שתף קטע נבחר

חשד לזיופים ב"כוכב נולד"

לראשונה מזה שלוש עונות, הפקת התוכנית בחרה שלא לפרסם את תוצאות הצבעת הצופים בתום התוכנית בגלל חשד לזיופים. הסיבה: התקבלו הצבעות אס.אם.אס בקצב חריג ממאות מכשירים תוך זמן קצר. צביקה הדר: "בתוך תוכי אני מקווה שלא מדובר בקונספירציה. היופי בתוכנית הוא בתום ובתמימות שלה"

לראשונה מזה שלוש עונות לא התפרסמו בחירות הצופים ב"כוכב נולד" בעקבות חשד לזיופים. התוצאות, מסר צביקה הדר, יתפרסמו בשבוע הבא, לאחר בדיקה שיבצע צוות ההפקה.

 

הדר מסר את הדברים בסוף התוכנית ששודרה אמש (ב'), רגע לפני שאמור היה להודיע מי עולה לשלב חצי הגמר. הדר, שהשאיר את המתמודדים באולפן המומים ונבוכים, לא פירט במה דברים אמורים, אך ציין ש"האמינות חשובה, ישנן מספר בעיות... יש כמה דברים לא הגיוניים. לכאורה יש זיופים, ולכן ניאלץ לדחות את פרסום התוצאות לשבוע הבא עם תום הבדיקה".

 

"האירוע הזה ייפתר בקרוב", נמסר מ"קשת", "אי אפשר לדעת בדיוק את כל הפרטים. האמינות של 'כוכב נולד' היא מעל הכל. הפעילות נראית לכאורה לא כשרה, ואנחנו עוצרים את הגלגל לבדיקה".

 

גורמים בהפקה מסרו כי מה שהוביל לחשד הוא אחוז גבוה של מצביעים שמימשו את הזכות להצביע עבור המועמד שלהם 250 פעם, זכות ששמורה אגב לכל צופה - אך בדרך כלל רק שני אחוז מכלל המצביעים מממשים אותה. לאחר בדיקה רוחבית המערכת עלתה על העניין ועצרה את ההצבעה.

 

במהלך התוכנית הופיעו שלושת המתמודדים האחרונים בשלב ה"ראש בראש": רועי חיים זינר ביצע את "כל נדריי", שביצע במקור חיים משה; הדר עוזרי ביצעה את "לפעמים", שביצע במקור רון שובל; ושלומי סבן ביצע את "הבטחנו זו לזו" של שימי תבורי. אהדת השופטים הייתה נתונה הפעם לסבן. עוזרי, שהייתה פייבוריטית במהלך העונה ונחשבה למועמדת מובילה, ספגה מהם תגובות צוננות לביצוע הנוכחי, וריקי גל אף הציעה לה להחליף מקצוע.

 

"יש לנו דרך להתחקות אחר זהות המצביעים"

 

בתום התוכנית נערכה מסיבת עיתונאים, שתוכננה מראש לצורך פרסום המשך העונה אחרי שלב ה"ראש בראש", אך הוקדשה, נוכח הנסיבות, לחשדות שהועלו: "מערך שלם מופקד על קבלת ההצבעות", אמר סמנכ"ל הטכנולוגיות ב"קשת", גיל בהר, "והערב לראשונה התגלו תופעות חריגות, שמצריכות בדיקות נוספות של גליונות הנתונים. היום (ג') ייתכנסו הנוגעים בדבר, יזהו את המגמות בהצבעה וייבדקו את האפשרות של נסיון להטות את התוצאות. החריגה בהצבעות זוהתה בשלב מוקדם של הערב - באפיק האס.אם.אס התקבלו הצבעות בקצב גבוה מאוד מכל חברות הסלולר. ההצבעות הגיעו ממאות מכשירים תוך זמן קצר. יש לנו דרך להתחקות אחר זהות המצביעים לפי מספרי הטלפון שלהם. בכל מקרה ההצבעה לא נעצרה, ובסיום תהליך הבדיקה יהיו בידינו תוצאות אמת. אין לנו אמצעים בזמן אמת לנתח את התוצאות, אך לא מדובר בתקלה טכנית".

 

יואב צפיר, במאי התוכנית, אמר: "זה לא סוד שיש דיבורים על זיופים בהצבעות. חשוב להדגיש שתמיד הכל נבדק והכל תקין. זו הפעם הראשונה בשלוש העונות שקורה דבר כזה".

 

צביקה הדר מסר כי "בתוך תוכי אני מקווה שלא מדובר בקונספירציה. היופי בתוכנית הוא בתום ובתמימות שלה. אנשים באמת באים לפה כדי לשיר שירים".

 

שלושת המתמודדים ייאלצו להמתין עד השבוע הבא כדי לדעת אם עלו לשלב הבא. המתמודדים שמקומם בשלב חצי הגמר כבר מובטח הם יהודה סעדו, אריאלה עדווי, שיר ביטון, אוהד אלישע ונעמה לוי.

 

מאתר ההימורים "ויקטור צ'נדלר" נמסר שבמהלך השבוע האחרון נעשו מספר ניסיונות להמר בסכומים גבוהים שהגיעו עד ל-10,000 שקלים על אחד המועמדים בשלב ה"ראש בראש". כידוע, המערכת אינה מאפשרת הימורים בסכומים הגבוהים מ-500 שקלים, אך הניסיונות האלו תועדו במערכת. כמו כן התקבלה החלטה בהנהלת האתר כי ההימורים על מתמודדים בתוכנית לא יתאפשרו מעתה ואילך, עד שתשונה שיטת ההצבעה, שתאפשר שליחת קול אחד בלבד.

 

בניגוד לשמועות, למתחרה יהודה סעדו אין כל כוונה לפרוש מהתחרות בעקבות החשדות שהועלו: "לא היה ולא נברא", אמר סעדו ל-ynet, "מדובר בהתבדחות פנימית בין המתמודדים שפורשה שלא כהלכה. אין לי שום כוונה לפרוש מהתחרות, ואני סומך על המערכת שתעשה את כל המאמצים לברר את התקלה, ומעל הכל - אני סומך על הקדוש ברוך הוא". 

 

כזכור, כבר בעונה הקודמת של "כוכב נולד", הושמעו אי אלו תלונות כנגד הפקת התוכנית בדבר חשד לזיופים במהלך תוכנית הגמר באמצעות תוכנות מחשב. "קשת" הדפה בזמנו את הטענות, אך שיטת ההצבעה עברה השנה שינוי מהותי: בעונה הנוכחית הצופים שמבקשים להצביע נדרשים להירשם קודם לכן באתר התוכנית, אך גם הפעם כאמור ניתן להצביע עד 250 פעם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הדר. "האמינות חשובה"
צילום: ערוץ 2
עוזרי. "לפעמים"
סבן. "הבטחנו זה לזו"
זינר. "כל נדריי"
לאתר ההטבות
מומלצים