שתף קטע נבחר

חשיפה: צה"ל חוקר היעלמות מחשב עם מידע רגיש

פרסום ראשון: חקירה מסועפת בצה"ל בעקבות פרשת היעלמותו של מחשב שהכיל מידע רגיש, שהועבר מבסיס האם של יחידה מסווגת ליחידת הדרכה. שלושה ערוצי בדיקה מונו לבדוק את האירוע, לפי שעה אין קצה חוט בפרשה. גורמים צבאיים: "הנזק שעלול להיגרם אם חלק מהמידע יגיע לגורמים עוינים הוא עצום, בל ישוער. מדובר כאן בחיי אדם"

מחדל חמור בצה"ל: מחשב שהכיל מידע רגיש ביותר של יחידה מסווגת, נעלם באחרונה באופן מסתורי מאחד מבסיסי ההדרכה באזור המרכז, כך נודע ל-ynet. בעקבות האירוע נפתחה חקירה ביטחונית שעליה הופקד קצין בכיר בצה"ל. גם במצ"ח חוקרים, אולם לפי שעה אין קצה חוט. "מדובר באירוע מדאיג", אומרים גורמים בצה"ל שמכירים את הנושא, "לא מתקבל על הדעת שמחשב כל כך רגיש שאמור להיות מאובטח נעלם".

 

בצה"ל הגדירו את האירוע "אחת החקירות הרגישות ביותר בתחום ביטחון מידע". מעטים הפרטים שניתן לחשוף על הפרשה, אולם ניתן לומר כי שוררת מבוכה קשה בעקבות האירוע, בעיקר בשל המשמעויות הנלוות לו. לא פחות משלושה ערוצי בדיקה מונו לבדוק את האירוע: חקירה ביטחונית שכללה גורמים שונים מזרועות הביטחון, ועדת חקירה של האגף אליו שייך המחשב וחקירת המשטרה הצבאית החוקרת שמתנהלת בימים אלה כפועל יוצא של ממצאי ועדת החקירה.

 

ראשיתה של הפרשה באפריל השנה. המחשב הנייד, המשמש גם כשרת שמקבל מידע ברשת הצבאית, הועבר מיחידה האם שלו לבסיס ההדרכה. המחשב הוחזק באחת הכיתות ולאחר ימים ספורים נדהמו המפקדים לגלות כי

 נעלם. "כבר קרו מקרים בעבר שנעלמו או נגנבו מחשבים מבסיסים או ממפקדים, אבל הפעם לא מדובר במחשב השייך לקצין זה או אחר - אלא לאגף שלם ובו מידע מסווג", גילה גורם צבאי. "הנזק שעלול להיגרם אם חלק מהמידע יגיע לגורמים עוינים הוא עצום, בל ישוער".

 

הגורם ציין כי הקלות הבלתי נסבלת שבה נעלם המחשב תחייב צעדים משמעתיים קשים כנגד חיילים ומפקדים בבסיס ההדרכה, חלקם כבר נחקרו במסגרת חקירת מצ"ח, אחרים, כולל קצינים בכירים, ייחקרו בקרוב.

 

גורמים המעורבים בפרשה ציינו כי בקרוב עשויים לפעול משמעתית נגד מספר גורמים בבסיס ההדרכה בגין אי שמירה על המחשב, אולם מדובר בטיפול טכני ושולי. "ישנם קצינים בכירים מאוד שעוקבים אחר התפתחות בחקירה. חשוב כרגע להבין מה קרה כאן ורק אחר כך לטפל באלה שאחראים למחדל", אמרו, "אנו מעריכים כי לא מדובר בגורם עוין שחדר לבסיס וגנב את המחשב אלא בחייל שאפילו לא מודע לנזק שעשוי להיגרם, מדובר כאן בחיי אדם".

 

הגורמים הודו כי על אף ערוצי החקירה והבדיקה השונים אין כרגע קצה חוט שיוביל לפענוח הפרשה.

 

דובר צה"ל אישר ל-ynet את פרטי האירוע וציין כי בסיום חקירת מצ"ח יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת הפרקליטות הצבאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
(אילוסטרציה)
צילום: גבי מנשה
מומלצים