שתף קטע נבחר

ארה"ב: הכתבת שלא חשפה את המקור - לכלא

ג'ודית מילר, כתבת "ניו יורק טיימס", סירבה לחשוף בפני בית המשפט מיהו המקור לידיעה שהביאה לחשיפת זהותה של סוכנת סי.איי.איי בארה"ב. היא הואשמה בביזיון בית המשפט ונשלחה למאסר. לעומתה, כתב השבועון "טיים" הסכים למסור לשופט את שם המדליף ולפי הפירסום ב"ניוזוויק", מדובר בסגן ראש מטה הבית הלבן, קארל רוב

דבקות במשימה העיתונאית: שופט בית המשפט המחוזי בוושינגטון הורה להכניס לכלא את העיתונאית היהודיה ג'ודית מילר, הכתבת לענייני ביטחון לאומי בעיתון "ניו יורק טיימס". מילר נכלאה בשל סירובה לגלות בבית המשפט מיהו המקור לידיעה שהביאה לחשיפת זהותה של סוכנת הסי.איי.איי, ואלרי פליים.

 

בבית המשפט אמרה מילר כי היא אינה יכולה להפר את הבטחתה למקור שלה כדי להתחמק מכניסה לכלא. מילר אף הוסיפה ש"אם חיילי ארה"ב יכולים להיהרג במלחמתם למען חופש בעיראק, היא עצמה יכולה לשבת בכלא ולהגן על חופש העיתונות".

 

מאבקה של מילר בהחלט מעורר כבוד, במיוחד לאחר שבניגוד אליה, הסכים כתב השבועון "טיים", מתיו קופר, למסור לשופט את שם המקור שלו. בבית המשפט הוא סיפר כי זמן קצר לפני תחילת הדיון המדליף עצמו צלצל אליו והתיר לו לגלות את שמו. על פי פרסום בשבועון "ניוזוויק", המדליף הוא לא אחר מהגורו הפוליטי קארל רוב, סגן ראש מטה הבית הלבן.

 

הפרשה החלה כאשר מקור מהבית הלבן חשף את זהותה של הסוכנת פליים, שבעלה הוא ג'וזף וילסון, לשעבר השגריר בפועל בעיראק ומתנגד גדול של המלחמה. וילסון יצא בשליחות סוכנות הביון המרכזית לחקור אם ניז'ר מכרה לעיראק אורניום להכנת נשק גרעיני. הוא פירסם מסקנה שלילית, אשר עמדה בניגוד להצהרותיו של בוש בנאומו לאומה, ערב פרוץ המלחמה. בעקבות כך נאלץ מאוחר יותר הבית הלבן להודות שבוש התבסס בנאום על מידע מודיעיני שגוי.

 

בתקשורת האמריקנית הואשמו מקורות בבית הלבן כי חשיפתה של פלאם נעשתה כדי לפגוע בבעלה ולאותת לכל מי שמתנגד ליציאה למלחמה להיזהר בדבריו. אלא שהפרסום הסנסציוני פעל כבומרנג נגד הנשיא, והוא נאלץ להצהיר שהוא תומך בחקירה לחשיפת זהות המדליפים, שהגיעה בין השאר גם לשני הכתבים מילר וקופר.

 

מילר, שזכתה בעבר בפרס פוליצר היוקרתי, התמחתה בשנים האחרונות בכתיבה על האיומים של נשק להשמדה המונית במדינות ערב. "אני יודעת שהחברות החופשיות וההוגנות ביותר הן אלה עם חופש עיתונות, המפרסמות מידע שהממשלה לא רוצה לגלות", הצהירה בבית המשפט. "אם אי אפשר לבטוח בעיתונאי שיבטיח סודיות של מקורותיו, העיתונאי אינו יכול לתפקד ולא יכולה להיות עיתונות חופשית".

 

בעקבות דבריה הורה השופט לעצור אותה בגין ביזיון בית המשפט והיא מוחזקת במעצר באזור וושינגטון. מילר עלולה לשבת בכלא במשך כל החקירה בשלב קדם המשפט - ככל הנראה עד חודש אוקטובר, אלא אם כן תשנה את דעתה ותחליט לשתף פעולה.

 

"ניו יורק טיימס", הנחשב בעיני רבים לעיתון הטוב ביותר בעולם, סבל באחרונה מפגיעה ביוקרתו בשל חשיפת כתבות שקריות של כתב העיתון ג'ייסון בלייר. גם מילר סבלה מביקורת על סדרת כתבות ערב המלחמה בעיראק על הימצאות נשק כימי וביולוגי במדינה. המאבק העקרוני של העיתון והכתבת שלו עשוי לסייע להם מבחינה מקצועית. 

 

מבחינתה של מילר, המצטיירת כאבירת חופש העיתונות, יהיה זה כמעט מתבקש לפרסם סדרה של כתבות וספר על הפרשה, עם צאתה מהכלא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מילר. אבירת חופש העיתונות
צילום: איי פי
מומלצים