שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שני פרסים לסרטו של איל חלפון בקרלובי וארי

  סרטו של חלפון, "איזה מקום נפלא", זכה בפרס חבר השופטים של פסטיבל קרלובי וארי היוקרתי ובפרס השחקן שהוענק לאורי גבריאל. וגם: פרסים בצרפת ל"הכוח לשחות" ול"נקם אחת משתי עיני"

  סרטו של הבמאי הישראלי איל חלפון, "איזה מקום נפלא", זכה אמש בשני פרסים מרכזיים מטעם פסטיבל הסרטים הבינלאומי היוקרתי של קרלובי וארי, שציין 40 שנה להווסדו. את פרס חבר השופטים העניק לחלפון הבמאי מייקל רדפורד, שביים בין היתר את "הסוחר מוונציה" ו"הדוור" עטור השבחים.

  פרס נוסף הוענק לשחקן אורי גבריאל על תפקידו בסרט. את הפרס העניקה לגבריאל חברת צוות השיפוט, השחקנית האמריקנית אלי מקגרו ("סיפור אהבה").

   

  עם קבלת הפרס אמר חלפון כי הוא מאושר מהזכייה, אך מתרגש בעיקר מזכייתו של גבריאל: "הוא עושה תפקיד גדול ומגיעה לו הכרה בינלאומית", אמר. גבריאל עצמו הופתע מן הכבוד ואמר: "חשבתי שאני בא לנוח לכמה ימים ופתאום אני זוכה בפרס. אני מאושר, מרוגש ומופתע".

   

  סרטו של חלפון, שיתחרה השבוע גם על פרס וולג'ין בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, מביא שלושה סיפורים שלכאורה אינם קשורים זה בזה ומרוחקים גיאוגרפית. האחד מתנהל בדרום תל-אביב המיוזעת, השני בין שדות פלפלים ומטעי תמרים בערבה והשלישי בשיכון מהוגן בפרבר עירוני.

   

  גיבור הסרט, פרנקו (גבריאל), הוא שוטר לשעבר שהסתבך והפך לשליחו של מאפיונר אלים. פרנקו עובר תהליך שבו הוא מגלה את עצמו מחדש בעזרתה של נערת ליווי אוקראינית הנמצאת תחת חסותו. הרחק משם, זלצר, חקלאי עגום מהערבה, מוקסם מתמונתה של ז'אנה שמצא במקרה ויוצא לחפש אחריה. האיש היחיד המבין ללבו של זלצר הוא הפועל התאילנדי שלו, שנרדף על ידי פקח שמורות הטבע. אביו הקשיש של הפקח הטורדן תלוי בטיפולו של המטפל הפיליפיני שלו, מכור כבד להימורים שמסתכסך עם הבוס של פרנקו. לצדו של גבריאל משתתפים בסרט השחקנים אוולין קפלון, יואב הייט, יוסי גרבר, אבי אורייה וריימונד בגטסין.

   

  מפיק הסרט, אסף אמיר, אמר בתגובה לזכייה: "זהו שלב נוסף בהכרה הבינלאומית בקולנוע הישראלי ההולכת וגוברת בשנים האחרונות".

   

  וגם: פרס הקהל ל"הכוח לשחות" בפסטיבל "מפגשי קולנוע בינלאומיים"

   

  סרטו התיעודי של הבמאי הישראלי ירון זילברמן, "הכוח לשחות", זכה בסוף השבוע בפרס הקהל המוענק מטעם פסטיבל "מפגשי קולנוע בינלאומיים בפריז". הסרט, שהתמודד מול 20 סרטי עלילה ותעודה - בהם גם סרטה של מיכל בוגנים "אודסה, אודסה" וסרטו של אבי מוגרבי, "נקם אחת משתי עיניי" - זכה בפרס המרכזי של הפסטיבל העומד על סכום של 36,500 יורו.

