שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

התרגיל חשף: הרכבת התחתית חשופה לפיגועים

תרגיל שבוצע לפני שלושה חודשים בלבד חשף כי מערכת הרכבות התחתיות של לונדון חשופה בפני פיגועי טרור. גם בפגישת שרי הפנים של מדינות ה-G8 ביוני הזהיר שר הפנים היפני מפני פיגוע ברכבת התחתית, אולם רק מעט לקחים הופקו

הכתובת הייתה על הקיר: תרגיל רחב היקף שנערך בחודש אפריל במטרה לבחון את מערכת הרכבת התחתית בלונדון, מצא כי היא חשופה באופן מיוחד לפיגועי טרור, כך דיווח היום (יום א') העיתון "אובזרבר".

 

זאת ועוד, בחודש שעבר, עת שנפגשו שרי הפנים של מדינות ה-G8 בשפילד, הזהיר שר הפנים היפני את עמיתיו מפני פיגועים אפשריים ברכבת התחתית של לונדון לקראת כינוס מנהיגי ה-G8 בסקוטלנד - כינוס ששנעל ביום שישי, יממה אחרי הפיגועים.

 

השר היפני הזכיר לעמיתיו את הפיגוע ברכבת התחתית של טוקיו ב-1995 בו נהרגו 12 בני אדם ונפצעו יותר מ-5,000 כתוצאה משאיפה של גז עצבים מסוג סארין.

 

 

שר הפנים הבריטי צ'רלס קלארק אישר ל"גרדיאן" כי נושא הפיגועים ברכבת התחתית אכן עלה בדיון שר הפנים ביוני, וציין כי ראש סוכנות הביון הפנימי הבריטי (MI5) פרשה בפני המשתתפים הערכת בטיחות מפורטת. "היפנים דיברו על התקפת הסארין והרוסים דיברו על בסלאן. היה דיון ער בנושא הזה", אמר קלארק.

 

התרגיל האמור היה תרגיל החירום הגדול ביותר מאז פיגועי ה-11 בספטמבר והוא נערך משני צידי האוקיינוס - בלונדון ובחוף המזרחי של ארה"ב. התרגיל כלל "פצצות" שהונחו בקרונות רכבת ואוטובוסים ו"התפוצצו" בעת ובעונה אחת. כמו כן כלל התרגיל תרחישים של פיגועים בהם נעשה שימוש בנשק ביולוגי או כימי.

 

התרגיל חשף שמערכת ההסעה הציבורית של לונדון חשופה מאוד לפיגועי טרור - עובדה שהייתה ידועה לראשי הממשל הבריטי. היה גם ידוע שהמנהרות הצרות מגבירות את אפקט הפיצוץ והצפי לנפגעים היה גבוה במיוחד.

 

בלונדון ידעו גם על הקשיים הרבים של חילוץ ניצולים לאחר פיגוע במנהרות הרכבת התחתית - נבואה שהתגשמה לגמרי בדמות הקשיים הרבים שבהם נתקלים כעת הכבאים בבואם לחלץ את הגופות מזירת הפיגוע בקינגס-קרוס.

 

העיתון דיווח שלקחים אחדים הופקו לאחר תרגיל נוסף שדימה פיגוע ברכבת התחתית, בספטמבר 2003. רק בשבוע שעבר הוצבו בתחנות הרכבת עגלות מיוחדות המסוגלות לנוע על מסילות הרכבת ולהגיע לקרוניות תקועות. כמו כן הוכשרו הכבאים לנהוג בקרוניות למקרה שהנהג יהרג בפיגוע.

 

אלא שבפיגועים ביום חמישי הנזק הרב שנגרם לקרוניות השבית אותן כליל והעגלות לא הופעלו משום שלא היה צורך לחלץ ניצולים.

 

בתוך כך בבריטניה מדברים בחשש גדול על אפשרות של פיגוע נוסף. שר הפנים קלארק אמר כי גם אם פיגוע שכזה לא קרה אחרי הפיגועים בניו יורק ובוושינגטון, ולא קרה אחרי הפיגוע במדריד, "הכל אפשרי". גורמי ביטחון הזהירו את הבריטים מאפשרות שהתא שביצע את הפיגועים ביום חמישי עדיין פעיל וינסה להוציא לפועל פיגוע נוסף, כדי להגביר את האפקט של פעולתו.

 

באירופה יודעים היטב שהאזהרות הבריטיות רלוונטיות מאוד גם לגביהם. ביום חמישי, במלאת שבוע לפיגועים בלונדון, תתייחד אירופה כולה עם זכר ההרוגים כשתעמוד לשתי דקות דומיה. האירוע יצויין בשעה 1 בצהרים ומשפחות הנספים שכבר זוהו הוזמנו להניח זרים ולהתייחד עם זכר יקיריהם בכיכר טוויסטוק בלונדון, זירת אחד הפיגועים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
היפני הזהיר מפני פיגוע לקראת כינוס ה-G8
צילום: איי אף פי
צילום:איי אף פי
מעט לקחים הופקו. הרכבת התחתית של לונדון
צילום:איי אף פי
מומלצים