שתף קטע נבחר

רוצים ליצור? להיטי ה"עשו זאת בעצמכם"

הכי חמים של מגזין "100" - מפה מצויירת, חרוזי פימו, כפכפים שמכינים לבד

מפה מצוירת, 3-8 חרוזי פימו, 8 ומעלה כפכפים אופנתיים לקיץ מסתבכים? 

מפה מצוירת, 3-8

דמיינו לכם את כל הילדים שמתרוצצים אצלכם בבית, יושבים סביב השולחן בשמחה, ומעצבים ביחד מפת שולחן, שתמיד תזכיר לכם כמה מבורכים אתם. עצה נהדרת שליקטנו מתוך הספר "תוצרת בית - מדריך משפחתי לפעילות יצירתית.

 

מה צריך: מפת שולחן לבנה מנייר או מבד; צבעים (אם בחרתם במפת בד, אתם צריכים צבעים לציור על בד); יריעת ניילון או מפת פלסטיק; נייר דבק איך עושים: מדביקים את הניילון לשולחן עם נייר דבק, להגנה; פורשים את המפה, מניחים במרכז צבעים בכל גווני הקשת, ונותנים להם להשתולל.

 

פורסם במגזין "100" של "לאשה", גיליון 27, מאי 2005 * הפקה וסגנון: סיגל גרוס; צילום: ניר יפה; דוגמנים: תומר ואוהד ב צבי, נועה קדמון, מאסימו גרוס, אדר ומאי יצחייק

 

 

 

חזור למעלה
חרוזי פימו, 8 ומעלה
כולן עונדות חרוזי פימו יפהפיים שעולים הון. את תעשי כזה לבד בבית

מגיל שמונה ומעלה

 

הורים, אל תגידו: "לא ידענו"

פימו הוא חומר רעיל, שאינו מומלץ לילדים מתחת לגיל 8. הכלים שעובדים עם פימו צריכים לשמש לפימו בלבד. אפשר לאפות את הפימו בתנור האפייה או בטוסטר, אבל חשוב ביותר לאוורר את התנור אחרי השימוש לפחות 30 דקות עם דלת פתוחה, כי הפימו משחרר בזמן האפייה גזים רעילים.

בחנויות תחביב ופנאי אפשר לקנות חבילות פימו (8 שקל לצבע) בגוונים מרהיבים מצבעים רוויים עד לגוונים זרחניים וצבעיים מועשרים בנצנצים.

אם לא מסיימים להכין את כל החרוזים ביום אחד, אפשר לשמור ולאפות ביום אחר אך מומלץ לשמור את החרוזים בתבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה עם ניילון נצמד מעל.

את שאריות הפימו כדאי לעטוף בניילון נצמד, ואם חם מאוד לשמור במקרר.

 


מה צריך:

קרש חיתוך מפלסטיק * מגבונים לניקוי משטח העבודה בין הכנת חרוז אחד למשנהו * שש "קוביות" פימו בגוונים שונים (להשיג בחנויות יצירה, תחביב ופנאי) * סכין חיתון * קיסמים לניקוב חורים * שיפוד מנגל (להכנת חרוז ביסלי) * סליל של חוט סיליקון גמיש (להשיג בחנויות יצירה) * תבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה.

כמה חרוזים צריך להכין? בין 9 ל-12 חרוזים, ואפשר לשלב, כמובן, גם חרוזים קנויים מסוגים שונים. קוביית פימו אחת מספיקה להכנת 24 חרוזי ביסלי. שתי קוביות פימו בצבעים שונים מספיקות להכנת 16 חרוזי נחש או 16 חרוזים מנוקדים.

 

 

איך מכינים את חרוז הביסלי:

תצלום א'

פורסים מקוביית הפימו את מספר הרצועות שרוצים, וחותכים כל רצועה לשלוש רצועות שוות. מגלגלים כל רצועה לנחשים. מלפפים כל נחש על שיפוד עץ, מהדקים את הרווחים ויוצרים סליל בצורת ביסלי. משחררים את הביסלי מהשיפוד ומניחים על תבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה.

 

 

איך מכינים חרוז מלופף ב"נחש בולט" או ב"נחש שקוע":

תצלומים ב' ו-ג'

בוחרים שתי קוביות פימו בגוונים שונים. פורסים מקוביית הפימו את מספר הרצועות שרוצים, ומחלקים כל רצועה לשתי רצועות. פורסים שמינית מהקובייה ממנה תצרו את הנחשים לששה חלקים שווים.

מגלגלים את הרצועות לכדורים, ואת הרצועות בגוון השני לנחשים ארוכים ודקים. מלפפים את הנחש על החרוז – והרי לכם "חרוז נחש בולט".

ליצירת "חרוז נחש שקוע", מלפפים את הנחש על החרוז, ומגלגלים בין כפות הידיים, כך שהנחש ישקע בתוך החרוז. מניחים את החרוזים על תבנית אפייה מרופדת בנייר אפייה.

 

 

איך מכינים חרוז מנוקד "שקוע" או "קיפודי":

 

בוחרים שתי קוביות פימו בגוונים שונים (מגוון אחד יוצרים את החרוז, מהגוון השני יוצרים את הנקודות). פורסים את מספר החלקים שרוצים. פורסים כל חלק לשתי רצועות ומגלגלים את הרצועות לכדורים.

מקוביית הפימו שמיועדת לנקודות, פורסים שמינית (ראו קווקווים על הקובייה). יוצרים מהחתיכה ששה נחשים דקים, ובעזרת סכין החיתוך, פורסים את הנחשים לעיגולים קטנטנים. מצמידים את העיגולים לחרוז במרווחים שווים, כך שיראה כמו קיפוד מנוקד.

ליצירת חרוז עם נקודות שקועות מגלגלים את החרוז הקיפודי בין כפות הידיים וכך מקבלים נקודות שקועות בתוך החרוז.

מניחים את החרוזים על תבנית אפייה מרופדת בנייר אפיה.

 

מה עושים עכשיו

מנקבים את החרוזים בעזרת קיסם, כדי שאפשר יהיה להשחיל את החוט. את חרוז הביסלי אין צורך לנקב כי יש בו כבר חלל להשחלה.

אופים בתנור בחום של 120 מעלות צלסיוס (אין צורך לחמם מראש) למשך 30 דקות. הקפידו על זמני האפייה ועל הטמפרטורה, כי סטייה מהם תגרום לפימו לאבד את צבעו ולהפוך לחום דוחה. כשמוציאים את התבנית מהתנור הפימו עדיין רך ומתקשה בערך אחרי 10 דקות.

מתאימים את הצמיד ליד: לוקחים חוט סיליקון גמיש, מלפפים סביב היד בצורה רופפת ומשאירים חמישה סנטימטרים לרזרבה.

משחילים את החרוזים על חוט הסיליקון הגמיש, וקושרים חמישה קשרים פשוטים אחד על גבי השני לסגירת הצמיד.

פורסם במגזין "100" של "לאשה", גיליון 27, מאי 2005 * הכנה לצילום: יפית הוס; סגנון: נטשה חיימוביץ'; צילום: יוסי סליס

 

חזור למעלה
כפכפים אופנתיים לקיץ
מה צריך?

כפכפי ים פשוטים; פאייטים צבעוניים; חרוזים צבעוניים, פרחי בד (שחשוב שיהיו קטנים, להשיג בחנויות היצירה או ברשת "הכול בדולר"); אקדח דבק חם (להשיג בחנויות יצירה), חוט ניילון להשחלת חרוזים; צלחת פלסטיק חד פעמית.

 

כך תכינו כפכפי חרוזים

יוצרים ארבע שרשראות של חרוזים צבעוניים על חוט ניילון באורך 20 ס"מ כל אחד; מקפלים כל שרשרת לשלושה חלקים; בעזרת הדבק החם, מדביקים את השרשראות על כל כפכף בשלבים (כדי שהדבק לא יתייבש) - מתחילים מלמעלה, מהדקים, מדביקים ומייבשים היטב, מוסיפים עוד דבק וחוזר חלילה.

 

איך מכינים כפכפי פאייטים וכפכפי פרח

מפזרים חרוזים צבעוניים או פאייטים בתוך צלחת פלסטיק חד פעמית; מזליפים דבק חם לאורך אחת הרצועות של הכפכפים; הופכים את הכפכף לתוך הצלחת, לוחצים את הרצועה עם הדבק לתוך החרוזים או הפאייטים ולא מרימים עד שהדבק מתייבש (עניין של 2=3 דקות); הופכים חזרה, מנקים (בעדינות!) את השאריות שלא נדבקו,

וחוזרים על הפעולה עד ששתי הרצועות מודבקות. עכשיו יש לך כפכפי חרוזים או פאייטים. אבל כדאי שתדעי: פאייטים נופלים בקלות, וכדאי להכין בבית סטוק לתיקונים ולשיפצורים. רוצה גם פרח? קטמי את הפרח מהגבעול (ממש מקצה הבד, אל תשאירי כלום מהגבעול), והדביקי אותו עם דבק חם לאמצע הכפכף.

 

פורסם במגזין "100" של "לאשה", גיליון 27, מאי 2005 * מאת: תמי פרנקל-שכנר; צילום: ניר יפה

 

 

 

חזור למעלה
מסתבכים?
היכנסו לפורום "יצירה עם ילדים", והמומחיות יסייעו לכם.

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי סליס
עשו זאת בעצמכם פימו
צילום: יוסי סליס
עשו זאת בעצמכם פימו
צילום: יוסי סליס
צילום: ניר יפה
עשו זאת בעצמכם
צילום: ניר יפה
מומלצים