שתף קטע נבחר

בג"ץ אסר על איכלוס מבני המאחז עמונה

בצו ביניים אסרה השופטת פרוקצ'יה על איכלוס המבנים ועל המשך הבנייה במקום. מוקדם יותר הגיעו אנשי שלום עכשיו הגיעו למאחז הסמוך לעופרה בלווית ח"כים מהשמאל אך צה"ל הטיל על המקום צו שטח צבאי סגור "כדי למנוע חיכוכים" והתיר רק את כניסתם של הח"כים. גם המתנחלים חסמו את דרכם

המהומה הבאה? בג"ץ הוציא הערב (יום ג') צו ביניים האוסר לאכלס תשעה מבנים בלתי חוקיים שהוקמו במאחז עמונה, הסמוך להתנחלות עופרה. זאת למרות שהמבנים כבר מאוכלסים. כמו כן נאסר המשך הבנייה במקום. צו הביניים, שהוציאה השופטת איילה פרוקצ'יה, תקף עד להכרעה בעתירה שהגישה תנועת שלום עכשיו בנושא וייתכן כי בשל הצו יהיה צורך בפינוי יושבי המבנים.

 

אחר הצהריים הגיעו אנשי שלום עכשיו כשהם מלווים בחברי כנסת מן השמאל, על מנת לקיים סיור במאחז עמונה, ולראות את "הבנייה הבלתי חוקית" - אך סולקו מן המקום לאחר שצה"ל לא התיר את כניסתם והמתנחלים מנעו את הכניסה בגופם.

 

לצה"ל נודע על הסיור ועל מנת למנוע חיכוכים הטיל צו שטח צבאי סגור המתיר כניסה למקום רק לחברי הכנסת, בשל חסינותם. אנשי השמאל, שהיו מלווים בחברי הכנסת אבשלום וילן, עמרם מצנע, זהבה גלאון, יולי תמיר ויוסי ביילין, קיבלו דיווח על הצו רק כשהיו בסמוך למקום ונתקלו בהמוני מתנחלים שהתבצרו בשער הכניסה לעפרה, שרק דרכו ניתן להגיע לעמונה.

 

המתנחלים כ-100 במספר, היו ברובם ילדים. הם חסמו את שער הכניסה אולם כוחות צבא ומשטרה שהיו מוכנים מבעוד מועד מנעו חיכוכים בין הצדדים. וכך, בשעה שחברי הכנסת עסוקים בטלפונים לאלוף הפיקוד על מנת להכניס את ארבעת פעילי שלום עכשיו קראו לעברם מן העבר השני המתנחלים קריאות "יהודי לא מגרש יהודי" ו"שוטר, חייל, סרב פקודה".

 

חבר הכנסת וילן (מרצ-יחד), סיפר ל-ynet: "הרמטכ"ל הבטיח לבדוק את האירוע". וילן טוען כי הביקור תואם עם הרשויות ולא היתה כל סיבה להטיל על האזור צו שטח צבאי סגור. הוא סיפר כי ביקש מן הרמטכ"ל לבדוק האם אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, פעל בעקבות לחצים שהפעיל עליו ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין.

 

חברי הכנסת שוחחו גם עם מח"ט בנימין, אלוף משנה מיקי אדלשטיין, אך הדבר לא עזר. בשלב מסויים אמרו חברי הכנסת עמרם מצנע ויולי תמיר כי בכוונתם להיכנס גם בלא הפעילים, אך היתר סירבו ולאחר כשעתיים עזבו את המקום כלעומת שבאו.

 

בתגובה אמרו בשלום עכשיו: "הצבא בשטחים מנוהל על ידי מתנחלים, אשר מחליטים למי תינתן הזכות להיכנס להתנחלויות ומי צריך להישאר בחוץ. התנהגות הצבא בכניסה לעופרה מביישת את מדינת ישראל ומוכיחה שבשטחים המתנחלים הם בעלי הבית".

 

יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין, הסביר: "התקרית איננה מקרה תמים של שיקולי ביטחון המונעים סיור. זהו מקרה חמור שבו נכנע הצבא לתביעות הנהגת המתנחלים שלא להכניס לאזור את חברי שלום עכשיו, שיזמו את הסיור וליוו את הח"כים. זהו מעשה אנטי דמוקרטי המוכיח שוב כי גולם המתנחלים קם על שרון יוצרו, והופך לאדוני הארץ".

 

תגובת דובר צה"ל: הנחייתם הראשונית של הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ ומפקד הפיקוד, האלוף יאיר נווה, הייתה כי יש לאפשר כניסה לחברי הכנסת ועוזריהם הפרלמנטריים. בהמשך התברר שחברי הכנסת רצו להכניס עמם ליישוב אנשים שאינם עוזריהם האישיים אלא פעילי תנועת "שלום עכשיו". הרמטכ"ל שוחח אישית עם חבר הכנסת אבשלום וילן והסביר לו את השיקולים שעמדו ביסוד ההחלטה שלא להכניסם. בכל דרך, חסינות חברי הכנסת לא נפגעה, וניתנה אפשרות לחברי הכנסת ולעוזריהם הפרלמנטריים להיכנס. מלבד זאת הוכרז על השטח כשטח צבאי סגור.


פורסם לראשונה 05/07/2005 16:36

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המאחז עמונה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים