שתף קטע נבחר

עימות בסעודיה: האם לאפשר לנשים לנהוג

חבר מועצת ה"שורא" במדינה טען כי הגיע הזמן להתיר לנשים במדינה לנהוג. מנגד קובע איש דת בראיון טלוויזיוני כי חלק מאלה שקוראים להתיר לאשה לנהוג במכונית רוצים להידמות למערב. לדבריו, "הם רוצים להרוס את החברה, להשחית אותה, ולדרדר אותה לתהומות של ריקבון ומתירנות כמו בחברות המערביות"

האם יש להתיר לאשה לנהוג? מתברר שבסעודיה התשובה לשאלה אינה כל כך פשוטה. לפי איש הדת הסעודי, ד"ר עבד אל-עזיז פאוזאן, מי שתומך בכך "מבקש לחלל את תומתה של האשה". בראיון לערוץ הטלוויזיה "אל-מג'ד" ששודר באחרונה, ושעיקריו מובאים באדיבות מכון המחקר ממר"י, טוען ד"ר פאוזאן כי הטיעונים הללו מגיעים מהמערב שמנצל את הנשים עד לכדי אונס.

 

לדברי איש הדת, חלק מאלה שקוראים להתיר לאשה לנהוג במכונית רוצים להידמות למערב ולהפוך את החברה הסעודית למערבית. "הם רוצים להרוס את החברה, להשחית אותה, ולדרדר אותה לתהומות של ריקבון ומתירנות כמו בחברות המערביות", אמר.

 

"האנשים הללו התעוורו ממה שראו כאשר הם למדו או ביקרו במדינות המערב, והם רוצים שהחברה שלנו תידמה לחברות הללו. הם רוצים שהאשה תצא חשופה החוצה לרחובות, במראה זנותי, עם הפנים חשופות כמו שהם ראו במערב. הם חושבים שהדרך הקצרה והטובה ביותר להגיע למטרה הזאת היא להתיר לנשים לנהוג, מכיוון שאם האשה תנהג, היא תחשוף את פניה, תנהג בלי גבר שילווה אותה וכך זו תהיה הזדמנות קלה לפגוש בכל הסוגים של גברים ונשים צעירים, הם יתערבבו זה בזה וכיו"ב.

 

"אני לא חושב שהאשה, לאורך כל ההיסטוריה האנושית, דוכאה כפי שהיא מדוכאת כיום במערב, והם עדיין טוענים שהם נתנו לה את החירות. הם הוציאו אותה מהבית כדי לנצל אותה, כדי לנצל את כבודה ותומתה, ויתר על כן, במדינות רבות השכר שלה הוא נמוך מזה של הגבר אך היא עובדת יותר ממנו. היא לא מקבלת את מה שהיא רוצה עד שהיא לא מקריבה את כבודה וגופה למען מעבידיה ועמיתיה לעבודה. כמה מוזר, למרות שיש שם מתירנות וכל גבר יכול לספק את תאוותו מחוץ לנישואין, הוא לא מסתפק בעשר או בעשרים. כל בחורה שהוא רואה, שיש לה נתונים מתאימים, הוא רוצה בה. אם היא מסכימה – טוב. אם לא – הוא אונס אותה".

 

הדעה ההפוכה: אשתי תוכל לקחת אותי לבית חולים

 

אולם מתברר כי לא הכל בסעודיה מסכימים עם הטענה שאין לתת לאשה לנהוג במכונית. חבר מועצת ה"שורא" בסעודיה, מוחמד אל זולפא, טען דווקא כי יש להתיר לאשה לנהוג.

 

בראיון לערוץ הטלוויזיה "אל-ערביה", ששודר לפני כארבעה שבועות ומובא אף הוא באדיבות ממר"י, נימק אל זולפא את הסבריו: "לא ציפיתי שתתחולל מהומה שכזאת על משהו שהוא בגדר רעיון. אני מציע לשקול את האפשרות להתיר לאשה הסעודית לנהוג", הוא אמר והשיב כי היה מתיר לאשתו לנהוג במכונית ללא היסוס.

 

לדבריו, "אם יקרה לי משהו, היא תהיה האדם הטוב ביותר לקחת אותי לבית החולים, או בכל נסיבות אחרות בהן לא אוכל לנהוג, היא תוכל לעשות זאת". לדבריו הוא יתיר אף לבתו לנהוג במכונית כשתגיע לגיל המתאים, "אני מעדיף שהיא זו שתנהג במכונית במקומי מאשר שיבוא זר ויסיע אותה ואת הילדים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשים בסעודיה. עימות
צילום: רויטרס
צילום: ערן קמינסקי
מכונית. גם הסעודיות רוצות
צילום: ערן קמינסקי
מומלצים