שתף קטע נבחר

צו הגבלה נחתם בשומרון, בשטח אין שינוי

אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה, חתם אמש על צו המגביל כניסה לשומרון. עם זאת, הוציא היתר כללי המאפשר כניסה לכל מי שרק רוצה. בשא-נור, התנחלות המיועדת לפינוי בצפון השומרון, משדרים "עסקים כרגיל" ומתכוננים ליום פקודה. בינתיים אפילו קולטים משפחות חדשות

התנתקות? בשא-נור קולטים משפחות: אמש (יום ד') חתם אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה, על צו הגבלת כניסה ושהייה באזור המיועד לפינוי בצפון השומרון ובאזורים הסמוכים לאזורים המיועדים לפינוי. אך לפי שעה, אין לצו הזה משמעות מעשית כמו בעזה. בהתנחלות שא-נור שבצפון השומרון, המיועדת לפינוי במסגרת תוכנית ההתנתקות, אפילו נקלטו אתמול שתי משפחות חדשות.

  

בצה"ל הסבירו הלילה כי "בשל העובדה שלא קיימים כיום ניסיונות של גורמים שונים לשבש ולסכל את משימת פינוי היישובים בצפון השומרון במסגרת תוכנית ההתנתקות, החליט מפקד פיקוד המרכז, בהתאם לסמכותו, להוציא היתר כללי אשר יאפשר, בשלב זה, כניסה לאזור המיועד לפינוי ולאזורים הסמוכים לו, של ישראלים אשר נוכחותם בשטח לא תפריע לפינוי וזאת ללא צורך בקבלת אישורים מיוחדים".

  

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ימשיך לקיים הערכות מצב שוטפות ויבחן כל העת את מדיניות הגבלת הכניסה לשטחים המיועדים לפינוי".

 

 

אבל בשא-נור לא שמעו על הודעת דובר צה"ל וממשיכים בנסיונות לטרפד את יישום התוכנית. אוהלים רבים מבצבצים כבר ממרחק. כאשר נכנסים לשא-נור, מתגלה התנחלות חיה ותוססת כפי שלא היתה מעולם. אחד התושבים במקום: "אנו מבקשים מראש הממשלה שייתן עוד תוכניות, ואז שא-נור תהפוך להיות עיר".

 

את האוהלים הרבים מאכלסות משפחות חדשות שנקלטות בהתנחלות. במקום הוצבו גם צליות והותקנו שירותי ומקלחות שדה. גם פתרון יצירתי לשמירה על צניעות המתרחצים מצאו המארגנים - שלטים גדולים נגד תוכנית ההתנתקות הוצבו במקום. 

 

גם לילדים, שהגיעו למקום עם משפחותיהם, דאגו אנשי שא-נור הוותיקים. גן שעשועים ובו מגלשות ונדנדה הוקם במקום, וזוג ציפורי נוי שהגיעו למקום לפני כשלושה שבועות מנעימות את זמנם של הילדים, שנמצאים במקום עם אמותיהם. הגברים שבחבורה יצאו חלקם לעבודה, אחרים הלכו לשמוע את דבריו של יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, בבית הכנסת ביישוב.

 

גם למועקת החום מצאו בשא-נור פיתרון והציבו במקום בריכה גדולה מפלסטיק עם מים רדודים.  התושבים כולם אופטימיים ומלאי אמונה שיישארו במקום, לדבריהם, "עוד הרבה אחרי שממשלת שרון תסיים את הקדנציה".

 

"יום פקודה? הוא חסר משמעות"

 

מה יקרה כאשר יגיע "יום פקודה" ואלוף פיקוד מרכז, יאיר נוה, יחיל את הצו על צפון השומרון? גורמים בשא-נור הבהירו כי "מבחינתנו הצו שהוצא הוא חסר משמעות. מבחינתנו, ההתארגנות כבר קיימת. יש לנו מחסנים של אוכל והאוכל ממשיך לזרום".

 

עוד אמרו הגורמים כי לא ישתפו פעולה עם צו שימנע מיהודים ללכת בארץ ישראל. לדבריהם, "האחרונים שעשו זאת היו הבריטים. כאשר יגיע יום פקודה, כאשר האלוף יפעיל את הצו, יגיעו אנשים לשא-נור מכל רחבי הארץ. אנשים לא יציגו תעודות זהות ויגיעו מההרים. לא נהיה מובדלים מיהודים אחרים. מי שרוצה, יפתח מיטה ליד מחסום ובכך יחסום את הכביש. לא ניכנס לתוך התעלות שיכינו לנו. בהתחלה הם ירצו להבדיל אותנו מיהודים אחרים שלא גרים פה, אחר כך יבדילו אותנו מהיישובים ואחר כך ינסו לבודד אותנו ולפנות אותנו. אנחנו גרים פה וגם נמשיך לגור פה. לא נשחק במשחק הלא דמוקרטי הזה".

 

במקביל, במהלך החודשים האחרונים בוצעו במקום הכשרות של מדריכים, על-מנת ללמוד להכיר את השטח, להתמצא ביום פקודה ולדעת כיצד להגיע לשא-נור דרך ההרים. לאחרונה גם נרכש גנרטור שיופעל אם יופסק זרם החשמל במקום.

 

אביעד גדות, תושב קדומים, העתיק את מגוריו לשא-נור, יחד עם אשתו טובה ובתם טליה, תינוקת בת ארבעה חודשים.

 

בשיחה עם ynet אמר גדות: "דווקא היום, דווקא בגלל שראש הממשלה חתם על הצו, הגענו לכאן. צריך אותנו. צריך משפחות שיגבירו כאן את הנוכחות היהודית. על-ידי כך שעוד ועוד משפחות יגיעו, הדבר הזה ימנע את יישום התוכנית". גדות, שסיפר כי לפני כחודש הגיעו גם אחותו ושלושת ילדיה לשא-נור, הוסיף כי "צריך לזכור שארץ ישראל שייכת לכל עם ישראל וליהודים. זו הדרך שלנו להילחם". 


פורסם לראשונה 13/07/2005 22:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מתנחלים בשא-נור (ארכיון)
צילום: איי פי
הגביל והתיר. האלוף נוה
צילום: דני סלומון
מומלצים