שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

למה לונדון? למה עכשיו?

בריטניה היא סמל עבור ארגוני האיסלאם הרדיקלי ונמצאת על הכוונת של ארגוני הטרור כבר זמן רב. כינוס ה-G8 נראה כעיתוי מושלם מבחינתם לפעול. ה"דובדבן שבקצפת" - הבשורה שלונדון תארח את האולימפיאדה, אליה נשואות עיני העולם כולו. טביעות האצבע של המתקפה המשולבת נראות מוכרות, ומתאימות לדפוס הפעולה של אל-קאעידה

לונדון, שספגה הבוקר (יום ה') את מתקפת הטרור הגדולה בתולדותיה, היוותה מוקד להתרעות טרור חמורות מאז סדרת פיגועי ה-11 בספטמבר בארצות-הברית. האם מדובר במתקפת טרור מבית מדרשו אל ארגון אל-קאעידה? עדיין אין לדעת, אולם טביעות האצבעות נראות מוכרות. אחרי הכל, אין זו הפעם הראשונה בה העולם עד למתקפת פיצוצים מתואמת.

 

כך היה ב-11 בספטמבר 2001 כאשר שלושה מטוסים התרסקו בתיאום לתוך מטרות שנבחרו מראש וכך היה ב-11 במרס 2004- כאשר שרשרת פיצוצים ברכבת במדריד קטלה את חייהם של כ-200 בני אדם. התיאום, בכל אלה, התגלה כתכנון של ארגון אל-קאעידה. זאת, עוד מבלי שציינו פיגועים מתואמים "קטנים" כמו בקזבלנקה, למשל.

 

מי עומד מאחורי הפיצוצים? ברשתות החדשות הערביות שאלו מייד את השאלה הקשה. "קשה לי להאמין שהמחתרת האירית, ה-IRA, עומדת מאחורי הפיצוצים, שכן הוא טרוד בענייניו הפנימיים. לפיכך לא ניתן לשלול את האפשרות שמדובר בארגונים מוסלמים", אמר אחד הפרשנים לרשת החדשות "אל-ג'זירה", לאחר שנדרש לסוגיה.

 

"על פניו נראה שמדובר בסדרה של פיגועים שככל הנראה בוצעו על ידי ארגון איסלאם רדיקלי אל-קאעידה, או ארגון לוויין שלו", הסביר ל-ynet ד"ר בועז גנור, סגן דיקן בית הספר לממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה ומומחה לטרור בינלאומי. "זאת, משום שהמאפיין של פיגוע סימולטני במספר יעדים הוא מאפיין של הארגונים הללו. אני מעריך שמדובר בארגון איסלאם רדיקלי, בין היתר, משום שארגון ה-IRA, שהוא המתחרה הרציני לבצע פעולות שכאלה מעולם לא נהג כך אלא פעל נגד מטרות ממשל ולא מטרות ציבוריות".

 

ומה לגבי התזמון? האם יש קשר להכרזה על האולימפיאדה או לכינוס ה-G8? ד"ר גנור מסייג. "צריך לקחת בחשבון שפיגוע שכזה תוכנן זמן רב מראש ולכן קשה לי להאמין שאותו ארגון ידע שלונדון תזכה. כינוס ה-G8 נשמע הגיוני יותר. ככלל, בריטניה היא סמל עבור ארגוני האיסלאם הרדיקלי, משום שהיא מסייעת לממשל בוש. פרט לכך, קל יותר לפעול שם משום הריכוז האדיר של המוסלמים בעיר ובשל היכולת להישען על תשתיות מקומיות. עובדה שכבר סוכלו בעבר פיגועי טרור שתוכננו נגדה. כך היה לפני כשנה כאשר נתפסה חוליה שתיכננה פיגוע עם רעל הריצין בלונדון, וכך היה עם חולייה אחרת שתיכננה פיגוע נגד בריטיש איירווייז".

 

מה המטרה שלהם?

  

"לא צריך להיות מומחה בשביל לדעת את זה. אפשר להמתין זמן קצר ולשמוע מאותו ארגון שייטול את האחריות מה הוא רוצה בדיוק. בהנחה שמדובר בארגון איסלאם רדיקלי, סביר להניח שהדרישה תהיה כמו בספרד – להוציא את הכוחות הבריטיים מעיראק. למרות זאת, נראה לי שהציבור הבריטי ינהג אחרת מהמצופה. זאת, משום שיש לו אופי אחר אותו הוכיח בשורה של אירועים, מהבליץ בלונדון במלחמת העולם השניה ועד להתמודדות עם הפיגועים של המחתרת האירית. אני לא חושב שהבקשה תתמלא כפי שמצפים ארגוני הטרור".

 

מאז שרשרת הפיגועים ב-11 בספטמבר דובר רבות על מלחמת עולם שלישית ועל "התנגשות ציביליזציות" בין המערב לבין האיסלאם הרדיקלי. ד"ר גנור מסביר: "אנו נמצאים בעיצומה של מלחמת עולם מסוג שונה של המלחמות שהיכרנו. זוהי מלחמה של האיסלאם הרדיקלי נגד שאר העולם ובכללו גם מדינות ערב והמדינות המוסלמיות עצמן. ככלל, מרבית הפיגועים אירעו במדינות אלה – מצרים, ירדן, מרוקו, עיראק, כווית, סעודיה, טורקיה, אינדונזיה והרשימה עוד ארוכה. עיקר המערכה של הארגונים הללו היא נגד המשטרים המוסלמים ה'כופרים' בניסיון להדיח אותם ולהעלות את קבוצות האיסלאם הרדיקלי במקומן. לפיכך, הן גם תוקפות את המערב, שכן הוא מזוהה כמי ששומר על המשטרים הללו".

 

"היעד האולטימטיבי של הג'יהאד הרדיקלי הוא להפיץ את הגרסה שלהם של האיסלאם בכל העולם תוך שימוש באלימות. יש למלחמה שלהם שלושה שלבים: להשיג שליטה על המדינות האיסלאמיות הלא-רדיקליות ולהעלות את ארגוני האיסלאם הרדיקלי לשלטון; להרחיב את מעגל ההשפעה לעבר מדינות האיסלאם כמו צ'צ'ניה, טורקיה, הרפובליקות המוסלמיות של מרכז אסיה, מלזיה, הפיליפינים, מערב סין וכו'. רק אחר כך יגיע השלב השלישי – התמודדות מול שאר העולם".

 

מאז פיגועי ה-11 בספטמבר בוצעו בבריטניה מעצרים רבים של חשודים בהשתייכות לארגוני טרור. זאת, בניסיון לאתר ולמגר את תאי אל-קאעידה במדינה. רמת הכוננות בלונדון עצמה, שהיתה גבוהה ממילא לאחר הפיגועים בארצות הברית, עלתה לאחר הצטרפותה של בריטניה להובלת המערכה האמריקנית בעיראק ונסקה לגבהים חדשים בעקבות הפיצוצים במדריד.

 

עם זאת, רמת הכוננות לא הגיעה לרמתה הגבוהה ביותר ולאחר חודשים של שקט החליטה מערכת הביטחון בבריטניה להורידה ממילא. היום זה עלה להם ביוקר, כאשר אגרוף הטרור היכה בבטן הרכה של לונדון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפנים פצועים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
זירת אחד הפיצוצים
צילום: איי פי
זה האחראי? בין לאדן
צילום: רויטרס
מומלצים