שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צל כבד

  הזיופים בהצבעה מטילים צל כבד על כל העונה של "כוכב נולד". ולא רק הם: גם התגובה הקשה של ריקי גל על הדר עוזרי וההחלטה שהשופטים יקבעו מי מהמפסידים יקבל צ'אנס נוסף גורמות לתוכנית לאבד את דרכה. מקס סמולוביץ רוצה שינוי

  הערב השחור ביותר של "כוכב נולד" הסתיים בקריסת מערכות מוחלטת. צביקה הדר הודיע שעקב חשד לזיוף הצבעות לא יוכרז זוכה. זה היה הסיום של תוכנית צורמת, שהטיל צל גדול מאוד על כל מה שראינו עד עכשיו. מה שמדאיג הפעם הוא שנחצה קו שאפילו הפקת "כוכב נולד" האדישה לא יכלה להתעלם ממנו. זאת אותה הפקה שטרחה וסיפרה על מיליוני קולות פסולים בעונה שעברה שנתפסו מבעוד מועד, אבל לא הרגיעה את החשש שעוד הרבה קולות פסולים עברו. אותה הפקה שאיפשרה פרצות רחבות לכל מיני הטיות הצבעה, כשבראשן האפשרות של אדם להצביע 250 פעמים לאותו מועמד. אותה הפקה שכשלה במלחמה מול תוכנות הצבעה אוטומטיות שהיו זמינות לכל דורש. אותה הפקה שהתעלמה מביקורות לא פוסקות על שיטת ההצבעה. אם הקווים שלה נחצו, כנראה שהבעיה מאוד רצינית.

   

  עם כל הכבוד להחלטה האמיצה ב"כוכב נולד" לא לפרסם תוצאות, יש כמה שאלות שחייבים להשיב עליהן. אם ההפקה לא תהיה מסוגלת לספק הוכחה משמעותית לכך שההצבעות אכן כשרות – מה שווה התוכנית? אם הם הודו בכך שכרגע קיימת פרצה לזיופים, מה היה עד עכשיו? איך אפשר לדעת שבתוכניות הקודמות לא היו אי-סדרים שלא נתגלו? אי אפשר להסתפק בכל מיני סיפורים על אחוז זניח של קולות לא כשרים. קיימת פרצת אבטחה חמורה. העובדה שהפעם נעשה זיוף בצורה בוטה כל-כך שחייבה תגובה, מעלה חשדות לזיופים אחרים, זהירים יותר. היו כמה מקרים העונה בהם המיקום הוכרע בהפרשים קטנים. במקרה כזה, שום זיוף לא יכול להיחשב זניח. האם תהיה בדיקה לאחור של התוצאות או שהכל יסתכם בתוכנית הזאת ונחזור לחיות בהכחשה לגבי החשדות עד לפיצוץ הבא?

   

  כואב הלב על המתמודדים. קודם כל – על שלושת המתמודדים הנוכחיים שיעבירו את הימים הבאים במתח גדול, כי אין להם מושג מי ניצח. אחריהם – על כל המתמודדים של העונה הזאת. אף אחד מהם לא יכול להיות בטוח שהמקום בו זכה הוא הוגן. לא מגיע לאף אחד מהם, אחרי כל מה שהם עברו, להיות במצב של חוסר ודאות שלא באשמתם.

   

  הרגע השחור של ריקי

   

  הרגע השחור של ריקי גל לא יישכח במהרה, וגם הסיום העגום של התוכנית לא יעמעם אותו. עומדת מולה הדר עוזרי, ילדה בת 17. גל מחליטה שהגיע הזמן לסיים את הקריירה שלה אחת ולתמיד ושולחת אותה בשידור חי להחליף מקצוע.

   

  הביצוע של הדר עוזרי לשיר "לפעמים" (במקור רון שובל) היה חלש. בלי קשר לעיבוד, שאיבד את השיר לחלוטין, היא התרגשה יותר מדי ובקושי הצליחה לשיר כמו שצריך. היה עליה לחץ גדול השבוע, מעבר ללחץ הרגיל שעומד בפני רוב המועמדים. אבל כדי להוסיף לזה – ההפקה החליטה, רגע לפני שהיא שרה בשידור חי, לארגן לה שיחת הפתעה עם אחיה שנמצא בחו"ל. לא חשבו שהיא תצא מאיפוס? עד עכשיו, גם בהופעות קודמות וגם בתחילת הערב היא הייתה טובה מאוד ונראתה בטוחה בעצמה. ההפתעה הזאת בבירור פגעה בה.

   

  כל זה טוב ויפה בתור כתב הגנה. היא עדיין שרה לא טוב הפעם, ולא הייתי מופתע אם היא לא הייתה זוכה. אבל יש הבדל בין זה לבין להשפיל אדם בשידור חי. עוזרי עד עכשיו התבלטה לא רק בגלל המראה אלא גם בזכות הקול הנפלא שלה. היציאות המלוכלכות של גל על כך שהלוואי שהייתה שרה כמו שהיא יפה, הן רגע של שפל עמוק שמנוגד לכל הכוונות הטובות שעל בסיסן נוצרה התוכנית. זאת לא ביקורת מנומקת על השירה של עוזרי. לא ציפיתי מגל שתהיה דמות מחנכת, אבל קיוויתי שתזכור להיות בת-אדם.

   

  כשאמרתי שלא הייתי מופתע אם עוזרי לא הייתה זוכה – זה בעיקר בזכות ההפתעה הנעימה של שלומי סבן, עד עכשיו כמעט אנונימי. הוא היה מרגש, הוא שר טוב, גנב את ההצגה בקטע הריקוד ויותר מכל - החזיר את כבודו האבוד של "אתמול בערב היית שונה" של שימי תבורי. הוא הצליח למצוא את כל הרומנטיקה האבודה של להיט העבר, אשר ירד מגדולתו עקב פרודיות חוזרות ונשנות, והצליח לסגור את שלב ה"ראש-בראש", שלא הניב רגעים גדולים רבים, בהופעה מוצלחת במיוחד.

   

  רועי חיים זינר פחות הרשים. חבל, כי עד עכשיו, מעבר לכישרון המוכח שלו, הוא היה אנדרדוג חביב, עשה רושם של אדם די מעניין, פנה לקהל יותר בוגר ומתברר שהוא גם חקיין לא רע. השיר "כל נדריי", שביצע במקור חיים משה, לא התאים לו כל-כך ונראה היה שאינו משתלב עם העיבוד. ומה הקהל חשב עליהם באמת? עדיין אי אפשר לדעת, ואולי גם לא נדע.

   

  ואם זה לא מספיק

   

  מלבד שערוריית ההצבעות שמאפילה על כל שאר הדברים, יש עוד נושא בעייתי שרק עכשיו טרחו בהפקה ליידע אותנו

  לגביו. בסוף התוכנית אנחנו מתבשרים על כך שהשופטים יחזירו שני מועמדים מהמקום השלישי לגלגל ההצלה. יפה שמצאו שימוש חדש לשופטים, יפה שנותנים צ'אנס נוסף לאנשים שסיימו במקום השלישי. אבל אחרי הכל, הקהל הוא זה שבוחר והוא אמר את דברו.

   

  אפשר היה לחזור על תקדים לירון לב, ולהחזיר את המועמד המודח עם מספר הקולות הגבוה ביותר לגלגל ההצלה. כך אומרים לקהל שתמיד טוב להצביע למועמד, גם אם אין לו סיכוי בתוכנית מסוימת, וכך יש גם איזון להגרלות קשות של שלישיות. לפי השיטה הזאת, המועמד הכי פופולרי בין אלו שהגיעו למקום השלישי הוא ניצן קייקוב, עם מעל ל-50,000 קולות. יש לו יותר קולות ממועמדים שסיימו במקום השני בתוכניות אחרות. הוא עלול לא לזכות להזדמנות נוספת, כי השופטים יחליטו מה שבא להם.

   

  ההחלטה הזאת היא הבעת אי-אמון בקהל ומסר שלא צריך לשלוח אס.אם.אסים, כי השופטים הם אלה שמחליטים בלי קשר לדעת הקהל. אם השופטים היו נותנים בונוס על קולות הקהל, כמו בעבר, לא הייתה בעיה, אבל עכשיו הם מבטלים תוצאות של תוכניות. מה הצעד הבא? הם יבחרו מועמד שלהם לגמר? והאם באמת אפשר לסמוך על שיקול הדעת של ריקי גל אחרי מה שראינו אמש?

   

  המסר של התוכנית האחרונה – התגובה הקשה של ריקי גל, גלגל ההצלה של השופטים וכמובן מעל לכל, החשד לזיופים שמאפיל על עונה שלמה – הוא ש"כוכב נולד" מאבדת את דרכה ואת אמון הקהל. דרוש שינוי משמעותי והוא חייב לקרות עכשיו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  המתמודדים. אז מי באמת עלה?
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: רפי דלויה
  גל. לא יפה
  צילום: רפי דלויה
  עוזרי. ביצוע חלש
  סבן. הפתיע
  זינר. פחות הרשים
  לאתר ההטבות
  מומלצים