שתף קטע נבחר

שר החקלאות ישראל כץ נחקר ביאח"ה

השר זומן לחקירה בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה מחודש מאי האחרון, מהם עולה כי כץ ביצע במשרדו שורה ארוכה של מינויים פוליטיים. בתחילה הורה מזוז לחקור את הנעשה במשרד ולא את השר עצמו, אולם עם התבהרות החשדות נגד השר, זומן גם הוא לחקירה בחשד למרמה והפרת אמונים

בעקבות הדו"ח: שר החקלאות, ישראל כץ, נחקר הבוקר (יום ג') במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בבת-ים, בעקבות פרשת המינויים הפוליטיים במשרדו שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה. כץ נחקר בחשדות של מרמה והפרת אמונים. הוא נכנס למשרדי החקירות מעט לפני השעה 10:00 בבוקר ויצא משם לפני 16:00. הוא לא אמר דבר בצאתו מהחקירה אך השיב על שאלות החוקרים.

 

  

יועץ התקשורת של השר, רונן משה, אמר ל-ynet לפני בואו של כץ למשטרה: "השר התייחס בכבוד רב לדו"ח המבקר, וכבר עם קבלתו הורה על תיקון כל הליקויים שהתגלו בדו"ח. השר ישיב לכל שאלות החוקרים".

 

בחודש מאי השנה, לאחר פרסום דו"ח המבקר, הורה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה פלילית של החשדות העולים מהדו"ח בנוגע למינויים הפוליטיים במשרד החקלאות. בתחילה סוכם בישיבה שקיים מזוז עם פרקליט המדינה, ערן שנדר, כי החקירה לא תתמקד בשר החקלאות, ישראל כץ, אלא בפרשות עצמן. אולם כאשר הוברר שגם נגד השר קיימות חשדות לכאורה הוא זומן לחקירה.

 

כמה ימים לאחר ההוראה לפתוח בחקירה כתב מזוז לשר על החשדות שהועלו נגדו. במכתבו טען מזוז כי "מהדו"ח עולה כי הרפורמה במועצות החקלאיות נוצלה לביצוע מינויים פוליטיים ובלתי-תקינים. בהקשר זה לא למוֹתר יהיה להדגיש את האחריות המוטלת עלייך, הן בהיבט של האחריות הכוללת לנעשה בגופים שבתחום אחריותך, והן באחריות ישירה לפגמים שנפלו במינויים בגופים אלה. אני מבקש להתריע בפניך על החובה המוטלת עליך להקפיד הקפדה יתרה כי תופעות מאין אלו לא יישנו".

 

מזוז אף שקל להעביר את מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, מתפקידו, אך לבסוף החליט להסתפק באזהרה. במכתב ששלח לישי, כתב מזוז כי יש לראות בחומרה את התנהלותו, שנתנה יד לפגיעה בסדרי המנהל ולמינוי פוליטי.

 

בנוסף, הורה היועץ להפסיק באופן מיידי את כהונתו של מנכ"ל מועצת הצמחים, מיכאל אילון ואת כהונתו של מנהל מועצת הלול, מרדכי הלפרין. היועץ הורה כי מנהלי המועצות שיחליפו את אילון והלפרין ייבחרו בהליך מסודר, על-ידי ועדה לאיתור מועמדים שתבחר מועמד מקצועי. עוד הורה כי טרם אישור המינוי שייבחר, יבחן המועמד על-ידי היועצת המשפטית של המשרד.

 

שורה של מינויים

 

מדו"ח המבקר עלה כי ברשות לפיקוח חקלאי למשל, נקלטו בשנה החולפת 24 עובדים עונתיים. מתוכם היו 11 חברי מרכז הליכוד, ארבע בנים של חברי מרכז הליכוד ועובד נוסף היה פעיל בליכוד. כלומר, 16 מ-24 העובדים היו בעלי זיקה פוליטית לשר.

 

אבל גם במשרד החקלאות עצמו בוצעו שורה ארוכה של מינויים תוך התעלמות מכללי מכרז ובהעדפה פוליטית ברורה. מכיוון שבמשרד לא מונה יועץ משפטי במשך תקופה ארוכה, קבע המבקר שיש חשש שנוצרו "חללי זמן" שבהם לא היו למעשה "שומרי סף" למינויים במשרד. כך למשל מונה חבר מרכז הליכוד לתפקיד ברשות לתכנון חקלאי (הסמנכ"לית למינהל הסבירה כי "היתה דרישה מלשכת השר לשבצו לתפקיד").

 

דוברת המשרד, תפקיד הטעון מכרז, מונתה בעקבות הוראה של יועץ השר למרות שנציבות שירות המדינה לא אישרה את מינוייה. לתפקיד קב"ט המשרד מונה חבר מרכז הליכוד שהציע השר, אולם הוועדה האחראית למינוי כלל לא בדקה שני מועמדים אחרים שעברו את תנאי הסף.

 

וכך זה נמשך ונמשך, שורה ארוכה של עוזרים בלשכת מנכ"ל המשרד (חברי מרכז הליכוד או בני משפחותיהם, מינויים פוליטיים במועצת הצמחים, במועצת הלול - ועוד). השר כץ עצמו טען בתשובתו למבקר כי "מעולם לא נתתי את ידי, במישרין או בעקיפין, למינוי פוליטי ו/או בלתי תקין במשרד החקלאות ובתאגידים הסטטורים הכפופים לו על-מנת שיפעל למינויו של אדם זה או אחר ומעולם לא הסמכתי אדם אחר שיפנה בשמי ויפעל למינוי אדם זה או אחר". 


פורסם לראשונה 05/07/2005 08:32

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
כץ. נחקר
צילום: אבי כהן
צילום: רויטרס
התריע. מזוז
צילום: רויטרס
מומלצים