שתף קטע נבחר

עובדי תעש לא קיבלו את משכורת יוני

הלנת השכר בתעשייה הצבאית נכנסת לחודשה השני. הסיבה: התעש נמצאת במשבר כספי, ומשרד האוצר מסרב לסייע לחברה עד שלא תבצע תוכנית הבראה. כתוצאה מכך, העובדים מקיימים עיצומים בחברה, הפוגעים באספקת הנשק לצה"ל. יו"ר הועד: "זאת הפרה של פסיקת בית הדין". האוצר: "ההנהלה אשמה"

עובדי התעשייה הצבאית (תעש) לא קיבלו היום (א') את המשכורות שהיו אמורים לקבל עבור עבודתם בחודש יוני. מדובר בחודש שני ברציפות שבו תעש אינה משלמת לעובדים את מלוא שכרם.

 

תעש סובלת ממשבר כספי קשה, ונמצאת בחובות גדולים לבנקים ולספקים. קופת תעש ריקה, והנהלת החברה כבר הודיעה ל-2,850 העובדים שלה שלא תשלם להם את המשכורות. גם לפני חודש הלינה החברה את השכר עבור חודש מאי. משרד האוצר העביר לתעש סיוע חירום, שאיפשר לה לשלם את משכורות הנטו, אך החברה המשיכה להלין, עד עכשיו, את כל התוספות הנלוות והתנאים הסוציאליים המגיעים לעובדים, המגיעים לעשרות אחוזים משכרם.

 

הנהלת החברה ביקשה ממשרד האוצר להשלים את החסר לתשלום התשלומים הנלווים ומשכורות חודש יוני, אך שר האוצר, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, שאול מופז, החליטו להתנות כל העברת כספים נוספת לתעש בכך שהחברה תפתח בתוכנית הבראה. הנהלת תעש גיבשה תוכנית הבראה, הכוללת פיטורים של 500 עובדים וקיצוצי שכר לעובדים הנותרים, אך ועד העובדים של החברה מסרב לאשר את התוכנית, והיא לא יוצאת לפועל.

 

בנוסף, הלינה החברה ל-1,200 גימלאים שלה את הגימלאות, שהיו צריכים לקבל בתחילת החודש.

 

בנוסף לעובדי תעש, סובלים מהלנת השכר גם 400 עובדי חברת עשות אשקלון, חברה הנמצאת כיום בשליטת תעש, שהופרטה לפני שבוע ונמכרה לקבוצה בראשות הח"כ לשעבר, אברהם בורג.

 

"אני רואה את ההלנה בחומרה רבה", אומר יו"ר ועד עובדי החברה, יצחק יהודה, "זאת הפרה בוטה של פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי 'תשלום שכר לעובד הוא חובה שאין נעלה ממנה'. אף אחד לא יכול להצדיק זאת. מי שאשם בכך היא לא הנהלת תעש אלא משרד האוצר. תעש נושאת על גבה מיליארדי שקלים של תשלום גימלאות עבור אלפי העובדים שפוטרו ממנה בתוכניות ההבראה שעברה. מדובר בכסף שהאוצר מגלגל על תעש, ואנחנו, העובדים, משלמים את המחיר".

 

עובדי תעש מקיימים מזה חודש עיצומים בחברה, במחאה על הלנת השכר המתמשכת. העובדים אינם מוציאים סחורה ממחסני החברה, אינם מאפשרים לחברה לממש את צבר ההזמנות שלה, אינם מבצעים ניסויים בכלי נשק חדשים, ואינם מספקים נשק ללקוחות החברה, שאחד מהם הוא צה"ל. "יוצא מכל זה ששר האוצר, בנימין נתניהו, פוגע בביטחון המדינה", אומר יהודה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "התחייבויות הממשלה במסגרת ההסכמים השונים מול תעש קוימו במלואן. הנהלת החברה היא האחראית הבלעדית להתנהלות החברה ומצבה העסקי ואי לכך, היא הכתובת לטענות העובדים".

 

"יש לציין, כי גם לאחר הפחתות השכר בתעש, השכר הממוצע לעובד בחברה הינו גבוה בכל קנה מידה עבור חברה תעשייתית המצויה במשבר. משלם המיסים הישראלי השקיע בשנים האחרונות כ-10 מיליארד ש"ח בתעש ואין בכוונת הממשלה להמשיך את בזבוז כספי הציבור מבלי שההנהלה והעובדים ירתמו להתייעלות החברה ויתרמו את חלקם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
עובדי תעש: שוב לא מקבלים שכר
צילום: תומריקו
מומלצים