שתף קטע נבחר

בריטניה: מרכז בירמינגהם שותק עקב התרעה

אלפי בני אדם התבקשו להתפנות ממרכז הבילויים של העיר, לאחר שהתקבלה התרעה ביטחונית. המשטרה אסרה על תנועה במרכז העיר, וזה שותק כליל. בלונדון מתקשים חוקרי הפיגועים לאתר גופות של נספים, עקב תנאי החום הכבד מתחת לאדמה

פאניקה בממלכה: משטרת בריטניה פינתה אמש (שבת) את מרכז העיר בירמינגהם עקב התרעה ביטחונית.

 

בתחילה מנעו השוטרים כניסת מכוניות לאיזור מרכז העיר, ועל פי הדיווח, המועדונים, הברים ויתר העסקים פעלו כרגיל. אך בהמשך דווח, כי המשטרה מפנה כ-20 אלף בני אדם ממרכז העיר, ואף קראה לאלפי האנשים באיזור להישאר בבתיהם. "המשטרה סוגרת כעת את איזור הבילוי בעיר ומבקשת מכולם לעזוב את האיזור ולשוב הביתה", מסר דובר המשטרה.

לדבריו, "החקירה בעיצומה, ולא נלך נגד האיום". גורם במשטרה הסבירה כי על פי ההערכות פועלים ברחובה הראשי של העיר כ-200 ברים ומועדונים.

 

בהמשך דיווחה רשת החדשות הבריטית "סקיי" כי המשטרה ביצעה סדרה של פיצוצים מבוקרים של חפצים חשודים, אחד מהם באוטובוס, אולם דוברת המשטרה מסרה כי היא איננה יכולה לאשר את הדיווחים הללו.

 

בירמינגהם מרוחקת 175 קילומטרים מצפון מערב ללונדון. בשנות ה-70 היוותה מטרה לפיגועי המחתרת האירית. 

 

חקירת הפיגועים: נדרשים ימים ארוכים

 

ממשטרת לונדון נמסר, כי הליך זיהוי גופות ההרוגים בפיגוע שארע בתחנת קינג'ס קרוס בתחתית, עלול להימשך ימים, בחום כבד בתעלות המעבר הצרות, כשחולדות מאיימות על המחפשים. "זה עלול להיות תהליך ארוך מאוד, התנאים קשים מאוד. המחלצים מפלסים דרך כשהם נתקלים בגופות. אנו מודעים לכך שבני משפחותיהם של הנספים מצפים בכיליון רוח לכל מידע", הסביר אנדי טרוטר, מפקד משטרת התנועה בבריטניה. 

 

מפכ"ל המשטרה הבריטי, איאן בלייר, אמר מוקדם יותר כי לפיגועים בלונדון "כל הסימנים של אל-קאעידה", אך הודה כי עדיין חסר מידע רב בנוגע לאחראים לפיגועים. היום קיבל ארגון אל-קאעידה קיבל על עצמו פעם נוספת אחריות לפיגועים בלונדון בהודעה שפורסמה ברשת האינטרנט. ההודעה נחתמה "הזרוע באירופה של גדודי אבו-חאפז אל-מסרי", הקשור לארגונו של אוסמה בין-לאדן.  

 

דבריו של איאן בלייר חושפים את מצבה העגום של החקירה: "או שהמחבלים מסתובבים חופשיים בבריטניה או בחו"ל, או שהם מתים", אמר. "בימים הקרובים צפויה לנו עבודה רבה בחקירת הפיגועים". אחד הדברים שהכי מטרידים את המשטרה הוא הניסיון לאתר את קטע הסרט שצולם בטלוויזיה במעגל סגור של הרכבת, בתקווה שמשם יגיע קצה חוט אודות זהות האחראים

 

בעיתוני בריטניה הזכירים שני שמות של חשודים עיקריים: מוסטפא נסאר, סורי בן 49, שהתגורר בלונדון בין השנים 95-98 ומכיר את העיר היטב. היו דיווחים לפיהם נראה בה לאחרונה. השם השני הוא מוחמד גרבוזי, אזרח מרוקני, פעיל ותיק באל-קאעידה שהתגורר בעבר כ-10 שנים בלונדון ותואר כ"המנהיג הרוחני של המוג'הידין בבריטניה".

 

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח כי המשטרה ושירותי הביטחון הבריטיים ביקשו מסוכנויות אירופיות אחרות לפעול בדחיפות לסייע בלכידתו של גרבוזי, ששמו כבר נקשר בעבר לפיגועים במדריד ובקזבלנקה.

 

אך אל-גרבוזי התראיין לרשת אל ג'זירה והצהיר על חפותו. "אני מדגיש שאיני מתחבא ואיני במנוסה ומשטרת בריטניה אינה מחפשת אחרי, משום שפרטי ידועים לה". הוא התראיין באולפן הלונדוני של הרשת, כשפניו אינם מוארים, לבקשתו.


פורסם לראשונה 09/07/2005 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:איי אף פי
חקירת הפיגוע בלונדון. חום כבד
צילום:איי אף פי
צילום:איי אף פי
לזכר הרוגי הפיגוע. לונדון
צילום:איי אף פי
מומלצים