שתף קטע נבחר

שוקי הון בעולם - סיכום השבוע החולף

מנכ"ל יובנק קרנות נאמנות, אורי פישמן, מסכם שבוע חיובי נוסף בשוקי העולם, למרות הפיגועים בלונדון ביום חמישי. המדדים באירופה המשיכו להפגין עוצמה, ולכן המדד מוגדר כעולה כל עוד הוא ניצב מעל לרמות השיא הקודם שלו, ברמה של 2950 נקודות

יפן ארה"ב אירופה תחזית 
תחזית המדדים הבהרה 
המסחר השבוע עמד בצל הפיגוע בלונדון והמשך עליית מחירי הנפט. שוקי ההון הפגינו עוצמה כשרשמו עליות חדות יום לאחר הפיגוע. נתוני מאקרו טובים מארה"ב תמכו במגמה החיובית. השבוע נפתחה עונת הדו"חות הכספיים, והיא תשפיע על המסחר בשבועות הקרובים.

 

יפן

מדד הניקיי רשם השבוע ירידה של 0.55% לרמה של 11,565.99 נקודות, לראשונה מזה ששה שבועות. נתוני מאקרו טובים בארה"ב תרמו להתחזקות הדולר כנגד הין לרמה של 112.34 ין לדולר.

 

השבוע דווח כי נרשמה ירידה של 6.7% בהזמנות למכונות חדשות במאי לעומת אפריל. הצפי היה לירידה של 2%. הירידה החדה באה לאחר עלייה של 14.4% באפריל. נראה כי הצמיחה בכלכלה היפנית באה מכיוון הצריכה הפרטית.

 

השבוע בלט מגזר השבבים בירידות שערים, לאחר הורדת המלצה למגזר על ידי UBS. נק אלקטרוניקס, אחת מיצרניות השבבים הגדולות ביפן, רשמה ירידות שערים חדות בעקבות אזהרת רווח. הקמעונאיות הגדולות איטו יוקאדו ואיאון בלטו בעליות שערים בעקבות דו"חות טובים מהצפי. מצושיטה, ענקית האלקטרוניקה, בלטה גם היא לטובה ונסחרה בשיא של שלוש שנים לאחר הודעה על כוונתה להציע לעובדים פרישה מוקדמת.

 

ממשלת יפן מתכוונת למכור 4.6 מיליארד דולר במניות של מפעילת הרכבות המרכזית ביפן, כאשר בעקבות המכירה תרד אחזקת הממשלה בחברה ל-12% לעומת 40% כיום, זוהי ההפרטה הגדולה ביותר מאז 2001.

 

בנק ריזונה שהולאם על-ידי ממשלת יפן בגין אי עמידתו ביחס הלימות ההון הודיע לאחרונה כי הוא מתכוון לגייס 890 מיליון דולר על יד הנפקת מניות למשקיעים באירופה ובארה"ב על מנת להחזיר חלק מחובו לממשלת יפן. בשבוע הקרוב צפויים להתפרסם מדד אמון הצרכנים ליוני ומדד מחירי הייצוא והיבוא ליוני.

 

חזור למעלה
ארה"ב

פיגועי הטרור בלונדון לא השפיעו על השווקים בארה"ב, למרות שהחוזים העתידיים לפני המסחר ביום חמישי הצביעו על ירידות חדות. האירוע המרכזי השבוע היה דו"ח התעסוקה של יוני, שהצביע על תוספת של 146 אלף משרות, נמוך מהצפי (200 אלף). שיעור האבטלה במשק האמריקני ירד ל-5%, הרמה הנמוכה ביותר מזה 3 שנים. נתוני הזמנות המפעלים רשמו עליה של 2.9% ביוני, לעומת צפי ל-3%.

 

שוק האג"ח בארה"ב נסחר בתנודתיות. התשואה על אג"ח ל-10 שנים עלתה בסיכום שבועי לרמה של 4.10%. באג"ח לשנתיים עלתה התשואה לרמה של 3.76%, והפער גדל ל-0.34%.

 

מחירה של חבית נפט עלה ב-1.5% ל-59.63 דולר לחבית, לאחר שחצה במהלך השבוע את רמת ה-62 דולר לחבית. מדד מניות האנרגיה עלה ב-1.88%. מכירות הרשתות הקמעונאיות רשמו גידול חד מהצפוי ביוני, ומדד מניות השיווק עלה ב-3.03%.

 

ענקית האלומיניום אלקואה היתה, כרגיל, חלוצת המדווחות. היא היכתה את תחזיות האנליסטים, ומניותיה עלו ב-4.06%. מניות אמג'ן זינקו ב-14.34% השבוע, לאחר שתרופה שהיא מפתחת לטיפול בסרטן ומחלות כליה הוכחה כיעילה גם לטיפול במח עצם. העליות הביאו לעליה שבועית של 5.75% במדד ה-BTK. מדד המוליכים למחצה (SOX) עלה השבוע ב-5.58% בציפיה לדו"חות טובים של חברות בתעשייה.

 

בסיכום שבועי עלה מדד הדאו ג'ונס ב-1.41%, מדד ה- S&P500 עלה ב-1.46%, מדד הנאסד"ק 100 עלה ב- 2.87%.

 

שוקי המניות ימשיכו לעקוב בשבוע הקרוב אחר מחירי הנפט והודעות מקדימות של חברות. אפל ו-GE יהיו החברות הגדולות היחידות שידווחו השבוע. השבוע צפויים להתפרסם גם נתוני גירעון בתקציב ובחשבון השוטף ומדדי המחירים ליצרן ולצרכן.

