שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בגלל טעות - שנתיים פחות בכלא לשודד הברינקס

  אחרי שהורשע בהתחזות ושדד מיליונים נדון אילן קופרמן-סגל, שודד הברינקס, לתשע שנות מאסר. היום קבע בית המשפט המחוזי בחיפה - בית המשפט הקודם חרג מסמכותו, קופרמן ירצה רק שבע שנים. לשופטים היתה גם ביקורת על החזרת רק חלק מן הכספים: "אין בליבו חרטה, רק להיפך"

  זכה מן ההפקר: בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל היום (ה') באופן חלקי את הערעור על חומרת עונשו של שודד הברינקס, אילן קופרמן-סגל, ואישר: בית משפט השלום, שגזר את דינו של קופרמן-סגל, חרג מסמכותו וגזר עונש חמור מדי. מעצרו הכולל של קופרמן-סגל קוצר בשנתיים. כמו כן קיצץ בית המשפט בסכום הקנס שעל קופרמן-סגל לשלם – לאחר שהחזיר כ-700 אלף שקל מהכסף שגנב. סניגוריו של קופרמן-סגל, עורכי הדין תמי אולמן ואסי פיסו, הביעו שביעות רצון מהחלטת בית המשפט.

   

  בחודש אוגוסט 2003, תוך שהוא נושא זהות שאולה, עבד קופרמן-סגל כנהג בחברת הברינקס בחיפה, וגנב סכום של קרוב ל-4.7 מיליון שקל. מספר ימים לאחר מכן הסגיר עצמו למשטרה, אולם מרבית הכספים לא נמצאו עד היום. בחודש יולי 2004 הורשע קופרמן-סגל בגניבה בידי מורשה, בהתחזות לאדם אחר, בזיוף, בשימוש במסמך מזוייף ועוד.

   

  משהורשע בכתב האישום הראשון, נדון שודד הברינקס לשבע שנות מאסר בפועל ולעוד שנתיים מאסר על תנאי. בשל האישום השני נדון לשנתיים בפועל ולשנת מאסר על תנאי. בנוסף, מאחר והכסף הגנוב לא נמצא, חוייב קופרמן-סגל לשלם קנס בשיעור של שלושה מיליון שקלים, או לרצות מאסר של שלוש שנים נוספות.

   

  פרקליטיו של קופרמן-סגל ערערו על עצם ההרשעה וגזר הדין, וטענו כי בית משפט השלום חרג מסמכותו בחומרת העונש. בדיון הראשון בערעור הודיעו השופטים כי ישקלו הקלה בעונש אם יחזיר הנאשם את הכספים שגנב. ואכן, בחודש פברואר השנה, הופיעה עו"ד אולמן בפתח בית המשפט, כשעל גבה שקים ובהם סכום של מעט יותר מ-700 אלף שקלים.

   

  בדיון היום קבעו אב בית הדין מנחם נאמן והשופטים ראיק ג'רג'ורה ורון שפירא, כי בית משפט השלום טעה בהחלטתו. הם הותירו את ההרשעה על כנה, אולם ציינו כי בית המשפט רשאי היה לגזור בכתב האישום הראשון רק שבע שנות מאסר בסך הכל- חמש שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים על תנאי. בית המשפט פסק כי זהו העונש שירצה הנאשם. כמו כן שינו את עונשי המאסר על תנאי, שכן חפפו זה את זה בצורה שאינה תקינה.

   

  בהתייחסם לכסף שהחזיר הנאשם, טענו השופטים כי אין בהחזרה עילה להקלה בעונשו, הגדירו את המעשה כמניפולציה וטענו כי הנאשם מנסה 'לסחור בעונש'. "התנהגותו של המערער מצביעה כי אין בליבו חרטה אלא להיפך, מדובר באדם המנסה גם כעת לשמור לעצמו את הכסף שגנב, תוך שהוא מקווה שבית המשפט יקצר את המאסר שנגזר עליו, באופן שבו הפשע שביצע יהפוך להיות כדאי".

   

  עם זאת, השופטים בחרו לקצץ את הקנס שעליו לשלם, מ-3 מיליון שקלים ל-2.3 מיליון, ואת עונש המאסר - אם לא ישלם - משלוש שנים לשנתיים.

   

  עורכת הדין אולמן אמרה לאחר פסק הדין כי היא מרוצה מההחלטה. "בית המשפט בערכאה הראשונה טעה", אמרה עו"ד אולמן. "טוב שבא בית המשפט המחוזי ותיקן את הטעות הזו". לדבריה, תשוחח עם מרשה בהמשך ותחליט אם לערער גם לבית המשפט העליון.

   

  בפרקליטות אמרו כי יש צורך ללמוד את פסק הדין לפני שיחליטו על צעדיהם, וכי עונש של שבע שנות מאסר בפועל גם הוא ראוי במעשה כגון זה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה ראב"ד
  קופרמן היום בבית המשפט. זכה בשנתיים
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: רוני שיצר
  משאית הברינקס
  צילום: רוני שיצר
  מומלצים