שתף קטע נבחר

לפיד: "פקידי האוצר מוצצים את דם ניצולי השואה"

דיון על השבת רכוש ניצולי השואה ארצה הפך להיות זירה לחילופי דברים קשים בין ח"כ טומי לפיד לאנשי האוצר. לפיד זעם על הכוונה להקים גוף ממשלתי שיפקח על השבת הרכוש ודרש כי הנושא יטופל בידי גוף בלתי תלוי. "יש לאוצר תאווה בלתי מרוסנת לשלוט על כל מה שאפשר", אמר. האוצר בתגובה: "אנו מעוניינים שגוף זה ינוהל בידי משרד המשפטים"

ועדת המשנה של ועדת החוקה בכנסת דנה היום (א') בהצעת החוק הממשלתית בעניין השבת רכוש ניצולי השואה. בדיון התעורר ויכוח חריף על דרך הקמת הגוף שינהל את מבצע החזרת הכספים, אשר הופקדו על ידי יהודים בבנקים בישראל לפני השואה ולא קיבלו אותם לאחר מכן.

 

פקידים מהאוצר שהשתתפו בדיון, אמרו כי הגוף שינהל את המבצע צריך להיות גוף ממשלתי, ואילו חברי הכנסת קולט אביטל וטומי לפיד אמרו בדיון, כי הגוף צריך להיות גוף לא ממשלתי ובלתי תלוי כדי ש"החתול לא ישמור על השמנת".

 

במהלך הדיון סערו הרוחות וח"כ לפיד, ניצול שואה, הטיח בנציגי האוצר: "לפקידי האוצר יש תאווה בלתי מרוסנת לשלוט על כל מה שהם יכולים. אני אקרע אתכם לגזרים. אעלה על דוכן מליאת הכנסת, ואומר שפקידי האוצר מוצצים את דמם של ניצולי השואה וקורבנות השואה".

 

כזכור, קבעה ועדת חקירה פרלמנטרית, כי המדינה הרוויחה סכומים גדולים של כסף משמירה על כספם של יהודים שנרצחו או נעלמו בשואה. מדובר ביהודים שהפקידו כספים בבנקים בארץ-ישראל לפני השואה וחזרו לאירופה - חלקם נרצחו בשואה וחלקם ניצלו אך לא קיבלו בחזרה את כספם. לפי הצעת החוק, יוקם גוף שירכז בידיו את כספי הנרצחים והניצולים, יאתר את בעלי הכסף ואת יורשיהם וישיב להם את הכסף, ויעביר את יתרת הכסף לסיוע לניצולי שואה.

 

יו"ר פורום הארגונים להשבת רכוש נרצחי השואה, אברהם רות, שהשתתף גם הוא בדיון, אמר: "הכנסת צריכה להיות דוגמה, שכן מדינות אירופה שעדיין לא החזירו את הרכוש היהודי ייקחו את החוק שאתם תחוקקו כאן כדוגמה לטוב או לרע. אני מתנגד בתוקף לניסיונות האוצר להקים גוף ממשלתי שיופקד על איתור והשבת הכספים, שכן לא ייתכן שהחוקר, שצריך להחזיר את הכסף, יהיה הנחקר. אם זאת תהיה עמדת האוצר, ייאלץ הפורום לצאת למלחמה חסרת פשרות באטימות פקידי האוצר".

 

ממשרד האוצר נמסר בתום הדיון: "איננו מעוניינים שהגוף האמור ינוהל בידי משרד האוצר אלא בידי משרד המשפטים ולכן לא ברור על מה יצא קצפו של לפיד ועל מה הוא מבסס את טענתו על רצוננו להשתלט כביכול. אנחנו אכן מתנגדים לרעיון שהגוף האמור יהיה חברה ממשלתית כיוון שמדובר בגוף גדול שאחרי הקמתו קשה לפרק אותו, לכן מי שצריך לנהל את הפרוייקט החשוב הזה הוא יחידה קטנה שתוקם במיוחד לצורך בעניין ותפורק בגמר הפרוייקט".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
זועם על האוצר. ח"כ לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים