שתף קטע נבחר

מגעים לפתיחת חנות אפל בישראל

חברת שריג מחשבים, לשעבר מפיצה של ידע מחשבים, הנציגה הרשמית של אפל בישראל, בוחנת אפשרות לפתוח חנות של אפל בארץ. ידע מצידה, מתכננת לפתוח בתוך חודש מחלקה ייעודית למוצרי אפל באחד מסניפיה של רשת אלקטרוניקה ישראלית גדולה. התעוררות בשוק המקינטוש הישראלי? בהחלט

חברת שריג מחשבים פועלת בחודשים האחרונים לפתיחתה של חנות אפל בארץ, על פי המודל של חנויות אפל באירופה ובארה"ב. על פי הודעה שפירסם יעקב שמש, מנכ"ל החברה, בפורום המקינטוש הישראלי באתר אורט, נראה כי מדובר ביותר מגישושים ראשוניים, ופתיחת החנות היא רק שאלה של זמן.

 

מהפכות בשוק המקינטוש

 

לפני כארבעה חודשים החליטה שריג מחשבים, אחד המפיצים הגדולים בארץ לציוד של אפל, שסיפקה שירותי תמיכה ומכירות למשרדים ואנשים פרטיים, להתנתק מידע מחשבים, היבואנית הרשמית של אפל בארץ, זאת, לאור חילוקי דעות כספיים ורעיוניים.

 

על רקע חוסר שביעות הרצון בקהילת משתמשי אפל בישראל מידע, נראה כי שמש נחוש לשנות את המצב, הן עבור חברתו והן עבור שוק משתמשי אפל בארץ. "אני בהחלט צופה מהפכות בארץ", הוא אמר ל-ynet, "השינויים יקרו ככל הנראה כבר בשבועות הקרובים". שמש סרב לפרט באילו שינויים מדובר, אך לא קשה לנחש, לנוכח הסקר שפורסם באתר החברה, בנוגע לפתיחת חנות אפל בישראל. 

 

שמש גילה כי לאחר ההתנתקות מ"ידע מחשבים", הוא יזם פנייה לאפל, בניסיון "לפתור את הכשלים בשוק המקינטוש בישראל". "נפגשנו עם נציג אפל, ופרסנו לפניו את כל מה שקורה בארץ - את כל הבעיות: החל מבעיות של משתמשים, של שירות, אספקת ציוד, בעיות שלנו כסוכנים - כל מה שמציק לנו".

 

"אני חייב לציין כי קיבלתי לכל אורך הדרך יחס מצוין מצד נציגי אפל, וגיליתי רצון כן ואמיתי לפתור את הבעיות...החברה הכירה במרבית הבעיות שהצגנו. חלק מהבעיות נמצאות בהליך מתקדם לפתרון ואפל פועלת במרץ למען קידום כמה שינויים מהותיים בשוק המקומי". ל-ynet נודע, כי אחת הבעיות בהן הכירה אפל העולמית היא המחירים הגבוהים מדי של מוצרי החברה בישראל.

 

"הצגנו לפניהם את רצוננו לפתוח מרכז דמוי AppleStore קטן לקהל הישראלי. לצורך כך פירסמנו את הסקר אני זקוק לכמה שיותר עונים לסקר על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות...", כתב היום (ה') שמש בפורום המקינטוש הישראלי, וקרא לכמה שיותר משתמשים למלא את הסקר.

 

לדברי שמש, הסקר שפירסם נועד "לחוש את קהל המשתמשים בארץ", לדבריו, ועל פי הנתונים שכבר התקבלו, הגולשים מביעים עניין רב ביוזמה. "יש כניסות ואנשים ממלאים את הסקר. התגובות מאוד חיוביות, ואנשים מאוד רוצים את זה", אמר. "לקחתי על עצמי הימור גדול, כדי לזעזע את השוק בארץ. אני לא יודע מה יהיה, אבל אני אופטימי".

  

האם אפל היתה מודעת לבעיות הללו?

 

"באפל מודעים למה שקורה בארץ, ולחוסר שביעות הרצון הגדולה למדי של האנשים בישראל, והם רוצים לשנות את המצב".

  

אם תיפתח חנות, אתם תהיו גם היבואנים?

 

"היבוא עוד לא סגור, כי ידע היא הנציגה הרשמית, ואני עובד מול אפל כדי לפתור את זה. אפל מעדיפה לעבוד עם נציג אחד בכל מדינה, אבל זה לא עניין שלא ניתן להתגבר עליו. המטרה שלי היא לקדם את שוק המקינטוש בארץ, לא אכפת לי איך זה ייעשה. אולי נשתף פעולה עם ידע בקונסטלציה אחרת. כרגע אני בנתק מוחלט מהם".

 

גם ידע פותחת חנות

 

בידע מחשבים מצידם, לא נחים על השמרים, ולדברי יצחק רדשקוביץ', מנכ"ל החברה, בקרוב תיפתח בארץ חנות אפל במתכונת שונה מעט, המכונה Store in Store, שפירושה הקמת מחלקה עצמאית לשיווק מוצריה של אפל (מחשבי מקינטוש, נגני iPod ועוד) בתוך סניף של רשת אלקטרוניקה קמעונאית.

 

רדשקוביץ' סרב לפרט באיזו רשת מדובר, אך הסכים לומר כי מדובר בהחלטה קיימת, שאינה קשורה ביוזמה של שריג, וכי החנות צפויה להיפתח כנראה בתוך חודש.

 

האם אתם מודעים למגעים בין אפל לשריג?

 

"גם אנחנו נמצאים במגעים עם אפל, ומודעים לקשר בין שריג לאפל. לפי דעתי, מישהו מנסה להזין אותך בשמועות. אם מישהו רוצה לפתוח AppleStore בארץ, ולקבל סימני מסחר של אפל, הוא צריך אישור מ'ידע', כי אנחנו היבואן הרשמי של אפל בארץ".

 

"על פי החוזה שלנו עם אפל, אנחנו מספקים אישור לשימוש בסימני המסחר של החברה בישראל ואת נושא השיווק. אנחנו לא עושים זאת בלי להתייעץ עם אפל, אבל כך עובדת המערכת".

 

לדברי רדשקוביץ', הקמת חנות במודל של ה-AppleStores הקיימות בעולם אינה משימה כה פשוטה. "יש תנאי הכרחי של גודל, יש דרישות מינימליות, יש דרישות של עיצוב מסוים, ויש צורך באישור מאפל. גם בנוגע לדגם אחר של חנות, שנקראת AppleCenter", הסביר.

 

שריג טוענים שהם העלו את היוזמה בפני אפל, והם עובדים איתם בשיתוף.

 

"אפל שאלו אותי על שריג מחשבים, ואמרו לי שיעקב שמש רוצה לעבוד איתם, וביקשו שנדבר איתו, וננסה להפוך אותו לדילר (כפי שהיה לפני הניתוק - ר.ש.)".

 

אבל הוא רוצה לשנות את השוק, האם אין אפשרות שתעבדו בקונסטלציה שונה?

 

"לאפל ישנן חנויות AppleStore רק בשלוש מדינות בעולם - מספר חנויות בארה"ב, שלוש חנויות באנגליה וחנות אחת ביפן. אפילו בצרפת אין חנות AppleStore. אם מישהו מנסה למכור לך שהחנות הרביעית תהיה בארץ - אין לי מה להוסיף. אני משאיר את זה לאינטליגנציה שלך".

 

חנות, מרכז שירות ומרכז הדרכה

 

אך לשמש יש גם אמונה וגם תוכניות גדולות: "אנחנו רוצים להקים גם חנות וגם מרכז שירות. זה יהיה מקום שבו ניתן יהיה לקבל הרצאות על מוצרי אפל ועל דברים קשורים. אולי גם מרכז הדרכה, עם קורסים וימי עיון לגבי כל מה שקשור למקינטוש - מערכת הפעלה, תוכנות נלוות וכדומה", סיפר.

 

לדבריו, "כרגע אין לנו צפי למיקום. זה לא יהיה בגודל של החנויות בארה"ב, כי אין לזה הצדקה כלכלית, אבל זה יהיה משהו יפה, לא חנות מחשבים שכונתית. אפל ישתתפו בזה, ויהיה עיצוב וסגנון שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפל. חנות רשמית בישראל בקרוב?
מומלצים