שתף קטע נבחר

מיקרוסופט תשלם ליבמ 850 מיליון דולר

ענקית התוכנה הסדירה תביעה הקשורה לתביעת המונופולין הגדולה כנגדה משנות התשעים. במסגרת הסדרים נוספים שהתקבלו בשנים האחרונות שילמה מיקרוסופט 150 מיליון דולר לגייטווי וכ-2 מיליארד דולר לסאן מיקרוסיסטמס

ענקית התוכנה מיקרוסופט תשלם לענקית המיחשוב יבמ 775 מיליון דולר במזומן ותוכנה בשווי של 75 מיליון דולר במסגרת הסכם להסדרת תביעות שנותרו פתוחות הקשורות למשפט המונופולין שניהלה הממשלה הפדרלית האמריקנית נגד חברת התוכנה בשנות התשעים. על כך נמסר משתי החברות בסוף השבוע.

 

התשלום הוא אחד הגדולים ביותר שביצעה מיקרוסופט במסגרת ההסדרים במשפט המונופולין. בשנים האחרונות שילמה החברה 150 מיליון דולר ליצרנית המחשבים גייטווי, כ-2 מיליארד דולר לסאן מיקרוסיסטמס, ו-750 מיליון דולר ל-AOL. בנוסף, עומדת מול החברה דרישת האיחוד האירופי לתשלום של 600 מיליון דולר, ותביעה של רילנטוורקס בסך מיליארד דולר.

 

שיתוף פעולה שהחמיץ

 

ליבמ ולמיקרוסופט היה בעבר שיתוף פעולה, שהחל בהחלטתה ההיסטורית של יבמ מ-1981 שמיקרוסופט תכתוב תוכנה למחשבים האישיים המקוריים של החברה. החברות פיתחו ביחד את מערכת ההפעלה OS/2, אך השותפות התפרקה, ומיקרוסופט החליטה ללהתמקד בחלונות ולהשאיר את פיתוח ה-OS/2 ליבמ.

 

באמצע שנות התשעים מכרה יבמ מחשבים אישיים שמכילים מערכת הפעלה OS/2 כאלטרנטיבה לחלונות, וכן חבילת תוכנה שנועדה להתחרות בתוכנות האופיס של מיקרוסופט. יבמ תמכה גם בג'אווה, שפת תכנות שאינה זקוקה לחלונות כדי לרוץ. השופט במשפט המונופולין נגד מיקרוסופט ציין כי מיקרוסופט הגיבה לצעדי יבמ ב כך שגבתה ממנה מחיר גבוה יותר מאשר מיצרניות מחשבים אישיים אחרות תמורת עותקים של חלונות.

 

בנוסף, פגעה מיקרוסופט ביבמ על ידי כך שאפשרה למתחרותיה להתקין את מערכת ההפעלה חלונות 95 זמן מה לפני ההשקה, כדי שיוכלו למכור מחשבים המכילים את מערכת ההפעלה החדשה מיד לאחר ההשקה, ואילו יבמ קיבלה את מערכת ההפעלה 15 דקות לפני אירוע ההשקה, והפסידה "הכנסות ניכרות" כתוצאה מכך.

 

גם לאחר ההסדר, שמורה ליבמ הזכות להגיש תביעות נוספות בנוגע לעסקי השרתים שלה, אך לא סביר שתגיש תביעות כאלו בזמן הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים