שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

4 הרוגות ועשרות פצועים בפיגוע בקניון בנתניה

אחרי תקופה ארוכה של שקט, החריד הערב פיצוץ את קניון השרון בנתניה. בפיגוע ההתאבדות נהרגו ארבע נשים ונפצעו עשרות. הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות. המחבל: אחמד אבו-חליל, תושב כפר מצפון לטול-כרם. עדות: "המחבל הבין שכנראה זיהו אותו, נעמד באמצע מעבר החציה שלפני הכניסה לקניון, נצמד לארבע בחורות צעירות, ואז התפוצץ".

אחרי חודשים של רגיעה, הטרור שוב היכה. פיגוע התאבדות אירע הערב (ג') בקניון "השרון" בנתניה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו ארבע נשים, וכ-90 נפצעו, ביניהם חמישה במצב קשה. בעקבות הפיגוע הכריזה המשטרה על כוננות גבוהה בכל הארץ. ההרוגות הן נופר הורוביץ ורחל בן אבו, שתי חברות בנות 16 מתל-אביב, יוליה ולטשין בת 31 מנתניה ואניה ליפשיץ, בת 50 מנתניה.

 

 

המחבל התפוצץ על מעבר החצייה בצד הדרומי של צומת הרחובות הרצל ופתח תקווה בעיר. מכוניות שעמדו בצומת נפגעו אף הן מהפיצוץ. חתיכות פלסטיק 

וברזל עפו לכל הכיוונים, והשמשות בכניסה לקניון התנפצו לרסיסים. חבלני המשטרה בדקו את זירת הפיגוע ואת גופת המחבל והרחיקו את האנשים מהמקום מתוך חשש שיש מטעני חבלה נוספים.

 

הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות לאירוע, ומסר את שם המחבל: אחמד אבו-חליל, תושב הכפר עתיל מצפון לטול כרם.

 

מפקד מרחב השרון, תת-ניצב מנשה ארביב, אמר כי מהחקירה עולה שמדובר במטען של כעשרה קילוגרמים, שאותו נשא המחבל בחגורת נפץ על גופו. חגורת הנפץ הכילה גם מסמרים וגולות ברזל.

 

ארביב העריך כי המחבל ראה את ההיערכות הגדולה של המשטרה בעיר לרגל פסטיבל שנערך במקום ואירוח ספורטאי המכביה, ולכן התפוצץ במעבר חציה. לדברי טפסר יששכר טועמי, מפקד מכבי אש נתניה, באזור היתה לפני כן תהלוכה, וככל הנראה פניו של המחבל היו מועדות לשם.

 

ראש העיר עזרה לטפל בנפגעים

 

לזירת הפיגוע נקלעה גם ראש העיר נתניה, מרים פיירברג: "עמדנו בצומת, בדיוק התכוונתי להתקשר ללשכה - ופתאום שמענו פיצוץ חזק", סיפרה. "המכונית קפצה ממקומה, המראות שלה נתלשו. מולנו ראינו עשן לבן. ירדנו מהאוטו וניגשנו למקום בו אירע הפיצוץ. האנשים היו בפאניקה, המראות היו קשים. בלי לחשוב התחלנו לסייע לנפגעים". לדברי ראש העיר, למרות הפיגוע הקשה לא יבוטל פסטיבל הפולקלור שנערך כעת בנתניה, וגם לא האירועים הקשורים באירוח ספורטאי המכביה

 

אריק טוויק, עמד לפני הפיגוע במרחק של כ-20 מטרים מהכניסה לקניון: "ראינו אדם חשוד, וגם המאבטח של הקניון זיהה אותו. המחבל הבין שכנראה זיהו אותו, נעמד באמצע מעבר החציה שלפני הכניסה לקניון, נצמד לארבע בחורות צעירות, תיירות ככל הנראה מצרפת, ואז התפוצץ. במקום היה בלגאן גדול. אנשים נפגעו והושלכו מסביב. גם בכניסה לקניון נפגעו. השומר של הקניון, בחור ג'ינג'י, התחיל לטפל בפצועים במקום. הוא הציל את המצב. הוא ממש נהג באומץ".

 

פאראמדיק מד"א, רפי שבע, שמתגורר בסמוך לקניון, שמע בעת הפיצוץ את הקולות ומיד הגיע למקום. הוא היה הראשון שהחל לטפל בפצועים: "הגעתי למקום וראיתי שמרכז הפיצוץ היה במעבר חציה. מסביב היו שתי גופות, וגופה נוספת של המחבל. התחלתי לטפל בפצועים קשה. הפצועים היו בפאניקה, צעקו צעקות כאב. אחרים שכבו על הכביש, ופשוט שתקו מתוך הלם. המראות היו מראות שאני מכיר מפיגועים קודמים. חלק מהפצועים שיכלו ללכת בכוחות עצמם ברחו מהמקום, חלקם דרך הקניון ומצאנו אותם שוכבים בכניסה הדרומית של הקניון".

 

פזית, תושבת העיר, סיפרה ל-ynet: "אמא שלי היתה ממש בפתח הקניון. היא הסתובבה ועמדה לצאת משם - ואז נשמע הפיצוץ. היא סיפרה שעפו חלקי גופות על הדוכנים, הדלתות התנפצו מההדף, והיא נשמעה מאוד מבוהלת. אני מנסה להגיע אליה אבל סגרו את הרחובות, אני לא יודעת איך להגיע אליה. לא פינו אותה לבית החולים".

 

רן לוי, נהג אוטובוס, חצה את מעבר החצייה בדיוק כאשר אירע הפיצוץ: "הבנתי בתוך שניות במה מדובר. רק לאחר שהתרחקתי כמאה מטר ממקום הפיצוץ פתחתי את הדלתות והנוסעים ירדו בריצה. למרבה המזל אירע הפיצוץ כאשר חלקו הקדמי של האוטובוס היה בקו אחד עם המחבל, ולא חלקו האחורי כי אז עלולים היו להיות נפגעים". איש מנוסעי האוטובוס לא נפגע. הוא הוסיף כי זהו הפיגוע השלישי בנתניה המתרחש בקרבתו.

 

רביב, המתגורר בסמוך, סיפר ל-ynet: "שמעתי פיצוץ אדיר מכיוון קרקעי, לא פיצוץ שבאוויר אלא בגובה הקרקע. יש פה המון אמבולנסים. ראיתי גם

צילום: איי אף פי

התקהלות של אנשים. אני רואה כוחות משטרה ומתפנים". משה בכר, תושב נתניה בן 25, סיפר: "שמעתי בום, הגעתי לקניון וראיתי הרס רב. הרחיקו אותנו במקום. תוך כמה דקות הגיעו אמבולנסים".

 

המשטרה סגרה את הכניסות לעיר ואת היציאות ממנה בניסיון לתפוס את מסיע המחבל. עדי ראייה סיפרו לכוחות המשטרה שהגיעו למקום על בן מיעוטים שנשא תיק ונמלט מהמקום, כוחות משטרה בסיוע מסוקים עורכים סריקות ומחפשים אחריו.  כוחות מד"א במקום פינו את הפצועים מהמקום.

 

מספרי החירום בבתי החולים שאליהם פונו הפצועים:

בלניאדו: 125-5191

הלל יפה 125-5166

מאיר 125-5199

בילינסון 125-5134

 

לבית החולים לניאדו בנתניה הגיעו עד כה 25 פצועים, מהם חמישה פצועים באורח קשה. מבית החולים נמסר הוא נסגר לביקורים, וכי הציבור מתבקש לא להגיע אליו. במקרים דחופים נא לפנות למספרי החירום. פצוע אחד באורח קשה מוטס לבית החולים איכילוב בתל אביב ושני פצועים קשה, מבוגר וילד, מובהלים למרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

 

הג'יהאד: "הפיגוע - בתגובה לגדר ההפרדה"

 

השייח חדר עדנן, מראשי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים, אמר ל-ynet כי "ישראל הפרה בחודשים האחרונים את הרגיעה ואין לצפות כי כוחות ההתנגדות הפלסטינים יישבו בחיבוק ידיים לנוכח ההפרות האלה". עדנן אמר כי ההפרה הבוטה ביותר היא ניסיונות הפגיעה המתמשכים נגד מסגד אל-אקצה, וגדר ההפרדה הנבנית סביב ירושלים.

 

יחד עם זאת, אמר עדנן כי עד כה לא קיבל הדרג המדיני בתנועה אישור של פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית, כי היא זו שעומדת מאחורי הפיגוע. הוא לא הכחיש את נטילת האחריות.

  

זוהי הפעם השנייה שבה יש פיגוע בקניון השרון: הפיגוע הקודם אירע ב-18 במאי 2001. מחבל מתאבד פוצץ את עצמו בכניסה לקניון, חמישה בני-אדם נהרגו, וכ-100 נפצעו. אז נטל החמאס אחריות לפיגוע.

 

אחה"צ: מכונית תופת בתוך שבי שומרון

  

אחר הצהריים התפוצצה מכונית תופת בתוך ההתנחלות שבי שומרון, ונבדק אם יש קשר בין שני האירועים. המכונית התפוצצה ליד מגרש הכדורגל ביישוב. כוחות צבא ומשטרה נמצאים בדרכם

למקום. צוות מד"א ירקון מטפל בפצוע, כנראה נהג המכונית שהתפוצצה. הוא סובל מפגיעות הדף וכוויות. אין נפגעים נוספים.

 

מחקירה ראשונית עולה, כי כאשר רכב יצא מהשער המזרחי של היישוב, התפרצה פנימה מכונית התופת. אחרי כ-100 מטרים, סמוך למגרש הכדורגל של ההתנחלולת, היא התפוצצה. למרבה המזל, כתוצאה מהפיצוץ לא היו נפגעים אזרחים. המחבל נפצע. לטענת המשטרה, ברגעים אלה הוא עדיין כבול להגה ופצוע.

 

מדובר ברכב מסוג "טנדר" גנוב של התעשייה האווירית, שעליו היו ככל הנראה שני בלוני גז.


פורסם לראשונה 12/07/2005 18:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, אחיה ראב"ד, דורון שפר. צילום וידאו: ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אזור הקניון
צילום: רויטרס
מומלצים