שתף קטע נבחר

הקוד האתי של הימין: בלי אלימות פיזית ומילולית

לאחר המכה האנושה שנגרמה בדעת הקהל למאבק נגד ההתנתקות בגלל פעולות אלימות, ניסחו היום בכירים בימין את ה"אמנה הכתומה", שמטרתה לקבוע את גבולות המאבק. בין הסעיפים המרכזיים: לא לאלימות פיזית ומילולית, ההתנגדות לפינוי תהיה פסיבית, המתנחלים יפקידו את נשקם על פי דרישת כוחות הביטחון ולא יפעלו נגד פלסטינים. מה אין באמנה? אף מילה על חסימות כבישים

בתום ישיבה ממושכת שהתקיימה היום (ב') בנווה דקלים, הושלמה טיוטה ראשונה של "האמנה הכתומה", שתפקידה לקבוע את גבולות המאבק בתוכנית ההתנתקות בעיקר לאור האירועים האחרונים בגוש בהם קיצונים ימניים נתנו את הטון המרכזי במאבק.

 

 

בישיבה השתתפו ח"כ אפי איתם, יו"ר מפלגת הציונות הדתית, רבני גוש קטיף ורבנים משפיעים נוספים בציונות הדתית, ראש מועצת חוף עזה אבנר שמעוני וראשי מטה המאבק.

 

מטרה נוספת של הישיבה: לשקם במהירות האפשרית את המכה האנושה שנגרמה בדעת הקהל הישראלית למאבק נגד תוכנית ההתנתקות, בעקבות מעשי האלימות של צעירי ימין קיצוניים.

 

הטויוטה, שהוכנה ע"י ח"כ איתם והגיעה ל-ynet, קיבלה אישור ההלכתי מהרב שלמה אבינר, ועכשיו היא הועברה לעיונם של רבני גוש קטיף. איתם שוחח בעניין האמנה עם ראשי מועצת יש"ע, בנצי ליברמן ופנחס ולרשטיין, ואלה יקיימו דיון במטרה לאמץ את האמנה ולחבור ליוזמה.

 

האמנה הכתומה קוראת לציבור המתנגדים לפעול על פי דרכם של מתיישבי גוש קטיף, הדוגלים בקו מאבק לגיטימי ולא-אלים הפונה אל דעת הקהל הישראלית: "רק מאבק נחוש ועממי, נטול גילוי אלימות ושנאה, יוביל לביטול הגזירה ולניצחון העם על הממשלה".

 

נושא מרכזי שצפוי לעלות בדיונים בגוש קטיף ובמועצת יש"ע, מתייחס להצעת איתם כי בסמוך למועד הפינוי ימסרו מרצונם כל נושאי הנשק באזור את נשקם לרכזי הביטחון. השר מופז הודיע בשעתו בועדת חוץ וביטחון כי צה"ל ישתמש בכוח על מנת לאסוף את הנשק מהמתנחלים.

 

באמנה יש גם התייחסות לנושא זה, כדי למנוע עימות בין כוחות הביטחון למתנחלים בסוגיית איסוף הנשק.  בישיבה ביקשו המשתתפים להדגיש כי כלי הנשק ניתנו למתנחלים לצורך הגנה עצמית אל מול הטרור הפלסטיני .

 

האמנה אינה מתייחסת במכוון לסוגיית חסימת הכבישים. ייתכן כי לאחר עיונם של רבני גוש קטיף וראשי מועצת יש"ע יערכו שינויים במסמך .

 

בטיוטת האמנה חמישה סעיפים מרכזיים:

 

"1.מאמצינו צריכים להתכוון אל רוח העם. רוח זו ההולכת ומתעוררת היא שתתבע את ביטול התוכנית. כל פעולה ציבורית צריכה להיבחן לאור השיקול הזה: לא בעצבנות, לא בכעס ולא מתוך יאוש צריכה המלאכה הזו להיעשות - אלא מתוך מסירות ואמונה ביכולת של העם לומר את דברו.

 

"2. לא יפעיל איש אלימות פיזית או מילולית כלפי חיילי צה"ל, שוטרי משטרת ישראל ואנשי כוחות הביטחון.

 

"3. ההתנגדות לניסיון הגירוש תהיה פסיבית ולא תגרום לפגיעה או סיכון אנשי כוחות הביטחון.

 

"4.הנשק שנמסר למתיישבים על פי חוק נועד לצורך הגנה עצמית. לאור הודעת צה"ל כי יקצה כוחות גדולים לאבטחת היישובים והכוחות שישתתפו

בניסיון הגירוש לא יישאו נשק, במידה ויגיע חס וחלילה יום גירוש, על הנמצאים בשטח המיועד לגירוש להפקיד את נשקם בידי הגורמים המוסמכים בסמוך לתחילת המעשה.

 

"5. האחריות הביטחונית מוטלת על כוחות צה"ל, ואין רשות לאיש לעשות דין לעצמו ולפעול כלפי פלסטינים תושבי האזור או לנקוט פעולות שמטרתן לחמם את הגיזרה".

 

בכוונת ח"כ איתם להחתים בשבוע הקרוב כמה שיותר אישי ציבור ורבנים מרכזיים בציונות הדתית על האמנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אף מילה על חסימות כבישים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
הלינץ' במואסי
צילום: איי אף פי
מומלצים