שתף קטע נבחר

הרבנים למזוז: חוששים מקרע בלתי ניתן לאיחוי

שישה רבנים מרכזיים מהציונות הדתית-לאומית שוחחו במשך חמש שעות עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. גורם משפטי: "כולם הביעו הסתייגות מכל אלימות שהיא אבל גם הביעו חשש מניכור בקרב בני הנוער במחנה שלהם כלפי מוסדות השלטון ומערכת אכיפת החוק". אליקים לבנון, רב היישוב אלון מורה: "רוצים שמזוז יעצור את רכבת ההתנתקות לפני ההתרסקות"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז ופרקליט המדינה, ערן שנדר, קיימו הערב (יום א') במשך קרוב לחמש שעות פגישה עם שישה רבנים מרכזיים מזרם הציונות הדתית-לאומית, המתנגדים לתוכנית ההתנתקות. הפגישה נערכה כחלק מההידברות שעורכים אנשי משרד המשפטים בימים אלה לקראת ההתנתקות עם מנהיגי ציבור ואישים מרכזיים בקרב מחנה המתנגדים לתוכנית.  

 

"רצינו להיפגש איתם כדי להדגיש ששני הצדדים מתנגדים לאלימות במסגרת המחאה נגד התוכנית", הסביר גורם משפטי את מהות הפגישה, אשר האווירה בה הוגדרה כ"נוחה ופתוחה". לפגישה הרבנים דניאל שילה, אליקים לבנון, מרדכי אלון, אלי סדן, יובל שרלו ושלמה אבינר.

 

 

"הרבנים דיברו מדם ליבם אבל לא אמרו דברים קשים", הוסיף גורם אחר במשרד המשפטים בתום הפגישה. "כולם הביעו הסתייגות מלאה מכל אלימות שהיא אבל גם הביעו חשש מניכור בקרב בני הנוער במחנה שלהם כלפי מוסדות השלטון ומערכת אכיפת החוק".

 

בנוסף להסתייגותם מכל פעולה אלימה וגם מאלימות מילולית, הביעו הרבנים את דעתם הנחרצת לגבי האיסור לפגוע בחיילים ובכוחות הביטחון שיעסקו בביצוע התוכנית. הרבנים הדגישו בפני מזוז כי הם חוששים שנוצר קרע בלתי ניתן לאיחוי בעם בעקבות תוכנית ההתנתקות וטענו כי הקרע הזה פוגע באמון שחש הציבור אותו הם מייצגים כלפי מוסדות המדינה. מזוז השיב להם כי יש להשאיר את מערכת אכיפת החוק מחוץ לוויכוח הפוליטי, והוסיף כי הוא דואג מפגיעה אפשרית באמון הציבור במערכת זו. עוד הדגיש בפניהם כי המערכת פועלת מתוך שיקולים מקצועיים בלבד.


החשש - ניכור בקרב הנוער ממוסדות השלטון (צילום - איי פי)

 

הרבנים גם שטחו בפני מזוז ושנדר את כעסם על מה שהם מכנים "אלימות היתר" בה, לטענתם, נוקטים השוטרים אל מול פעולות המחאה. מזוז השיב להם כי אם ישנן חריגות כלשהן הוא רואה זאת בחומרה וכי ניתן להגיש תלונות אשר יטופלו בהתאם. היועץ המשפטי גם סיפר לרבנים שהוא מטפל בחומרה בתופעות הסתה נגד מתנחלים כפי שהיה במהלך החסימות האחרונות, וכי בשל כך נשלחו מכתבי אזהרה לבעלי אתרים באינטרנט שהסיתו נגד הימין.

 

"ההתנתקות - כמו רכבת לקראת התרסקות"

 

לפני כניסתו לפגישה אמר הרב דניאל שילה, דובר ועד רבני יש"ע: "אני מניח שאומר ליועץ דברים על פעולות המשטרה. צריך לדבר גם על גבולות התגובה למחאה, שנפרצו מאוד על ידי המשטרה, שירות בתי הסוהר וגם התקשורת. אנחנו יכולים לקחת אחריות על מי שרוצים לשמוע אותנו אבל המחשבה שאנחנו אשפי תקשורת וכל מה שנאמר יגרום לאנשים לקפוץ לדום – זו טעות. לא כל בן 17 ששומע אותנו קופץ לדום".

 

"הדור הצעיר נרמס", הוסיף הרב שילה בהתייחסו לפעילים הרבים במסגרת פעולות המחאה. "הילדים שלנו מרגישים שהם נרמסים והעלבון שלהם הוא הרבה יותר גדול. הגבולות נפרצו – קודם כל על ידי המשטרה, על ידי הממשלה ועל ידי הכנסת. אם יש מושג שנקרא 'מורד במלכות' – הממשלה היא הראשונה שמורדת במלכות ישראל ובעצמה".

 

הרב אליקים לבנון, רב היישוב אלון מורה, מצא את הקשר בין תאונות הרכבת האחרונות לבין ההתנתקות: "אנחנו רוצים להשפיע על היועץ כדי שיעצור את הרכבת הדוהרת הזאת לפני שתהיה התרסקות. היו ארבע תאונות לאחרונה וזה מסמל בעיני את הרכבת הדוהרת הזאת. אף אחד לא שקל ברצינות מה יקרה אחרי ניסיונות הפינוי. כשכורתים לאדם רגל מביאים עשרה רופאים שיבדקו מה ההשלכות ואיך זה משפיע על יתר האיברים בגוף. פה מבצעים כריתה בלי לבדוק בכלל את ההשלכות".

 

הצדדים סיכמו כי ימשיכו להידבר ומזוז ושנדר הבטיחו מצדם כי יהיו קשובים לבעיות נקודתיות שיעלו, ויפעלו לטיפול בהן.


פורסם לראשונה 10/07/2005 16:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
לעצור את הרכבת בזמן. לבנון
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
מזוז. דברים קשים
צילום: רויטרס
מומלצים