שתף קטע נבחר

למה HOT ו-yes לא פותחות את לוח השידורים האלקטרוני?

HOT ול-YES אינן מאפשרות לכל דורש להוריד את נתוני לוח השידורים האלקטרוני. כתוצאה מכך, משוק שוק המדיה סנטר הסלוני אינו מתפתח

לוח השידורים הדיגיטלי הוא אחד הרכיבים החשובים בטלוויזיה בעידן הדיגיטלי. הלוח, הקרוי EPG (ראשי תיבות של Electronic Program Guide), מאפשר לצופים לצפות במידע נוסף על התוכניות שישודרו בערוצים השונים ולדעת מה ישודר בימים הקרובים.

 

לא רק הממירים הדיגיטליים של הכבלים או הלווין יודעים לתמוך ב-EPG ולהציגו. יש מוצרים רבים המסוגלים להשתמש במידע. מחשבי קולנוע ביתי (HTPC) כגון 'מדיה סנטר' (של מיקרוסופט, או של חברות אחרות), מכשירי PVR חיצוניים, מקליטי DVD, וכן שלטים חכמים כגון פרונטו 9800i של חברת פיליפס. למעשה, מחשבים אלה יכולים לשמש תחליף לכל דבר למכשירי PVR שמשדרות גופי השידור, "Yes Max" של Yes ו-HOT Magic (יושק בקרוב) של HOT.

 

בחו"ל מידע ה-EPG זמין לכל דורש ומופץ חינם באינטרנט (לוח השידורים של הערוצים החופשיים מופץ על פי חוק). במקרים אחרים, המידע מופץ דרך חברות כגון Guidestar דרך ערוצי טלוויזיה, או בערוצים שונים באינטרנט, כאשר השירות ממומן באמצעות פרסומות.

 

התוצאה: שוק המדיה סנטר בישראל אינו מתפתח

 

מרבית המכשירים והתוכנות עובדים בפורמט XML TV (גירסת XML המיועד במיוחד לכלול תכני לוח השידורים בטלויזיה). בארץ, חברות הלווין והכבלים אינן מחוייבות לפרסם את המידע, והן מעבירות את הנתונים רק לגופים החומים עמן על הסכם מיוחד. חברת TV2DAY, למשל, בונה אתרים הכוללים את לוח השידורים של YES או HOT ומספקות את השירות לאתרי תוכן ומגזינים.

 

במציאות שנוצרה, מנויי הכבלים או הלוויין אינם יכולים להוריד את תכניי ה-EPG למכשירים חיצוניים, שאינם בבעלות גופי השידור. כך, נמנע מהצרכנים הישראלים לרכוש מחשבי מדיה סלוניים או שלטים בעלי יכולת להעביר ערוצים על פי שם תוכנית ולא רק על פי שם ערוץ. כל עוד המצב אינו משתנה, גם מוצרים כמו המדיה סנטר של מיקרוסופט אינם עוברים תרגום ולוקליזציה, ותחום ה-HTPC בישראל אינו מתפתח.

 

יש לציין, כי נושא ה-EPG בישראל טרם הוסדר על ידיה הרגולטור (מועצת הכבלים והלוויין במשרד התקשורת). יש לציין, כי הלוח האלקטרוני הוא חלק מהזיכיון אשר סיפקה המדינה לחברות אלה.

  

פנינו אל משרד התקשורת ושאלנו מדוע לא יורו ל-HOT ול-YES להתיר את הפצת ה-EPG למנויים, באופן חופשי, כחלק מעלות חבילות הערוצים עליהם הם מנויים. התגובה שמסרה לנו דוברת המשרד קצרה ביותר: "הנושא בבדיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יס מקס. גופי השידור מונעים הפצת ה-EPG
מדיה סנטר. השוק לא מתפתח
צילום: נט מגזין
מומלצים