שתף קטע נבחר

בקהיר נחתם ההסכם לייבוא גז ממצרים

מדובר בהסכם המדיני הנותן תוקף להסכם על יבוא גז טבעי מצרי, בין חברת החשמל לחברת EMG, בבעלות משותפת של איש העסקים הישראלי יוסי מימן, ממשלת מצרים ואנשי עסקים מצריים. שר הנפט המצרי: "מדובר ביום היסטורי, ההסכם יהווה בסיס לשת"פ כלכלי"

שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן-אליעזר, חתם בקהיר על ההסכם המדיני המגבה את ההסכם המסחרי לייבוא גז טבעי ממצרים לישראל, בהיקף 2.5 מיליארד דולר.

 

צילום: ישראל הדרי

שר הנפט המצרי, סמח פהמי, אמר במעמד חתימת ההסכם: "מדובר ביום היסטורי וההסכם יהווה בסיס לשת"פ כלכלי נוסף בין המדינות". כמו כן, ציין פהמי בהדגשה כי משרדו חתם אתמול (ד') על הסכם לשיתוף פעולה עם משרד האנרגיה של הרשות הפלסטינית. לדבריו, מטרות ההסכם הוא היא פרויקטים משותפים של גילוי ושימוש בגז טבעי.

 

איש העסקים הישראלי יוסי מימן, השותף בחברת EMG המצרית, המוכרת את הגז לישראל, אמר לעיתונאים במעמד חתימת ההסכם: "מה שחשוב הוא שההסכם ייצור תלות כלכלית בין שתי המדינות". בתשובה לשאלה האם המצרים יספקו גז בכל סיטואציה פוליטית? השיב מימן: "מזה 30 שנה שמצרים מספקת נפט לישראל בכל המצבים הפוליטים האפשרים ולא היה משלוח אחד שלא הגיע".

 

"מי היה מאמין שהסכם כזה יתרחש"

 

"מי היה מאמין לפני שנים לא רבות שהסכם מכירת הגז הטבעי ממצרים לישראל אכן יתחרש", כך אמר היום ה שר הנפט המצרי, סמח פהמי, במסיבת עיתונאים שנערכה אחרי טקס החתימה

 

פהמי נשאל על ידי כתבים ישראלים מה יקרה להסכם הגז אם יתרחש שינוי לרעה מבחינה פוליטית במזרח התיכון ואם הממשלה במצרים תתחלף? בתשובה אמר פהמי: "יש דוגמאות בהסטוריה למדינות שהיו ביניהן יחסים גרועים והמשיכו לספק גז זו לזו כמו באירופה בתקופת המלחמה הקרה. כמובן שאף אחד לא יודע באמת מה יקרה, אבל מה, אם תתלבט כל הזמן אם הנישואין שלך יצליחו, האם לא תתחתן? כל הסכם מסחרי או פוליטי דורש אמון בין הצדדים, כל אחד משתי הצדדים יעשה הכל כדי שזה יצליח".

 

בהשיבו לשאלה האם מצרים תשקול לרכוש את הגז הפלסטיני מחברת בריטיש גז, אמר פהמי: "בהחלט כן, אנחנו נעשה כל דבר שיכול לסייע לפלסטינים".

 

שר התשתיות הישראלי, בנימין בן אליעזר, התייחס באותה מסיבת עיתונאים לשאלה מה יקרה, אם אחרי חתימת ההסכם המדיני, ההסכם המסחרי בין חברת EMG לחברת החשמל לא יאושר בדירקטוריון חברת החשמל', השיב בן אליעזר: "אני לא רואה שום סיבה שבעולם שהם לא יאשרו. הם מודעים לכך שאנחנו עובדים על זה המון זמן, הם מודעים לכל המשמעויות הפוליטיות והם מודעים לחשיבות מהפכת הגז הטבעי".

 

פגישה עם מובארק

 

קודם לכן נפגש בן-אליעזר עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. מובארק אמר כי הוא רואה חשיבות רבה מאוד בהסכם הגז, וכי ההסכם יחזק את תשתיות היחסים בין ישראל למצרים.

 

בן-אליעזר אמר כי "מדובר ביום היסטורי. ההסכם הוא ההוכחה החותכת שהשלום בין ישראל למצרים עומד על קרקע מוצקה. אני מאמין שההסכם יפתח פתח להתפתחות נוספת של היחסים הכלכליים ולעסקאות נוספות".

 

שר התשתיות חזר והבטיח למובארק כי ישראל תמשיך לספק את תשתיות המים והחשמל  לפלסטינים בעזה לאחר ההתנתקות, וכי תעביר לידיהם את התשתיות ששימשו את תושבי גוש קטיף.

 

בתשובה לשאלת כתבים מצרים על בריטיש גז אמר בן-אליעזר כי הוא, באופן אישי, מעוניין שבריטיש גז תהיה ספק שלישי, אבל זה יקח זמן.

 

יו"ר חב' החשמל: לעסקה חשיבות אסטרטגית עבורנו 

 

בעקבות החתימה על הסכם המסגרת המדיני לרכישת גז ממצרים, אמר היום יו"ר חברת החשמל, שלמה רוטמן, כי "דירקטוריון חברת החשמל יתכנס בשבועות הקרובים לדיון ולאישור ההסכם המסחרי בין חברת החשמל לחברת EMG. לעסקה חשיבות אסטרטגית עבור חברת החשמל, שעסקה, ותעסוק גם בעתיד, בהגברת יכולות האספקה של גז טבעי, כמקור אנרגיה עיקרי לתחנות הכוח".

 

גז טבעי מצרי בהיקף של כ-2.5 מיליארד דולר

 

בפברואר השנה אישר בן אליעזר את מזכר ההבנות המדיני בין ישראל למצרים בדבר יבוא גז טבעי ממצרים לישראל והנחה את פקידי משרדו להכין את טיוטת ההסכם המדיני, וזה הובא לאישור הממשלה.  

 

חברת החשמל חתמה על טיוטת הסכם עם חברת EMG, שותפות גז טבעי בבעלות משותפת של איש העסקים הישראלי יוסי מימן, ממשלת מצרים ואנשי עסקים מצריים, לפיו תהפוך EMG לספקית הגז הטבעי השנייה של חברת החשמל ותמכור לה גז טבעי מצרי בהיקף של כ-2.5 מיליארד דולר למשך 15 שנה. 

 

ההסכם המדיני אמור להשלים את ההסכם המסחרי בין שתי החברות, ולתת לו תוקף של הסכם בין שתי חברות. ההסכם קובע, בין השאר, את התוואי שבו יעבור צינור הגז ממצרים לישראל, וכן את הדרך שבה שתי המדינות יגבו מסים על רווחי עסקת הענק.

 


פורסם לראשונה 30/06/2005 10:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
מצרים תעביר את הגז לאשקלון
צילום: רוני שיצר
מומלצים