שתף קטע נבחר

ועד רבני יש"ע: איננו מגנים את הלינץ'

בדיון חירום שנערך בחומש שבצון השומרון, קבעו רבני יש"ע כי "מרי אזרחי בלתי-אלים הוא כלי דמוקרטי למהדרין". הם הוסיפו: "לא נשתתף במקהלת המגנים של האירועים האחרונים בגוש קטיף"

ועד רבני יש"ע, שהתכנס הערב (יום ד') לדיון חירום בחומש שבצפון השומרון הודיע שלא יגנה את האירועים האחרונים בגוש קטיף, משום ש"על-פי עדויות שהגיעו אליהם, האירועים לא הוצגו לאמיתם". הוועד קבע ש"מרי אזרחי בלתי-אלים הוא כלי דמוקרטי למהדרין", והדגישו ששוטרים וחיילים צריכים לסרב פקודה.

 

מוקדם יותר פרץ עימות ליד ההתנחלות חומש, בין המתנחלים תושבי האזור לבין חיילי צה"ל. הוא הסתיים בכך שכמאה מתנחלים הצליחו למעשה "להבריח" זמנית דחפורים של צה"ל שעסקו בעבודות במקום, שנועדו להכשיר את ההתנתקות.

 

 

בכינוס בחומש הוצגו דרכי המאבק לעצירת "תוכנית הגירוש" וכן עדויות נוספות על האירועים האחרונים במלון שירת-הים. בכינוס השתתפו בין היתר יו"ר ועד רבני יש"ע והרב של קריית ארבע, דב ליאור, ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, הרב נחום רבינוביץ', בנו ומזכיר ועד רבני יש"ע, הרב מרדכי רבינוביץ', הרב ישי באבד, רבה של אלון מורה, אליקים לבנון ורב ההתנחלות חומש, מוטי גנירם.

 

בתחילה התכנסו הרבנים בדלתיים סגורות. לאחר מכן נכנסו תושבים מחומש ושוחחו עם הרבנים. במקום נכחו תושבים מחומש ושא-נור. לאחר מכן הקריא הרב מרדכי רבינוביץ' את החלטת ועד רבני יש"ע, שהתקבלה בכינוס: "מרי אזרחי בלתי-אלים הוא כלי דמוקרטי למהדרין, התעללות ברוטאלית בעצירים ומפגינים הוא מעשה בלתי-דמוקרטי לחלוטין ומקומו במשטרים חשוכים למיניהם. ההתגייסות הכללית של התקשורת בעד גירוש יהודים היא מעילה בתפקידם הדמוקרטי".

 

"מברכים את המשתתפים במרי"

 

עוד קובעים ועד רבני יש"ע: "במסגרת הדרישה להשבת הדמוקרטיה, אנו תובעים פנייה מחודשת לעם ישראל על-ידי בחירות כלליות. הוועד לא יסייע למתקפה התקשורתית המכוונת נגד חלוצי החלוצים ולא ישתתף במקהלת המגנים של האירועים האחרונים בגוש קטיף, שעל-פי בדיקות ועדויות שהגיעו אלינו, לא הוצגו לאמיתם.

 

"אנו מברכים את כל המשתתפים במרי האזרחי הבלתי-אלים וקוראים לציבור, אוהבי ארץ ישראל, כולל הציבור החרדי ואוהבי מוסר אנוש, להשתלב בתוך הפעילות הרחבה נגד גזירות הגירוש והחורבן. אנו חוזרים על קביעתנו - לאזרחים, חיילים ושוטרים, שאין לסייע בכל דרך לביצוע הגזירה. ממלאי-פקודות שהן בלתי-מוסריות בעליל, אינם יכולים להתעלות במילוי פקודה כהצדקה למעשיהם".

 

ועד רבני יש"ע חיזק את ידם של תושבי צפון השומרון וגוש קטיף והתושבים מצידם ביקשו פגישות נוספות עם ציבור הרבנים בעת הזו.

 

בתגובה לקריאת רבני יש"ע למרי אזרחי, אמר חבר הכנסת רומן ברונפמן: "על הרבנים להכריע בין הנאמנות למדינה לבין אידאולוגיה משיחית". לדבריו, "בהיותם עובדי מדינה, קריאתם למרי נגדה היא פגיעה בדמוקרטיה, שתביא בסופו של דבר לתוצאה מבורכת של הפרדת דת ממדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
העימות ליד חומש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הבריחו דחפורים
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
כנס רבנים הקודם
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
ארכיון
צילום: חיים צח
מומלצים