שתף קטע נבחר

פעילי ימין שיתקו את התחנה המרכזית בי-ם

הם הטמינו מטען דמה שכלל בלון גז במשקל 12 ק"ג, שעון וחוטים. על המטען, שהוטמן בשירותי הגברים, נכתב "ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים". כעבור כשעה נפתחה מחדש התחנה. מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו: "אחת השאלות העיקריות היא כיצד חדר החפץ לתחנה". הבוקר חיבלו מתנגדי ההתנתקות במנעולי דלתות הכניסה למשרד השיכון ברחובות

מתנגדי ההתנתקות גרמו לבהלה בבירה: מטען דמה ועליו הכיתוב "ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים", שהונח על-ידי פעילי ימין קיצוני, הקפיץ אמש (יום ב') כוחות משטרה רבים וחבלנים לתחנה המרכזית בירושלים. תחילה חשבו השוטרים כי מדובר במטען חבלה של ממש והתחנה נסגרה ופונתה מיושביה כליל. המשטרה בודקת חשד שבלון הגז נגנב מאחת המסעדות הקרובות וחוקרת כיצד אירע שמטען דמה בגודל כזה הוחדר לתחנה המאובטחת.

 

התקרית החלה סמוך לשעה 19:30 אמש, אז אותר בשירותי הגברים בתחנה המרכזית בירושלים חפץ חשוד. בעקבות כך פונתה התחנה כליל מיושביה באופן מיידי. חבלני משטרה שהגיעו למקום הגיעו על מנת לבדוק את החפץ עמלו במשך כשעה כדי לנטרלו. אולם אז התברר כי מדובר במטען דמה שהוטמן ככל הנראה על-ידי גורמי ימין קיצוני.

 

בתוך התיק נמצאו שעון, חוטים ובלון גז במשקל של 12 קילוגרמים. עוד אותרה בתיק ההודעה: "ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים!!!". התחנה המרכזית בירושלים היא אחד המקומות הציבוריים המאובטחים ביותר בישראל. בין השאר משתמשים שם במכשירי שיקוף, בדיוק כמו בשדות תעופה. כעת יצטרכו לבדוק במשטרה ובתחנה המרכזית, כיצד הצליחו פעילי הימין להחדיר את מטען הדמה.

 

וגם הבוקר מחאת המתנגדים נמשכת: הבוקר חיבלו מתנגדי ההתנתקות במנעולי דלתות הכניסה למשרד השיכון ברחובות. בעקבות החבלה העובדים לא הצליחו להיכנס למשרדים עד שתוקנו המנעולים. המחבלים במנעולים השאירו פתקים עליהם נכתב כי עשו זאת בשל תמיכת ראש העירייה, יהושע פורר, בפינוי. המתנגדים הוסיפו כי בכוונתם להמשיך ולפגוע במוסדות ציבור נוספים בעיר

 

במשטרה יבדקו: כיצד הוכנס מטען דמה שכזה

 

מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, הגיע אמש לתחנה המרכזית ושהה במקום במשך כל האירוע וכן שעה ארוכה אחריו. לדבריו, "ללא ספק מדובר כאן בעליית מדרגה. אני מקווה שהעלייה תיפסק כאן. אני קורא לכל המבצעים להפסיק כעת. אנו עושים כל שביכולתנו כדי שתרחישי תהליך ההתנתקות יעברו ללא כל תקלה".

 

ניצב פרנקו ציין שמתווה הפעולה מאפיין אירועים דומים נוספים שביצעו פעילי ימין, מתנגדי ההתנתקות. רבים מהם, לדבריו, כבר נעצרו בעבר, "יש כאן מתווה מוכר שחוזר על עצמו, האירוע מזכיר אירועים קודמים בעבר. מדובר באירוע חמור וצריך להתייחס אליו בכל הרצינות הראויה. עולות כאן מספר שאלות שאנו מציבים לעצמנו. אחת העיקריות היא כיצד חדר החפץ לתחנה. כבר ברגעים אלו, אנו בודקים את העניין ונפיק לקחים. נחקור את העניין עד תומו יחד עם מחלקת הביטחון של התחנה".

 

פרנקו הביע שאט נפש רבה מ"התעלול" שניסו לבצע מטמיני המטען "יתכן שיש מספר אנשים שחוככים ידיהם בהנאה ומחייכם בשביעות רצון. אנו מאוד לא שבעי רצון. זו בפירוש תקלה גדולה שנגרמה לציבור הנוסעים והמשתמשים בתחנה. נאלצנו להפסיק את שגרת חייהם למשך כשעה וחצי ואין כל סיבה מוצדקת לכך. השוטרים זועמים על האירוע, הפעלנו כוחות רבים במשך זמן ארוך כולל כוחות משטרה גדולים, אנשי חבלה, משמר הגבול, סגירת כבישים ודרכים ואמצעים נוספים. נגרם סבל רב מאוד לאזרחים".  


