שתף קטע נבחר

הבור קרס, הילד נהרג והמושב הורשע בגרימת מותו

מושב נורדיה שבשרון ביצע בנובמבר 1996 פעולות כרייה בתחום המושב והותיר בור בלתי מגודר. הילד ישראל גולובקין, בן 13, הגיע למקום עם חבריו, הרחיב את הבור למנהרה - וזו קרסה עליו. יממה לאחר מכן מת מפצעיו. היום הורשעו המושב ושלושה ממלאי תפקידים בכירים בגרימת מותו של הנער ברשלנות

מושב נורדיה בשרון ושלושה ממלאי תפקידים בכירים בו בעבר הורשעו היום (ב') בגרימת מותו ברשלנות של ישראל גולובקין, בן 13 מנתניה, בתאונה שאירעה בתחום המושב בנובמבר 1996.

 

גולובקין, בן 13 משכונת עמליה בנתניה, הגיע עם חבריו לאתר כריית עפר בתחום המושב. הילדים גילו במקום בור ענק והילדים חפרו בו מערה. גולובקין הרחיב אותה ונכנס פנימה - ואז היא קרסה לפתע וקברה אותו תחתיה. הילד בן ה-13 חולץ במצב קשה מאוד ולמחרת מת בבית החולים.

 

בעקבות האירוע נפתחה חקירה במשטרה ולאחריה הוגש כתב אישום נגד המושב ונגד שלושה מבכיריו לשעבר: משה דותן, ששימש רכז המשק בין 1990 ל-1994; יורם יאירי, ששימש רכז המשק מ-1994 ועד 1996; ויהושע כרמלי ששימש בתפקידים ניהוליים עד 1994.

 

בכתב האישום יוחסה לשלושה עבירה של גרימת מוות ברשלנות. השלושה, כך נטען, לא נקטו אמצעים סבירים לכיסוי הבור ופעלו בניגוד להתחייבות לכסות את הבור. עוד נטען כי כל אחד מהם נכשל במסגרת תפקידו בנקיטת אמצעי זהירות שיכולים היו למנוע את האסון. הנאשמים כפרו כולם באישומים שיוחסו להם.

 

בהכרעת הדין קבעה שופטת בית משפט השלום בנתניה, גלית ציגלר, כי המושב פנה למינהל מקרקעי ישראל וקיבל ממנו זיכיון זמני לכריית חול. כרמלי, כך קבעה, התחייב בשם המושב ליישר את השטח עם תום הכרייה. המושב חתם עם קבלן הסכם בנושא וזה התחייב ליישר את החלקה.

 

במקביל לעבודות הכרייה קיים המושב משא ומתן עם מועצות שכנות להקמת פרוייקט ביוב משותף. דותן וכרמלי הורו לקבלן לעזוב את השטח מלבי לכסות את הבור וזאת מתוך כוונה לעשות בבור שימוש עתידי בפרוייקט הביוב שאמור היה לקום. המושב החל בביצוע פרויקט הביוב ובשנת 1994 המושב ביקש אישור נוסף לזכיון כרייה ונענה בחיוב.

 

יום לאחר התאונה במקום דאג יאירי להקיף את הבור בגדר ובשילוט. "מצירוף הראיות עולה כי מאז הופסקה עבודתו של הקבלן על ידי הנאשמים לא נערכו בבור שום פעולות מכל סוג שהוא, הכרייה לא הושלמה והוא לא כוסה." קבעה השופטת.

 

במהלך המשפט העידה גם מהנדסת בניין בעלת תואר שני, אמו של אחד הילדים ששיחקו במקום. האם סיפרה כי הגיעה למקום מייד לאחר האירוע ודבר לא חסם את דרכה לבור. עוד הוסיפה: "לא ידעתי איך אפשר לרדת לשם. זה היה מסוכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד הכהן
הבור נשאר (אילוסטרציה)
צילום: דוד הכהן
מומלצים