שתף קטע נבחר

xMax: אינטרנט אלחוטי מהיר על גבי תדרים קיימים

טכנולוגיה חדשה שפיתחה חברת XG Technologies האמריקנית מבטיחה לספק אינטרנט בפס רחב על גבי תדרים קיימים, לטווחים גדולים ובעלות נמוכה יחסית

אמצעי תקשורת חדש, המסוגל לשדר על גבי תדרי רדיו קיימים, יאפשר אספקת שירותי אינטרנט אלחוטי למכשירים אלחוטיים ניידים, או לבתים, שבשלב זה עדיין אינם יכולים לקבל גישה לאינטרנט המהיר, אומר ג'ו בובייה, ממציא הטכנולוגיה.

 

xMax, החידוש האחרון בתחום תקשורת הפס הרחב, הוא מערכת רדיו שקטה במיוחד, העושה שימוש בערוצי רדיו, שכבר מעבירים תשדורות מאיתוריות או אותות טלוויזיה, אמר בובייה. "xMax מאפשר להעביר אותות נוספים על גבי התדרים הקיימים, מבלי להפריע להם".

 

שיפור של 400-500 אחוזים

 

ייחודה של המערכת נובע מהעובדה, שהיא מסוגלת לייצר אותות חלשים מדי מכדי להיקלט באנטנות רגילות, אולם, מתקנים אזוריים מיוחדים, שיודעים היכן "להאזין", מסוגלים לקלוט אותם, וכך מאפשרים לעשות שימוש כפול באותו טווח התדרים יקר המציאות.

 

הטכנולוגיה עשויה לעניין מפעילי תקשורת או אינטרנט, שאין בבעלותם טווח תדרי רדיו, מאחר והיא תאפשר להם לספק שירותי פס רחב אלחוטי באמצעות מספר קטן מאוד של תחנות בסיס, ולהוסיף תחנות נוספות ולהגדיל את הצפיפות בהתאם לדרישה.

 

xMax קורצת גם למפעילים המעונינים לספק שירות לאזורים מרוחקים, שבהם יקר מדי לפרוס רשת סלולרית מהדור השלישי הנוכחי, מאחר וטכנולוגיית ה-3G מחייבת הצבת תחנות בסיס סמוכות למדי.

 

"אנחנו מדברים על שיפור של 400-500 אחוזים בטווח", אמר בובייה, והוסיף כי מדובר בשיפור גם לעומת טכנולוגיית Flash-OFDM, שאמורה אף היא לשמש כמערכת תקשורת פס רחב לאזורים מרוחקים.

 

מערכת חכמה מאוד

 

XG Technologies, חברה מפלורידה המחזיקה בבעלות על טכנולוגיית xMax, נמצאת במגעים עם מספר יצרני שבבים וציוד, על מנת לייצר חומרה מתאימה.

 

שבבי רדיו עבור התקנים שונים אמורים לעלות כ-5-6 דולרים, בהנחה שייוצרו בהיקף גדול, ואילו תחנות הבסיס יעלו כ-350,000 דולרים. מדובר במחירים תחרותיים בהשוואה לטווח הכיסוי שהם יספקו.

 

סטיוארט שוורץ, פרופ' להנדסת חשמל באוניברסיטת פרינסטון, סבור ש-xMax אינה מערכת יעילה לשידור מידע על גבי תדרי הרדיו והטלוויזיה, "אך היא עושה זאת בצורה 'מנומסת'. כמעט ולא תרגישו שהיא שם. זו מערכת חכמה מאוד", אמר.

 

היתרון אינו טמון רק בכך שניתן להשתמש בטווח תדרי הרדיו פעמיים, וש-xMax אינה נזקקת לתדר עצמאי משלה, אלא בעיקר בכך שהיא מסוגלת להתמקם בתדרים הנמוכים, שמאופיינים ביכולתם לשדר למרחקים ובין בניינים.

 

טכנולוגיות אינטרנט רחב פס אחרות, כמו WiMAX ו-Flash-OFDM, זקוקות לתדרי רדיו ייעודיים. אם הן משדרות בתחום תדרים שמעל 1 גיגהרץ, האות מתקשה לחדור מבעד לבניינים ומכשולים אחרים, או להגיע לטווח של יותר ממספר קילומטרים. "אנו מציעים טווח רחוק ומהירות גבוהה", אמר בוביייה.

 

טווח של 103 קמ"ר

 

ניתן להשתמש בטכנולוגיית הרדיו גם בתדרים גבוהים, ואפילו במערכות קוויות, אולם בשלב הראשון, החברה מייעדת אותה לשימוש ברשתות אלחוטיות הפועלות בתדר נמוך. "היתרון המרכזי של xMax נמצא בתדרים הנמוכים", אמר ריק מוארס, יו"ר חברת XG Technologies.

 

בובייה מצא דרך לשדר ביט אחד של מידע על גבי מעגל תדר יחיד, ולשחזר את האות החלש הזה באמצעות מסנן, שהומצא לאחרונה. אם xMax משתמש באות מוביל חזק - המחייב שימוש בתדר רדיו ייעודי, אם כי צר למדי - הוא יוכל אפילו להרחיב את הטווח והקיבולת שלו.

 

רשת ה-xMax הראשונה נבנית בימים אלו במיאמי ובפורט לודרדייל, שם תוכל תחנת בסיס אחת לספק אינטרנט מהיר על פני שטח של כ-103 קמ"ר. הקיבולת של הרשת האלחוטית הזו אינה גדולה מזו של כל טכנולוגיה אלחוטית אחרת, ופירוש הדבר שיש להוסיף תחנות בסיס נוספות כאשר מספר מסוים של אנשים עושה שימוש ברשת - לרוב כמה מאות עד 1,000 משתמשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינטרנט מהיר גם לאיזורים מרוחקים
מומלצים