שתף קטע נבחר

הירוקים: אישור כביש 9 יפגע בסביבה

החברה להגנת הטבע זועמת על אישור סלילת הכביש בדרום חדרה משום שלטענתה לא הובאו בפניה בחינת נחיצות כלכלית ובחינת החלופות, כפי שנדרש ע"י משרד האוצר ומשרד התחבורה בעבר

ועדת השרים לענייני פנים ושירותים אישרה היום (א') את תוכנית כביש 9, המחבר בין הכבישים 2,4,ו 6 מדרום לחדרה.

 

לטענת החברה להגנת הטבע, סלילת כביש 9 תגרום לבעיות סביבתיות קשות, כולל פגיעה אנושה בפארק השרון, אשר החלטה על הקמתו התקבלה על ידי הממשלה כבר לפני 10 שנים, ונחיצותו התחבורתית ועלותו הכלכלית איננה כלל ועיקר.

 

בשעתו, אושר הכביש על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות, אולם כשהובא לאישור ועדת השרים בעבר, דרשו משרד האוצר והתחבורה לבצע בחינת נחיצות כלכלית מחודשת לכביש ובחינת חלופות אפשריות אחרות, מאחר והבדיקה בדבר נחיצותו הכלכלית של הכביש נפסלה על ידי החוקר שמונה על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות.

 

לדברי החברה להגנת הטבע, הבדיקה בדבר הנחיצות הכלכלית, אותה דרשו המשרדים השונים, טרם הושלמה ולמרות זאת כביש 9 אושר היום בוועדת השרים.

 

בין השאר, הבדיקה אמורה לענות על שאלת חלקו המערבי של הכביש באזור פארק השרון, העתיד להיות ממונהר. נושא זה, כמו גם חלופות אחרות להתווית הכביש (בשל הפגיעה הסביבתית ועלותו הכלכלית), אמור להבחן במסגרת הבדיקה שדרשו משרדי האוצר והתחבורה. עלות הפרויקט כולו בהתאם להערכה קודמת מוערכת בכ-600 מיליון שקל ומתוכם כ-400 מיליון שקל מיועדים למינהור.

 

בחברה להגנת הטבע אומרים, כי אין במנהור כדי למנוע פגיעות סביבתיות קשות בשטח המיועד לפארק השרון, כמו למשל באזור "בריכת יער".

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, גרשון פלג, פנה בשבוע שעבר לראש הממשלה ולשרים בבקשה להורות על הסרת הדיון בכביש 9, עד לאחר קבלת תוצאות הבדיקה המחודשת בדבר נחיצותו הכלכלית של הכביש. אולם כאמור, הכביש אושר היום בוועדת השרים.

 

רענן בורל, ראש אגף שמירת טבע: "זהו מעשה חלמאות ואבסורד ממדרגה ראשונה. בעוד משרד האוצר בודק, לבקשת שרי האוצר והתחבורה, את התועלת הכלכלית של הכביש, הממשלה לא מחכה לתוצאות הבדיקה וממהרת לאשר אותו, על סמך נתונים שגויים ומיושנים. כביש 9, כביש רוחב מדרום לחדרה, יגרום לפגיעה אנושה ומיותרת בפארק השרון ובסביבתו, כאשר ישנן חלופות אחרות, זולות יותר ופוגעניות פחות".

 

תגובת משרד ראש הממשלה טרם התקבלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פארק השרון. "פגיעה אנושה"
צילום: גילי סופר
מומלצים