שתף קטע נבחר

הייצור בתחנת הכוח באשדוד הופסק לכמה שעות

בחברת חשמל הוכרז מצב חירום עקב תקלה בהזרמת הגז הטבעי. רזרבת החשמל הגיעה לסף עקב ביקושי החשמל הגבוהים

תקלה בהזרמת הגז הטבעי מהצנרת של ים תטיס, הביאה אתמול בבוקר (א') להפסקת פעילות תחנת הכוח באשדוד. זרם החשמל לא נפסק מאחר שחברת החשמל הפעילה בתוך שעות ספורות 2 יחידות ייצור המופעלות במזוט. כתוצאה מכך הגיעה רזרבת החשמל לסף, לאחר שיכולת האספקה עמדה על 8,500 מגה-וואט, והביקושים הסתכמו ב-8,200 מגה-וואט. לנוכח הביקושים הגבוהים, שהגיעו לסף יכולת הייצור, הכריז סמנכ"ל אגף הייצור על מצב חירום.

 

אתמול הפעילו בחברת חשמל את כל תחנות הכוח הזמינות, עקב ההערכה כי גל החום יביא לצריכה גבוהה במיוחד של חשמל. בשעות הבוקר הופסקה לפתע הזרמת הגז הטבעי לתחנת הכוח באשדוד, ובעקבות זאת הופסקה פעילות התחנה הפועלת על גז טבעי. בים תטיס ניסו לטפל בתקלה במהירות האפשרית, אך רק בשעות הצהריים החלה הזרמה חלקית של גז לתחנת הכוח.

 

התקלה אירעה יום לאחר הפרסום על החלטתו של יו"ר החברה, שלמה רוטמן, לקצץ בתקציבי הפיתוח ולהוריד את רזרבת החשמל ל-10% במקום 25%, כמקובל.

 

גורמים בהנהלת החברה ציינו כי הרזרבה הנמוכה מקשה על אספקת חשמל סדירה, והוסיפו עוד כי התוכנית להקטנת תקציבי הפיתוח של חברת החשמל עלולה להקשות אף יותר על אספקת החשמל. עמדנו אתמול על סף קטסטרופה. "בלי להגדיל את הרזרבה לא נוכל לספק חשמל באופן אמין, ואנו חוששים שתוכניתו של רוטמן מובילה אותנו למצב זה", אמרו בכירים בהנהלה.

 

מים-תטיס נמסר בתגובה: "היתה תקלה טכנית במתקן הטיפול לגז טבעי בחוף. התקלה טופלה מיד ותוקנה בתוך שעות ספורות ואספקת הגז חזרה לתקנה".

 

מקורביו של יו"ר חברת החשמל מסרו בתגובה כי הבעיות באספקת הגז אינן קשורות לתוכנית הפיתוח, וכי עיצומי עובדי חברת החשמל הם אלה שמונעים הפעלת תחנות כוח נוספות שיכלו לפתור את מצוקת הרזרבה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי וייס
יו"ר החברה, שלמה רוטמן: מקצץ את הרזרבות
צילום: יוסי וייס
מומלצים