 

חזור למעלה
אירופה

שוקי המניות באירופה רושמים עליות זה השבוע השמיני ברציפות, למרות ההשפעה קצרת הטווח של הפיגוע בלונדון. 12 מ-18 השווקים המרכזיים באירופה עלו השבוע. מדד הדאו ג'ונס סטוקס 50 עלה ב-0.5%.

 

את העליות השבוע הובילו מניות הנפט. בריטיש פטרולום, חברת הנפט הגדולה באירופה, עלתה ב-8%. Statoil ASA, יצרנית הנפט הגדולה בנורבגיה, עלתה ב-7.5%. בשל עליית מחיר הנפט עלה מחיר הגומי הטבעי לשיא של 9 שנים. מניית מישלין, יצרנית הצמיגים הגדולה בעולם, ירדה השבוע ב-6.8%. BASF AG, יצרנית הכימיקלים הגדולה בעולם, ירדה השבוע ב-2.2% ו- VALEO SA, יצרנית חלקי פלסטיק למכוניות, ירדה ב-2.8%.

 

מדד המניות הקמעונאית ב- דאו ג'ונס 600 ירד השבוע ב-2.6% בעקבות הדיווח של איגוד החברות הקמעונאיות בבריטניה על ירידה במכירות הקמעונאיות חודש שלישי ברציפות. לעומתן, מניות הבניה הבריטיות עלו השבוע בעקבות זכייתה של לונדון באירוח המשחקים האולימפיים ב-2012. SAP הגרמנית, חברת התוכנה הגדולה בעולם לעסקים, ירדה השבוע ב-3% בעקבות הנמכת המלצה ל"ניטרלי" על ידי אנליסטים מ-UBS, שטענו כי מחיר המניה יקר יחסית לחברות אחרות בענף כמו אורקל.

 

בצרפת התבצעה השבוע ההנפקה הגדולה באירופה (IPO) מאז שנת 2001 של חברת גז דה פרנס, חברת הגז הטבעי הגדולה בצרפת. החברה וממשלת צרפת גייסו 4.5 מיליארד אירו בהנפקה לגופים מוסדיים במחיר של 23.4 אירו למניה, המשקף שווי של 27.6 מיליארד אירו לחברה. מניית החברה קפצה ביום המסחר הראשון בבורסה בפריס בכ-20%. ממשלת צרפת מסרה כי תמורת ההנפקה תשמש לצמצום הגרעון בתקציב הממשלה.

 

בשוק הסולידי עלו תשואות האג"ח הגרמני לשנתיים ב-6 נקודות בסיס ל-2.13% ותשואת האג"ח ל-10 שנים עלתה ל-3.18% בעקבות סימנים לשיפור בכלכלה האירופית המקטינים את הסיכויים להפחתת ריבית על ידי הבנק המרכזי האירופי. בגרמניה דווח במאי על עליה בהזמנות ממפעלים של 2.7%, עליה של 2.1% במכירות הקמעונאיות וירידה קטנה מהמצופה בייצור התעשייתי.

 

חבר הבנק המרכזי האירופי אלכס ובר אמר בראיון השבוע כי סיכון האינפלציה עלה בעקבות עליית מחירי הנפט והירידה בערך האירו המגדיל את רווחי היצואניות האירופאיות. בבנק המרכזי מצפים כי האינפלציה השנה לא תקטן מתחת ל-2% בהתאם ליעד.

 

בסיכום שבועי עלה הפוטסי הבריטי ב-1.4%, הקאק הצרפתי עלה ב-0.7% ואילו הדקס הגרמני ירד ב-0.4%. הדולר התחזק השבוע מול האירו ב-0.3%.

 

חזור למעלה
תחזית
המדדים המובילים בעולם המשיכו השבוע להפגין כח למרות אירועי הטרור. נראה שהשווקים צברו מספיק כח על מנת לנסות לתפוס תאוצה ואף לפרוץ את רמות השיא הקודמות (ארה"ב ויפן). המדדים באירופה המשיכו להפגין עוצמה למרות הפיגוע, ולכן המדד מוגדר כעולה כל עוד הוא ניצב מעל לרמות השיא הקודם שלו ברמה של 2950 נקודות (נקודת תמיכה שהחזיקה מעמד גם ביום הפיגוע).

 

חזור למעלה
תחזית המדדים

תחזית המדדים לשבוע הקרוב
תחזית המדדים
המדד נכון להיום תחזית לשבוע הקרוב  
1,248.3 1,200-1,310 S&P 500
1,645.2 1,630-1,725 NASDAQ 100
16,111.4 15,400-16,800 NIKKEI 225
3,349.1 3,250-3,410 DJ-50 EUROPE

 

חזור למעלה
הבהרה

(*) אין לראות בתחזית זו ייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. תחזית זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם ומסתמכת על הערכות שוק טכניות וכלליות. העושה שימוש בתחזית זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

(**) "אינווסטק קרנות נאמנות (ישראל) בע"מ מנהלת קרנות נאמנות שונות המשקיעות ועשויות להשקיע בשווקים ובני"ע הנזכרים בדף תחזית זה. אין לראות בדף זה משום הצעה לרכישת יחידות בקרנות הנאמנות בניהול החברה. רכישת יחידות בקרנות כאמור מתבצעת בהתאם לתשקיפי קרנות הנאמנות.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים