שתף קטע נבחר

פישר: הרפורמה לא תפגע ביציבות המערכת הבנקאית

נגיד בנק ישראל מתנגד לריכוזיות הבנקים וסבור כי הרפורמה תקטין את הדומיננטיות היחסית של הבנקים הגדולים ביחס לאחרים, וכי הדבר עשוי בסופו של דבר להתבטא במערכת יותר תחרותית. לגבי הבנקים הקטנים, אמר הנגיד, כי הרפורמה תיצור להם תמריצים למצוא דרכים לחזק את היכולת שלהם להתחרות בבנקים הגדולים או להתמזג

"אני חושב שההפרדה בין הבנקים לקופות הגמל וקרנות הנאמנות לא תשפיע על יציבות מערכת הבנקאות. יציבות המערכת תלויה באיכות תיקי הנכסים שבידי הבנקים ובצורת הניהול שלהם". כך אמר היום (ג') נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בדיון בוועדת הכספים בנושא המלצות ועדת בכר.

 

פישר, שכבר הביע את תמיכתו ביישום הרפורמה, אמר בהתייחסו להשפעת הרפורמה על מערכת הבנקאות: "אני מאמין שכאשר הבנקים יתמקדו בבנקאות הקלאסית, הם יוכלו לעשות זאת אפילו בצורה יעילה יותר מאשר היום".

 

בהתייחסו ליציבות של המערכת הפיננסית בכלל, רואה פישר בהפרדה בין הבנקים לקופות והקרנות יתרון גדול. "בזמן המשברים הפיננסיים הגדולים בעולם בשנות ה-90 גילינו שבמערכות שבהן היה מיגוון יותר רחב של מוסדות פיננסיים, ללא דומיננטיות לאחד מהם, היציבות הפיננסית הייתה גדולה יותר", אמר פישר.

 

פישר יצא נגד ריכוזיות הבנקים והסביר כי הרפורמה תקטין את הדומיננטיות היחסית של הבנקים הגדולים ביחס לאחרים, וכי הדבר עשוי בסופו של דבר להתבטא במערכת יותר תחרותית.

 

בהתייחסו למעמדם של הבנקים הקטנים אמר פישר: "אני בעד שהבנקים הנקראים 'בנקים מתעוררים' ימכרו כמו הבנקים הגדולים את קרנות הנאמנות וקופות הגמל שבידיהם ויפעלו באותה מסגרת שמוצעת לגבי הבנקים הגדולים". לדבריו, הרפורמה תביא לכך שיווצרו תמריצים לבנקים הקטנים למצוא דרכים לחזק את היכולת שלהם להתחרות בבנקים הגדולים או להתמזג.

 

כמו כן הודיע פישר כי בנק ישראל מציע מסגרת חקיקתית שתעגן בפקודת הבנקאות את סמכותו של המפקח לתת הוראות ניהול בנקאי תקין. זאת, לאחר התייעצות עם הועדה המייעצת לענייני בנקאות ובאישור הנגיד.

 

"אני מקווה שלאחר יישום הרפורמה, עם הזמן, כאשר הדומיננטיות של הבנקים בישראל תקטן, כוחות השוק ושיקולים של כדאיות כלכלית יובילו גם את הבנקים הישראליים למסקנה שלא היה כדאי להם להחזיק מיגוון של מוצרים פיננסיים, אלא להתרכז במה שיש להם יתרון יחסי. אז נוכל לאמר שהרפורמה באמת הצליחה", אמר פישר בסיום דבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פישר: תחרות שתביא ליציבות
צילום: איי אף פי
מומלצים