שתף קטע נבחר

הצלחה לחיזבאללה

אם אכן זיהה כוח צה"ל את חוליית המחבלים אמש, מדוע הסתיים המגע בין שני הכוחות בהימלטות רוב החולייה ללבנון? איך נהרג חייל ונפגעו חיילים נוספים מהפגזה שהחלה לאחר מכן, בעת שהגזרה כולה אמורה היתה להיות בכוננות? תשובות לשאלות לא קיבלנו, וחיזבאללה רשם לעצמו עוד הישג בעימות

ברמה הטקטית, עולות מתוך מה שנמסר עד כה באשר לתקריות בצפון כמה שאלות: אם אכן זיהה כוח צה"ל מיחידה מאומנת היטב, שהיה במארב, את חוליית המחבלים, איך הסתיים אתמול המגע כפי שהסתיים (הרוג לחיזבאללה, פצוע לכוחותינו ורוב חוליית האוייב נמלטת)?

 

הרי לכוח אורב אמורים להיות יתרונות רבים: היערכות מוקדמת, הפתעה, מכת אש ראשונה. ואיך נפגעו חיילים נוספים, כולל הרוג אחד, מהפגזת מרגמות שהחלה לאחר תקרית המארב, כלומר בעת שהגיזרה כולה היתה אמורה להיות בכוננות, בתוך המוצבים המוגנים היטב?

 

ייתכן בהחלט שלשאלות אלה יש תשובות טובות, אבל לא קיבלנו אותן אמש. בפועל, נדמה שלמרות המילים הגדולות של קצין בכיר ("חיזבאללה נתפס עם המכנסיים למטה") יכול הארגון השיעי לרשום לעצמו עוד הצלחה מוראלית בעימות עם צה"ל. לחיזבאללה יש כנראה מזל יוצא דופן. אבל במלחמה מהסוג שמתנהל בצפון, שרובה תדמיות והשפעה מוראלית, למזל יש תפקיד חשוב.

 

ברמה הגבוהה יותר, ספק אם יש לישראל הבנה מלאה של המניעים שבשלהם פועל חיזבאללה. בחודשים האחרונים נמוגה חלק מההשפעה שהיתה לחיזבאללה על פעולות הטרור בשטחים.

 

מפקדי צה"ל כבר אינם מדברים על כך שאלמלא קייס עובייד, פעיל החיזבאללה האחראי על מימון והפעלת הטרור ביהודה ושומרון, כבר היה שורר שם שקט. המשחק שמנהלות סוריה ואיראן, שתי הפטרוניות של חיזבאללה, עם המערב וארה"ב בראשו הוא מורכב ורב פנים הרבה יותר מן הדרך שבה אנחנו מפרשים את הפעולות של חסן נסראללה. אם היתה כוונה בעלת משמעות מאחורי נסיון החדירה של אתמול, ספק אם בצה"ל קולטים אותה עד הסוף.

 

חיזבאללה זכה זה עתה בהישג גדול בבחירות בלבנון. סביר שהדבר החריף את ההתלבטות בתוכו באשר למגמה שבה הוא צריך ללכת – ארגון פנים-לבנוני שעיקרו פוליטי או זרוע קדמית של המאבק המוסלמי, הכולל מלחמה בישראל. עד כה אחז נסראללה במיומנות בחבל משני קצותיו. בהחלט יכול להיות שהצורך להכריע הוא שמניע את הארגון וגורם לו להתגרות בישראל.

 

המשמעות של כל זה היא שקשה לשפוט לגבי התגובה הרצויה, אם לא יורדים לגמרי לסוף דעתו של היריב. הצעות כמו פגיעה בתשתיות בלבנון עוזרות לאוורר את רגשי הזעם, אבל השפעתן חיובית רק אם אכן מזהים מאחורי פעולותיו של חיזבאללה הכוונה סורית (וגם האינטרס הסורי בלבנון אינו מה שהיה אחרי נסיגת הכוחות משם) או אחר. לא בטוח שישראל, עם כל יומרותיה המודיעיניות, אכן מצליחה לפענח דברים עד הסוף. בינתיים, היא לא נוחלת הצלחות חד-משמעיות במקום היחיד שבו אין סימני שאלה – בשדה הקרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עפר שלח
צילום: רויטרס
אש בהר דב
צילום: רויטרס
צילום: אביהו שפירא
מדוע הסתיימה התקרית כפי שהסתיימה? צה"ל בגבול הצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים