שתף קטע נבחר

לונדון תארח את אולימפיאדת 2012

הוועד האולימפי הבינלאומי החליט כי אנגליה תארח את המשחקים האולימפיים ב-2012. לונדון ניצחה את מוסקבה, ניו יורק, מדריד ואת יריבתה העיקרית, פריז. ראש ממשלת אנגליה, טוני בלייר: "יהיו לנו משחקים אולימפים מדהימים"

המרתון לקביעת העיר המארחת של המשחקים האולימפיים לשנת 2012 הסתיים. אחרי מסע ארוך ומפרך של לחצים פוליטיים ויחצ"ניים, שכלל סבך של ספקולציות והשקעות כספיות כבירות, החליט הוועד האולימפי כי האולימפיאדה ה-30 במספר, בעוד שבע שנים, תערך בלונדון.

 

ההצבעה הדרמטית התנהלה בארבעה סיבובים, כשרק באחרון שביניהם הושג רוב של יותר מ-50 אחוז. בשלושת הסיבובים הראשונים צימצמו 116 חברי הוועד האולימפי הבינלאומי, שהתכנסו בסינגפור, את רשימת המועמדות מחמש ערים לשתיים בלבד. בהצבעה הראשונה הודחה מוסקבה, בסיבוב השני ניו יורק, ובהצבעה השלישית הוחלט לוותר על מועמדות מדריד.

 

אחרי ההצבעה המכריעה, בין פריז ולונדון, החליט הוועד האולימפי להשהות את ההודעה על המנצחת עד אחרי ארוחת הצהריים, בסיומה נערך טקס ארוך ומשמים. בתום הטקס, כשעה ורבע אחרי סיום ההצבעה, הודיע ז'אק רוג, נשיא הוועד האולימפי, על נצחונה של לונדון.

 

לונדון אירחה כבר את המשחקים האולימפיים פעמיים בהיסטוריה - את אולימפיאדה הרביעית בהיסטוריה המודרנית, שנערכה ב-1908, ואת האולימפיאדה הראשונה שנערכה מאז מלחמת העולם השנייה - משחקי 1948.

 

עם ההכרזה יצאו עשרות אלפים מתושבי לונדון לחגוג ברחובות. קלי הולמס, האלופה האולימפית ב-800 מ' וב-1,500 מ', פרצה בכי עם היוודע התוצאות: "זה נפלא להיות חלק מההכנות לאולימפיאדה. המשחקים האלו הולכים לשנות את העיר שלנו, ולתרום לה בדרכים רבות".


האנגלים חוגגים ברחובות לונדון (צילום: איי פי) 

ראש ממשלת אנגליה, טוני בלייר, התיחס גם הוא לתוצאות ההצבעה : "כולנו פעלנו ביחד, זו לא היתה פעולה של אדם אחד, אלא מאמץ קבוצתי מרשים. יהיו לנו משחקים אולימפיים מדהימים, אגדות ייצאו מהמשחקים האלה ולנו תהייה הזדמנות לפתח את הספורט ואת העתיד". על ההצעה שהוגשה למכרז אמר בלייר: "התבססנו על מורשת, מסורת והתלהבות מקומיים".

 

המאוכזבת הגדולה היא כאמור פריז, שנחשבה לפייבוריטית לאירוח המשחקים, וקיבלה את מירב הנקודות בהערכות המוקדמות. ההצעה שהגישה פריז למכרז נחשבה, על פי גורמים בוועד האולימפי, לטובה ביותר.

 

הנציג הישראלי בהצבעה היה חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי, שסיפר עוד לפני היוודע התוצאות כי לונדון הייתה הפייבוריטית שלו.

 

ראש עיריית מוסקבה, יורי לוז'קוב, שלח את ברכותיו לעיר הזוכה, והכריז כי מוסקבה תתמודד גם על אירוח המשחקים ב-2016.

 

צילום וידאו: רויטרס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כיכר טרפלגר בלונדון. האולימפיאדה תגיע לאנגליה
צילום: איי אף פי
מומלצים