שתף קטע נבחר

הצו הוסר: רצועת עזה נפתחה לתנועת ישראלים

צה"ל הסיר הבוקר את צו איסור הכניסה והשהיה בשטחי רצועת עזה, כך הוחלט בתום הערכות מצב שקיימו צה"ל ומשטרת ישראל הלילה. ההחלטה התאפשרה בעקבות מבצע ההשתלטות והפינוי של "מלון הקיצונים" והשקט ששרר מאז באזור. על פי הצו החדש תוגבל כניסת ציוד שעלול לשמש את מתנגדי ההתנתקות "ונועד ליצור מוקדי מתח חדשים". ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, בתגובה: אם נקנה לשבת שתי עופות, חצי יקחו לנו?

אלוף פיקוד הדרום, האלוף דן הראל, הסיר הבוקר (ו') את צו איסור הכניסה והשהיה בשטחי רצועת עזה. צה"ל ומשטרת ישראל קיימו במהלך הלילה הערכות מצב שהביאו למסקנה כי בשלב זה צומצם איום ההסלמה שנוצר בימים האחרונים בעקבות פעילות הקיצונים. ההחלטה התאפשרה בעקבות מבצע ההשתלטות והפינוי של בית המלון בנווה דקלים והרחקת קבוצות הקיצונים שהתבצרו בו.

 

  

 

במקביל להסרת צו איסור הכניסה, הפעיל אלוף פקוד הדרום את צו הגבלת הכנסת המטלטלין לשטחי הרצועה. צו זה נועד למנוע מגורמים קיצוניים שונים את "הכנסתם של תשתיות שונות העלולות ליצור מוקדי מתח חדשים".

 

בכך תוגבל יכולתם של הנכנסים לרצועה להכניס אליה מטלטלין כגון תכולת דירה, ציוד לשהייה ממושכת בשטח, ציוד מכני כבד, חומרי בנייה וגלם ואמצעים שייעודם התנגדות לפינוי המיועד להתבצע במסגרת תוכנית ההתנתקות. זאת למעט במקרים מיוחדים, בכפוף לאישור הרשויות המוסמכות.

 

"מה אני עושה אם קניתי שתי עופות לשבת?"

 

בתגובה לצו המגביל את הציוד, אמר הבוקר ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, ל-ynet: "ראש הממשלה גורר את מדינת ישראל לתקופת הרדיפות אחר היהודים וקובע מכסת מזון והצטיידות כמו לפני הקמת המדינה. המצור הזה על גוש קטיף ייפתח כמו שנפתח המצור על ירושלים". שמעוני הוסיף ואמר כי "נראה שאם קניתי לשבת שתי עופות ושלושה דגים - חצי נצטרך להוריד בגלל שמדובר בכמות בלתי סבירה".

 

מאז פינוי "מעוז-הים", בימין הקיצוני מקיימים הפקת לקחים. אמש איימו פעילים: "התגובה שלנו לפינוי המלון תהיה בזמן הקרוב. בזמן שנבחר ובמקום שנבחר, ולאו דווקא בגוש קטיף". הם רמזו כי תיתכן החרפה בחסימות הכבישים.

 

גם חברי מועצת יש"ע התכנסו אתמול לדיון חירום בנווה דקלים בעקבות האירועים, ודרשו מהממשלה להסיר את המגבלות שהוטלו על גוש קטיף, ולאפשר עד יום שבת מעבר חופשי של אזרחים ברצועת עזה. "אם לא תוסר החסימה תחל מועצת יש"ע להיערך באופן מיידי לקיום מבצע 'לעזרת אחינו הגיבורים' והבאה של המונים לגוש קטיף", נמסר בתום ישיבת הערכת המצב שקיימה מועצת יש"ע.

 

בכינוס השתתפו ראשי יש"ע, הח"כים נסים סלומיאנסקי, אפי איתם, מטה המאבק של גוש קטיף ומטה המאבק של צפון השומרון, רבנים, ונציגי התושבים.

 

גורמים בצה"ל אמרו אתמול, כי "איכות החיים של תושבי גוף קטיף שאינם נמנים עם מפרי הסדר חשובה לנו מאוד, ואנו רוצים שימשיכו לחיות בצורה רגילה וללא הפרעות. לכן אנו שוקלים בהחלט לבטל לפי שעה את צו הסגירה". הגורמים הוסיפו, "עם זאת, אם יסתבר בעתיד כי שוב ישנם גורמי ימין שיבקשו להיכנס פנימה ולעורר פרובוקציות אלימות שיסכנו תושבים פלסטינים ואת כוחות הביטחון - לא מן הנמנע שהאלוף יחתום על הצו מחדש".

 

המעגל החמישי של סגירת הרצועה נותר אמש על כנו. כביש 232, המחבר את צומת סעד לכרם שלום, היה מלא במחסומים. גם הכביש המוביל מצומת גמה לכיסופים, וכבישים נוספים בנגב המערבי, נותרו סגורים. המשטרה וצה"ל לא לוקחים סיכון מיותר. החשש הגדול: פעולת מחאה רחבה של מתנחלים מיהודה ושומרון.

 

צה"ל: מתנחלי גוש קטיף בירכו אותנו על פינוי המלון

 

גורם בכיר במחוז הדרומי של משטרת ישראל אמר אמש ל-ynet: "סיימנו את המבצע הזה בצורה חלקה והוכחנו שאפשר לעשות את זה בלי שאף אחד ייפגע. עם זאת, עדיין קיימת האפשרות שמתנגדי ההתנתקות יבקשו להשתמש באירוע האחרון לקידום מאבקם ויזרימו אנשים לשטח. אנו ערוכים לקראת האפשרות הזאת, ולכן איננו ממהרים להסיר כבר הערב את הצו הסוגר את רצועת עזה".

 

ואילו בצה"ל אמרו: "קיבלנו הרבה ברכות מהמתנחלים הגרים בגוש קטיף על הפעולה מול המלון. עם זאת אנו בוחנים את התגובות של הציבור הרחב שמתנגד להתנתקות. אנו ערוכים גם לאפשרות של הסלמה. במקרה כזה אנו מוכנים להותיר את צו האלוף הסוגר את הרצועה על כנו, אפילו עד מועד הפינוי, המתוכנן בינתיים ל-15 באוגוסט".

 

יוזמה: מתיישבים ותיקים מהגוש ישמרו על המלון שפונה

 

15 משפחות ותיקות מנווה דקלים, מוכנות להיכנס ולהחזיק "בביטחון ובאחריות", כדבריהן, את המלון ששימש את קיצוני הימין ופונה היום. אלוף פיקוד

הדרום ומפקד אוגדת עזה, תא"ל אביב כוכבי, יבחנו את ההצעה בימים הקרובים.

 

היוזמה באה מהמשפחות שבנווה דקלים, "בירת" גוש קטיף. הם הפנו את ההצעה לראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, וזה העביר אותה לאלוף פיקוד הדרום. 

 

יוסי נוימן, אחד מיוזמי הרעיון, אב לשישה מנווה דקלים, אמר ל-ynet: "זה נורא מה שגרמה לנו קבוצה של אנשים לא אחראים שהתיישבו במלון הזה. זה גרם לנו להיראות מאוד רע. אני סבור שאנו, 15 המשפחות, יכולים לשמור על המלון בצורה טובה הרבה יותר. אנו מבטיחים להחזיק את המלון בצורה אחראית ובטוחה, גם כדי לשמר את המלון וגם כדי למנוע השתלטות מחדש של גורמי ימין קיצוני עליו", אמר.

 

גורמים צבאיים אישרו ל-ynet את דבר קיומה של הפנייה.


פורסם לראשונה 30/06/2005 22:40

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מה נעשה עם העוף?" שמעוני
האלוף הראל במלון. חתם על הצו
צילום: רוני סופר
כוחות הפינוי
צילום: רוני סופר
צילום: אילן מרסיאנו
הצעה: משפחות ותיקות יגורו במתחם
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רוני סופר
ישיבת מועצת יש"ע בגוש
צילום: רוני סופר
מומלצים