שתף קטע נבחר

5 פעילי ימין חשודים בתכנון חסימות הכביש

בביתו של אחד מהם נמצאו מפות, חומר דליק ושמן. החמישה - שני תושבי הגדה ושלושה מגוש-דן - לא משתפים פעולה עם חוקריהם בשב"כ. בביתו של אחד מהם נמצא חומר דליק, ותחילה חשדו בשב"כ כי החמישה היו מעורבים גם בשפיכת שמן על הכביש

השב"כ והמשטרה עצרו חמישה פעילי ימין, החשודים כמארגני חסימות כבישים במחאה על תוכנית ההתנתקות. כך הותר היום (ה') לפרסום.  

 

החמישה - משה גוטמן, בצלאל סמוטריץ', אשר וודקה, ידידיה לייבוביץ' ועידו גנירם - נעצרו בלילה שבין שני לשלישי. שניים מהם תושבי הגדה, שניים ברמת-גן ואחד בבת-ים.

 

גורמי הביטחון מייחסים לחשודים קשירת קשר לביצוע פשע המוגדר "סיכון במזיד בנתיב תחבורה", וכן "רצון לפגוע בתשתיות בנתיבי תחבורה תוך סיכון חיי אדם" וחברות בהתאגדות אסורה.

 

בחיפוש בביתו של אחד העצורים ברמת-גן נמצאו מפות, חומר דליק ושמן, ובעקבות כך נעצרו החשודים הנוספים ביישוב נחלים שליד פתח תקוה. בשב"כ נבדקה האפשרות שהחמישה קשורים לאירוע בו נשפך שמן על כביש מספר 1.  

 

פרקליטם של חמשת החשודים, עו"ד עדי קידר, אמר כי הם מכחישים כל קשר לפרשה ושומרים על זכות השתיקה - בין השאר, "במחאה על החקירה בשב"כ ותנאי המעצר הקשים".

 

"שוב השב"כ נדרש לסוגיות שאינן מעניינו, ובמקום להותיר למשטרה לחקור אירועים מסוג זה, הוא מבזבז את זמנו לריק ובכך פוגע בביטחון המדינה", הוסיף עורך-הדין.

 

בתוך כל החליט היום בית המשפט המחוזי בתל אביב לעצור עד תום ההליכים המשפטיים את מתנגד ההתנתקות ישראל שרייבר, בן 21. על פי החשד השליך שרייבר "נינג'ות" על הכביש בנתיבי איילון. הוא חשוד בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ובעבירות נוספות. השופטת ציינה כי "מעשיו מעידים על מסוכנות רבה וכי בשם האידיאולוגיה הוא אינו בוחל בפגיעה באחרים".

 

סדרת אירועים ומעצרים

 

בשלושת החודשים האחרונים נלכדו כמה התארגנויות של חוסמי כבישים. כך למשל בחודש שעבר נחשף במושב בית גמליאל מחסן בו עסקו צעירים בייצור דוקרנים. במקום נעצרו עשרה צעירים ונתפסו כ-2000 דוקרנים, חומרים וכלים שנועדו להכנת אמצעים נוספים. בחקירת העצורים התברר כי הדוקרנים יועדו לחבלה מכוונת ברכבים על פני צירי תנועה שונים ולשם חסימת צירי הגישה לגוש קטיף בעת הפינוי. זאת, בדרך שתביא לפגיעה בכלי רכב ותסכן את היושבים בהם. עוד עלה כי מדובר בהתארגנות רחבת היקף שפעלה באופן חשאי למימוש פעילותה ברחבי הארץ. כתב אישום הוגש נגד הפעילים.

 

באותו היום נעצרו במבצע משטרתי מקביל שישה צעירים שפעלו לפגיעה בארונות סעף של חברת "בזק" בבאר-שבע. הפעילים חולקו לצוותים והוטלה עליהם משימה של חבלה במספר ארונות. מחקירתם עלה כי פעלו באופן חשאי ובחרו בקפידה את האתרים לפגיעה. הפעילים צוידו במפות. גם כנגדם הוגש כתב אישום.

 

בהמשך למעצר חברי ההתארגנויות הללו נעצר ונחקר יוגב גלבוע, תושב מורג, אשר הסתמן כפעיל דומיננטי בארגון פעילות זו והפעילות בבית גמליאל. בחקירתו הודה גלבוע כי הנחה את ששת הפעילים שנתפסו בעת ניסיון הפגיעה בארונות הסעף של בזק והוא שציידם במפות, מפתחות של ארונות סעף ובכלי רכב. כמו כן הודה כי איתר את מבנה המחסן בבית גמליאל למטרת ייצור.

 

ב-3 בבמאי נעצר מרדכי לוינשטיין הראל המשמש כרב בישיבת חומש יחד עם אליצור לוינשטיין ואברהם מרדכי לבקוביץ. השלושה תכננו לבצע חסימת צירים במרכז הארץ. גורמי ביטחון דיווחו כי "בפעולות התארגנויות אלו נחצה הקו המבדיל בין פעילות מחאה לגיטימית כנגד ההתנתקות לבין פגיעה ממשית במרקם החיים של החברה הישראלית, עד כדי סיכון חיי אדם וגרימת נזק לרכוש ותשתיות ותוך התעלמות מוחלטת מהחוק".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים