שתף קטע נבחר

עדויות מהמצעד: "דגל הגאווה הוכתם בדם"

זה עלול היה להיגמר רע יותר. שלושה ממשתתפי מצעד הגאווה בירושלים נפצעו באורח קל-בינוני לאחר שחרדי בן 30 ממרכז הארץ זינק ודקר אותם בסכין גדולה. נפגעת: "לאחר שנדקרתי, קפץ על הדוקר ידיד טוב שלי, וניסה לפגוע בו במוט של דגל הגאווה. החרדי התנפל עליו ודקר גם אותו". עד ראייה: "שלושה פצועים שכבו על הקרקע ולצדם דגל הגאווה מלא דם"

"לא ממש ראיתי מה קרה, רק ראיתי חרדי קופץ עלינו ופתאום הרגשתי כאבים ביד" - כך סיפרה אמש (יום ה') ל-ynet אחת הצועדות במצעד הגאווה בירושלים שנדקרה ונפצעה קל. היא הובהלה לבית החולים "שערי צדק" בעיר ועמה עוד שני פצועים.

 

מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, סיפר שהדוקר שנעצר הוא גבר חרדי בן 30 ממרכז הארץ, ללא עבר פלילי ואינו מוכר למשטרה. הוא הועבר לחקירה ובהמשך יוגש נגדו כתב אישום. "לאחר התקרית נמשכה התהלוכה תוך שמירת תיאום עם המארגנים. היו ניסיונות רבים להפרת הסדר וביצענו כ-15 מעצרים כולל הדוקר. אני מקווה שהאירוע שקרה, שהוא אירוע חמור מאד, יהיה האחרון".  


אחד הפצועים (צילום: איי.פי)

 

זה החל באווירה אופטימית. אלפי משתתפים מילאו בתחילת המצעד את מדרחוב בן יהודה במרכז העיר, כמעט עד אפס מקום. המשתתפים נשאו דגלים ובלונים בשלל צבעי הקשת. רוב הצועדים, כמה מאות, הגיעו מירושלים, אך גם ממקומות אחרים בארץ. זה קרה לאחר שבית המשפט המחוזי בעיר חייב את ראש העיר, אורי לופוליאנסקי, לאפשר את קיום המצעד ואף חייבו לשלם מכיסו להומואים. על כך הגיבו הצועדים בשלטי "אורי תתרומם". 

 

העימות פרץ כאשר כמאה צעירים חרדים הגיעו לפינות הרחובות ההסתדרות-בן יהודה וכשהגיע המצעד למקום החלו לנסות לפרוץ תוך קריאות "הומו זה בושה". כוח משטרה ניסה לפזרם בכוח. אחד מהם הצליח לפרוץ לעבר הצועדים ודקר שלושה. 

 

נדקרת, שביקשה להישאר בעילום שם, הגיעה לצעוד ברחובות העיר, למרות שאינה לסבית, "לאחר שנדקרתי, קפץ על הדוקר ידיד טוב שלי שהיה איתי, וניסה לפגוע בו במוט של דגל הגאווה שהיה לו ביד. החרדי התנפל עליו ודקר גם אותו. הוא פגע לי ביד ימין. מתחת למרפק היה חתך רציני וירד הרבה דם, בבית החולים תפרו לי את החתך ואמרו לי שאני צריכה להישאר הלילה להשגחה".

 

ידיד נוסף שהיה עד לתקרית, אך לא נפצע, סיפר: "הבחור קפץ עליה ודקר אותה, וזה כל מה שקרה. זה היה מאוד מהיר. ירד לה דם, היא החלה לצעוק שכואבת לה היד. עשו לה תפרים וכעת מצבה בסדר".

 

עד נוסף לתקרית הדקירה היה הצלם גל גרינשפן, שתיעד את האירוע: "זה קרה קצת לפני בית הכנסת הגדול. הצועדים הלכו בכביש ופתאום פרץ לעברם בחור דתי עם סכין גדולה ביד. לא הצלחתי לראות את הדקירה עצמה. רק ראיתי אותו מנופף בסכין באוויר. ראיתי מיד שמדובר בסכין. היו שם שני צועדים שקפצו עליו מיד וניסו להרחיק אותו והוא ניסה לדקור גם אותם. כשאני מביט בסרט אני רואה אותו בבירור מנסה לתקוף בכוח לכל הכיוונים. שוטרים שעמדו שם צעקו אחד לשני במגפון 'תפוס אותו'".

 

דגל הגאווה נספג בדם

 

דניאל דוקרביץ' היה בין חבורת הצועדים שהותקפה על-ידי החרדי, "הבחור פרץ מהשוליים עם סכין ענקית בידו, הצליח איך שהוא לחמוק משרשרת השוטרים במקום, התנפל מיד על אחד הצועדים שהיה שם, דקר אותו בבטן, אני ובחור נוסף קפצנו עליו, וניסינו לעצור אותו. תוך כדי נפילה, פגע בי החלק הקהה של הסכין בראשי, אבל לא באופן רציני. הייתה שם מהומה רבה, שבסיומה נשכבו על הקרקע שלושה פצועים ולצדם דגל הגאווה מלא דם".

 

לדבריו, בזכות תושייתו שלו, של חברו, ובזכות התגובה המהירה של השוטרים נמנע אסון כבד יותר: "זה עמד להיגמר בטרגדיה. עצרתי אותו רגע לפני שפגע בצווארו של אדם אחר".

 

המתח בין הצועדים לבין המפגינים החרדים לא פסק במשך כל שעות המצעד הארוכות וגם אחריו. "הבעיה הייתה שהמשטרה עזבה בהמשך הערב את האזור ולא השגיחה יותר על המתרחש, אבל החרדים נשארו שם והמשיכו להתגרות בנו ולפרוץ בצעקות. בכמה מוקדים פרצו תגרות בין החרדים לצועדים והמשטרה אפילו עצרה חלק מהצועדים", סיפר דוקרביץ'.

 

"גם החבורה שלי הותקפה שוב על-ידי חרדים ברחוב המלך ג'ורג'. כל מי שנראה להם כאילו שהגיע מהמצעד, היכו אותו". בתגובה ארגנו כמה מהצועדים צעדת מחאה קטנה לכיוון מטה המשטרה במגרש הרוסים, שם הוחזק במעצר אחד מחבריהם שהיה מעורב בתגרה עם החרדים.

 

"הוא הוחזק במעצר בערך שעתיים. אנחנו ארגנו צעדה לשם והפגנו שם בערך חצי שעה עד ששחררו אותו. אמרנו שאנחנו לא מוכנים לחיות בפחד כזה ברחובות. ארגונים חברתיים שונים אמרו שיפעלו כעת כדי לעשות משהו בעניין. אנחנו מסרבים לחיות בפחד ולהפקיר את חיינו לאלימות של החרדים. חייבים לעשות משהו". סיכם דוקרביץ'. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
החשוד בדקירה לאחר מעצרו
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
נגמר רע. המצעד בירושלים
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
גאווה ומחאה
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
המשטרה נאלצה להתערב
צילום: חיים צח
מומלצים