שתף קטע נבחר

פרשת לטביה: מאסר לספק התארים הפיקטיביים

אברהם אבן חן נשלח לשנתיים וחצי מאסר ונקנס ב-50 אלף שקל, לאחר שהורשע במתן שוחד לשמונה עובדי ציבור, בהם הח"כים יאיר פרץ, דראוושה וג'בארה, וכן אברהם בן שבת ואליק רון. הוא אף הורשע כי סייע ל-22 עובדי הוראה לקבל תואר ראשון פיקטיבי בתמורה לאלפי שקלים

בית משפט השלום בתל אביב גזר הבוקר (יום ה') שנתיים וחצי מאסר בפועל, מאסר על-תנאי למשך שנה וקנס של 50 אלף שקל על אברהם אבן-חן, ממקימי שלוחות הלימודים של מכללת ברלינגטון בישראל ואוניברסיטת לטביה. הוא הורשע במתן שוחד לאנשי ציבור ובהם ח"כים, כשסיפק טובות הנאה בצורת פטור או הנחות מפליגות בשכר הלימוד בתמורה לכך שידאגו לקידום ענייניו.

 

אבן חן היה הרוח החיה בחברה לאורך מרבית שנות פעילותה. לפני מספר שבועות הוא הורשע בתשעה אישומים ובהם עבירות של מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע עוון, קבלת דבר במרמה וסיוע לקבלת דבר במרמה, לאחר שנתן שוחד לשמונה עובדי ציבור, פעילים פוליטיים ונושאי משרות בכירות.

 

על מקבלי ההנחות נמנו מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר, אברהם בן-שבת וסגנו אורי גרומן, ח"כ יאיר פרץ (ש"ס) וגם מנהלי בתי-ספר. כמו כן הוא העניק לח"כ עבד אל-ואהב דראוושה, שעמד בראש סיעת מד"ע, ולחוסניה ג'בארה, ח"כ מטעם מרצ, מלגות לימודים בסך כולל של 90 אלף שקל לכל אחד מהם.

 

אבן-חן הורשע כי קשר עם אחרים לקבל במרמה תעודות פיקטיביות של תואר ראשון בפסיכולוגיה עבור 22 עובדי הוראה, שכלל לא למדו בשלוחת ברלינגטון, ולמרות זאת קיבלו את תעודות התואר הראשון בתמורה ל–5,000 דולר. כמו כן הורשע בכך שקיבל במרמה תעודת תואר ראשון במנהל עסקים על שמו של ניצב בדימוס אליק רון, בכך שדאג שעובדיו יכתבו את התשובות למבחנים, שכביכול ביצע רון.

 

השופטת גיליה רביד כתבה בגזר הדין כי עבירת השוחד היא משחיתה והרסנית, וחומרתה במקרה זה היא בהשחתת המידות של השירות הציבורי ובאובדן אמון הציבור בו. "הנאשם הפך את התואר האקדמי למטבע עובר לסוחר, ונטל ממנו את הערך האמיתי של השכלה וידע. הוא רמס בכך עקרונות בסיסיים הקיימים בעולם האקדמי והפך את התואר מערך לאמצעי לקבלת תוספת שכר. מעשיו אלה שנעשו למען בצע כסף ראויים לכל גינוי והם מצדיקים התייחסות עונשית מחמירה".

 

עם זאת השופטת התחשבה בכך ש"מדובר באדם מבוגר, נעים הליכות, אשר הודה בחקירתו במרבית האישומים נגדו, והוא זה שחשף בעצמו בגילוי לב בפני החוקרים את המעשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
אבן חן. מאסר וקנס
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: עטא עוויסאת
אליק רון. העובדים הכתיבו תשובות
צילום: עטא עוויסאת
אתר הכנסת
חוסניה ג'בארה. קיבלה מלגה
אתר הכנסת
צילום: דן בלילטי
יאיר פרץ. תואר פיקטיבי
צילום: דן בלילטי
צילום: דודו בכר
אברהם בן שבת. זכה להנחה
צילום: דודו בכר
מומלצים