נוסעים פונו מהתחנה (צילום: גיל יוחנן)

 

דווקא הנוסעים בתחנה נראו שלווים למדי. אברהם, אחד הנוסעים, שעמד לחזור לביתו בתל-ציון אמר: "הם מנסים לעשות את המאבק שלהם בהרבה דרכים. הם מבקשים להפריע לפעולות הממשלה ולעשות הרבה רעש, זו לא נראית לי הדרך הנכונה, כי זה לא יעזור. אני נגד ההתנתקות אך גם נגד המחאה. כך לא נוהגים".

 

סיסיה ואלכס, שתי תיירות צעירות מארצות הברית, נאלצו להמתין שעה ארוכה לפני עלייתן לאוטובוס לאילת "זה משוגע לעשות דבר כזה, זה נשמע כמו משהו שעשו ילדים ולא אנשים בוגרים. זה לא יסייע בכלום, באנו לכאן כדי לראות את הארץ, ולהבין את הסכסוך טוב יותר, לא באנו להיתקע בתחנה שעתיים. זו לא דרך להביע מחאה ובטח לא דרך לעודד תיירות".

 

שימי, אחד העובדים בתחנה, אמר: "מדאיג אותי שהצליחו להכניס מיכל גז פנימה. אני עובד כאן חצי שנה, וזה אירוע ראשון מסוג זה שאני נתקל בו, אני לא יודע איך הם הצליחו להכניס פנימה את הבלון, אבל עובדה שהם הצליחו. אבל לא צריך להתרגש, המשטרה תדע לטפל בזה. זה חלק מהחיים כאן, אין מה לעשות".

 

עובדת נוספת יפעת, נשמעה כמעט אדישה נוכח התקרית, "אין מה לעשות. במדינה הזאת הכל יכול לקרות כבר התרגלנו, אבל מאוד מאכזב אותי שזה נעשה על ידי גורם מתוכנו. אם זה היה גורם עוין כמו מחבל פלסטיני אז היה קל לי יותר לקבל את זה, זה כבר נשמע בנאלי, אבל ככה זה הכול יכול להיות פה, זה כבר לא מרגש אותי. זה מאכזב, אבל לא מפתיע".

 

התחנה נפתחה, במשטרה זועמים

 

התחנה נפתחה והתנועה התחדשה. גורמים בכירים במשטרת ירושלים הביעו זעם רב על המעשה, שגרם להזנקת עשרות שוטרים לאבטחת התחנה. בעבר הוקפצו מספר פעמים חבלנים בבירה כדי לבדוק חפצים חשודים שהתגלו בסופו של דבר כמטעני דמה עם הכיתוב "ההתנתקות תתפוצץ לנו בפנים".

 

שר הפנים, אופיר פז-פינס, הגיב: "המטמינים חצו את הגבול שבין מחאה לגיטמית לטרור. מי שידו קלה על הדק מטעני הדמה אין ביטחון שלא יבוא יום בו הוא יעבור למטעני נפץ רצחניים". לדבריו, "על כוחות הביטחון להציב כיעד ראשון את תפיסתם של המפגעים ואת כל מי שנתן להם סיוע חומרי או רוחני".

 

השר מתן וילנאי הגיב: "זה אירוע חמור מעין כמותו של הפחדה תוך שימוש בכלים של אויבי ישראל, פגיעה מכוונת בפעולת כוחות הבטחון והפחדת אזרחים תמימים. הקו בין מטען דמה למטען אמיתי הוא דק מאוד. הקו שנחצה היום חייב להדליק כל אור אדום במדינת ישראל. יש לאתר הפושעים שפעלו הלילה ולמצות עימם את הדין". וילנאי פנה למנהיגי הימין, "שבעצימת עין, נותנים הכשר למהלכים הללו. התעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

מתנועת "שלום עכשיו" נמסר: "מדיניות השלטת הטרור ברחובות וסיכון חיי האדם תתפוצץ למתנגדי ההתנתקות בפנים ורק תחזק את התמיכה ביציאה מעזה. זאת שעתה של מועצת יש"ע לחזור בה מהקריאות להפרת החוק ולמרי אזרחי ולחזור לדרך הישר".

 

מתנגדי ההתנתקות כבר נקטו בשיטה זו בעבר. באמצע חודש מאי נמצא מטען דמה ברחוב בר אילן בירושלים, כשבתוכו פתק שבו נכתב: "ההתנתקות תתפוצץ לנו בפנים. זה רק ההתחלה במאבק עיקש". המטען הוסתר בארגז שהונח בתוך שקית ופורק על-ידי חבלני המשטרה. שעה בלבד לאחר מכן אותר בתחנת אוטובוס בשדרות הרצל בירושלים מטען דמה שהכיל חוטי חשמל, שעון, גולות ומסמרים. על התיק הודבקה מדבקה ועליה נכתב "יהודי לא מגרש יהודי". 


פורסם לראשונה 11/07/2005 20:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאות המתינו מחוץ לשערים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
כוחות משטרה רבים הוזעקו
צילום: גיל יוחנן
צילום: צביקה טישלר
איום חמור. מתן וילנאי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים