מחודש פברואר 2003 ועד חודש אפריל 2005 ניכה רביזדה צ'קים שקיבל מלקוחות כשהוא משתמש בשמות אחרים. על מעשים אלה הוא נאשם בעבירות של "עשיית פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח, או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון" ובעבירה נוספת של "עיסוק במתן שירותי מטבע ללא רישום במרשם", עבירה על-פי חוק הלבנת הון. בנוסף הוא נאשם בשימוש בחשבונות בנק על שם אנשים אחרים.

 

היסטוריה ארוכה

 

רביזדה נעצר לפני כחודש,  בתום שבעה חודשי פעילות סמוייה של המשטרה. בעבר התנהל נגד רביזדה תיק בחשד להעלמת מיסים בשווי של שני מיליארד שקלים. בפרשת הבנק למסחר נאשם רביזדה בכך שהלווה לעופר מקסימוב את הכסף ששימש אותו להימורים. בתמורה לכך קיבל רביזדה צ'קים מאחותו של מקסימוב, אתי אלון. בכתב האישום נגד רביזדה נטען בשנת 2002 כי הוא גנב או קיבל ביודעו כי הכסף הושג בגניבה, סכומים הנאמדים ב-144 מיליון שקל. 

 

כמו כן הוא הואשם בעבירות מס חמורות ובכך שלא דיווח לשלטונות המס על הכנסותיו, בין השאר מניהול בתי הימורים, מתן הלוואות בריבית ונכיון צ'קים תמורת עמלה. הפרקליטות מציינת כי בתקופה הרלוונטית הופקדו בחשבונות שבשליטתו של רביזדה כספים בסכום של 4.8 מיליארד שקל, וכי הנזק שנגרם לאוצר המדינה מאי הדיווח על הכנסותיו נאמד במיליוני שקלים. כמו כן, טוענת הפרקליטות, כי רביזדה ביצע פעולות לשיבוש החקירה בעניינו במטרה להכשיל אותה.

  

אלחנן טננבוים, השבוי שהוחזר משבי חיזבאללה, קשר אף הוא קשרים עם רביזדה , ובעזרת ניכיון המחאות שביצע בעזרתו מימן את מסעות ההימורים שלו. בסוף שנת 2003 הורשעו ארבעה עובדים של רביזדה בכך שלאחר חשיפת פרשת המעילה בבנק למסחר הגיעו למשרדו של רביזדה ורוקנו אותו ממסמכים. בין המורשעים היה גם יוסי רביזדה, אחיו.

 

בפברואר 2003 נעצר רוני ששון בפרשה שכונתה על ידי בנק לאומי "תרגיל עוקץ". לטענת הבנק, הכניס ששון במאי 2000 לחשבון הבנק שלו המחאות ללא כיסוי בסכום של 4.5 מיליון שקל, ונותר חייב לבנק. בעקבות החקירה טענה המשטרה שמאחורי ההמחאות עמדו בני רביזדה ומאיר חסון, מנאשמי פרשת הבנק למסחר, ופעיל הליכוד, שלומי עוז. איש לא הועמד לדין בפרשה ובסיכומו של דבר, נחתם הסכם בין ששון לבין הבנק, לפיו הוא ישלם 4,000 שקל מדי חודש כהחזר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
נאשם. רביזדה
צילום: יריב כץ
מומלצים