   

  פרס זה מצטרף לפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר שהוענק לו מטעם פסטיבל הסרטים היהודי בברלין בשבוע שעבר ופרס חביב הקהל מטעם פסטיבל HotDocs היוקרתי בטורונטו שהוענק לו במהלך חודש אפריל. "הכוח לשחות" הוקרן בבכורה במסגרת תחרות וולג'ין בפסטיבל הסרטים בירושלים בשנה שעברה וזכה בפרס הצילום.

   

  "הכוח לשחות" מביא את סיפורן של שחייניות הכוח וינה, אגודה שנוסדה בשנת 1909 כתגובה לחוקי הגזע האריים שאסרו על אגודות ספורט אוסטריות לקבל לשורותיהן ספורטאים יהודים. המייסדים היו נחושים בדעתם לקדם את הספורט בקרב הקהילה שהיתה ידועה עד אז בעיקר ביכולותיה האינטלקטואליות והאמנותיות ופחות בעיסוק תרבות הגוף. "הכוח וינה" הפכה במהירות לאחת מאגודות ההספורט הגדולות באירופה עם הישגים והצלחות בענפי ספורט רבים. בשנות השלושים של המאה העשרים נצחו שחייניות הכוח ברוב תחרויות השחייה באוסטריה ובשנת 1936 סרבו להשתתף במשחקים האולימפיים בברלין.

   

  לאחר האנשלוס, נסגר המועדון על ידי הנאצים וכל השחייניות הצליחו להימלט מאוסטריה לפני פרוץ המלחמה הודות למבצע הצלה מיוחד של מנהלי האגודה. סרטו של זילברמן מוקרן בימים אלה בסינמטקים בישראל וישודר על מסך "קשת" במהלך שנת 2006.

   

  צרפת מחבקת את מוגרבי

   

  צרפת חיבקה בסוף השבוע גם את הבמאי הישראלי אבי מוגרבי, וזיכתה את סרטו, "נקם אחת משתי עיני", בציון לשבח מטעם חבר השופטים בתחרות הגדולה של פסטיבל הסרטים התיעודי במרסיי. סרטו של מוגרבי, שהוקרן בבכורה במסגרת הרשמית של פסטיבל קאן היוקרתי, פתח את הקרנות הפסטיבל במרסיי מול קהל של כ-1,000 איש. הסרט, שהוקרן, כאמור, גם במסגרת פסטיבל "מפגשי קולנוע בינלאומיים בפריז" ובפסטיבל הקולנוע בלה-רושל שבצרפת, עורר עניין רב גם במישור הקולנועי וגם בהקשר הפוליטי. "לאחר כל אחת מההקרנות התקיימו מפגשים עם הקהל שבהם ההתייחסויות היו גם לפוליטיקה וגם להיבטים הקולנועיים. התגובות היו חמות", אומר מוגרבי.

   

  סרטו של מוגרבי משוטט בין שלוש זירות בישראל בעיצומה של אינתיפאדת אל-אקצה ומתייחס בין היתר לפרקטיקה של פולחן מצדה, שהומצא מחדש בראשית שנות הארבעים והפך לחלק מהשיח הציוני. הסרט מתאר את הדיכוי והמצור על העם הפלסטיני בשטחים הכבושים, מציג את הפולחן הדתי והחילוני הנמשך של דמות שמשון הגיבור ומקשר בין המיתוס העברי המכונן למחבל המתאבד הפלסטיני של זמננו.

   

  בחודש אוקטובר הקרוב תיערך בפריז רטרוספקטיבה לסרטיו של מוגרבי שתמשיך מאוחר יותר לפסטיבל הסרטים הבא בלה-רושל. "נקם אחת משתי עיני" יצא להקרנות מסחריות בסינמטק בת"א החל מיום חמישי הקרוב. הסרט ייצא להקרנות מסחריות בצרפת ב-30 בנובמבר ויוקרן ב-25 בתי קולנוע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הכוח לשחות". פרס הקהל בפריז
  "נקם אחת משתי עיני". צל"ש במרסיי
  לאתר ההטבות
  מומלצים