שתף קטע נבחר

"הטרור בלונדון לא יפגע בכלכלת בריטניה"

הכלכלן של ליהמן ברדרס אופטימי, יותר לגבי המשק הגלובלי מאשר לגבי בריטניה עצמה; כלכלני גולדמן-זאקס מעריכים כי הוגדל הסיכוי שבאוגוסט תהיה הפחתה בריבית על הליש"ט

"הפיגועים שבוצעו היום בלונדון אינם צפויים לפגוע פגיעה ממשית בכלכלת בריטניה, או בכלכלה העולמית" - העריכו היום (ה') כלכלנים.

 

"אני מעריך שהכלכלה תוכל להתמודד עם המצב; זאת, אם הפיגועים היום לא יתגלו כחלק מגל התקפות" - חזה הכלכלן הראשי של ליהמן ברדרס, איתן האריס.

 

הוא הבהיר כי תחזיתו זו מתייחסת בעיקר למשק הגלובלי: "השפעה מסוימת תהיה בבריטניה, שכלכלתה נראית מעט פגיעה". בורסת לונדון נסגרה היום בירידה של 1.4%; זו הירידה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט 2004. עם זאת, במהלך המסחר נרשמה צניחה של 3% ויותר - אשר לא החזיקה מעמד. עיקר הירידות בלונדון נרשמו במגזרי הביטוח, התעופה והתיירות.

 

לתמיכה בתחזיתו, האריס הזכיר את הפיגוע האחרון: "כלכלת ספרד התמודדה בזמנו באופן טוב למדי עם הפיגועים". כלכלנים העריכו כי השפעת המתקפות בלונדון היום על כלכלת בריטניה לא תהיה דומה להשפעה שהיו להתקפות ה-11 בספטמבר 2001 על כלכלת ארה"ב, אלא להשפעה של פיגועים פחות גדולים שאירעו במדריד במארס 2004 ובאיסטנבול בנובמבר 2003.

 

פרשנים אמרו כי הבנק המרכזי של בריטניה שותף ככל-הנראה להערכה זו - ולפיה הפיגועים היום (כמו זה בספרד) לא ישפיעו לרעה; שהרי, הוא גם היום לא שינה את הריבית הבסיסית על הליש"ט (4.75% בשנה).

 

כלכלני גולדמן-זאקס, ביל דאדלי וג'ים אוניל, העריכו היום: הפיגועים בלונדון עשויים להגדיל את הסיכויים, שכבר באוגוסט יבוצע צעד של הורדת הריבית - על רקע החולשה בצריכה הפרטית, ובמגזרי הייצור והדיור בבריטניה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הבורסה בלונדון סימנה פגיעה
צילום: איי אף פי
מומלצים