שתף קטע נבחר

המשטרה אסרה על הצעדה מחר; המתנחלים: נצעד

המתנחלים נפגשו אחר הצהריים עם המפכ"ל ועם מפקד מרחב הנגב, ואלה החליטו לא לאשר את צעדת המחאה הגדולה שאמורה להתחיל מחר. זאת, משום שמועצת יש"ע לא הסבירה כיצד ומתי יתפזרו המפגינים. מפקד מרחב הנגב: "איננו מוכנים לקחת את הסיכון לנוכחותם של אלפים באזור כה קרוב לטווח הקסאמים והפצמ"רים". המתנחלים: לא ציפינו שהם כן יאשרו, נצעד בכל מקרה

המשטרה אוסרת, המתנחלים מתעקשים לצעוד: המשטרה סירבה לאשר את קיומה של צעדת המחאה שתיכננה למחר מועצת יש"ע, מנתיבות למעבר כיסופים. פגישת נציגי המשטרה וראשי מועצת יש"ע בנושא היום (א') הסתיימה ללא תוצאות. גורמים במועצת יש"ע אמרו בתגובה כי הם יקיימו את הצעדה בכל מקרה.

 

"אנחנו נצעד, היכן שנעצר על ידי כוחות המשטרה והצבא ננסה להמשיך תוך מאבק נחוש אך ללא אלימות", אמר ל-ynet גורם בכיר במועצת יש"ע.

 

לדברי גורמים במשטרה, כדי לקבל רישיון להפגנה, על המארגנים להודיע מתי מסתיימת ההפגנה, היכן וכיצד יתפזרו המפגינים. מועצת 

יש"ע סירבה לעשות זאת - ולכן לא קיבלו אישור להפגנה. במשטרה חוששים ממצב שבו עשרות אלפי מפגינים יגיעו למעבר כיסופים ללא שיפזרו אותם. 

 

לדברי הגורמים, "זה היה ברור שהמשטרה לא תסייע, למשטרה אין שום יכולת החלטה כאשר מדובר בצעדה לעבר מקום שהוטל עליו צו סגירה בחתימת ראש הממשלה".

 

מפקד משטרת מרחב הנגב, ניסו שחם, אמר הערב ל-ynet: "איננו מוכנים לקחת את הסיכון לנוכחותם של אלפים באזור כה קרוב לטווח הקסאמים והפצמ"רים ברצועת עזה. אני מתכוון להמליץ בישיבה שתתקיים הערב למנוע את קיום העצרת מחר ואת הצעדה שעתידה להימשך עד יום חמישי. במיוחד לאחר שראשי מועצת יש"ע עמדו על דעתם בישיבה שהם באים לגוש קטיף לאחר תום הצעדה. או שמשחקים לפי הכללים ועומדים בכל הדרישות שלנו או שלא משחקים בכלל", אמר.

 

המתנחלים טוענים כי באופן לא-רשמי, המשטרה כן מסכימה שהם יקיימו את העצרת ואת המצעד בגוש קטיף, מתוך הבנה שיש זכות לציבור בישראל להביע את מחאתו בדרכים לגיטימיות.

 

מדובר בצעדת "יום פקודה" שאותה תיכננו מועצת יש"ע, בשיתוף קבוצות וארגוני ימין נוספים. על פי התכנון, מחר אחר הצהריים יינתן האות - ואז צפויים עשרות אלפי בני אדם לצעוד לכיוון מעבר כיסופים, תחת הכותרת "לעזרת אחינו הגיבורים".

 

סמוך לקברו של הבבא סאלי בנתיבות תיערך עצרת, בהשתתפות ראשי יש"ע, רבנים, ח"כים ואישים נוספים. זו תהיה נקודת היציאה של הצעדה.

 

משם יצעדו המשתתפים עד כפר מימון, שם יעשו את הלילה הראשון, ולמחרת ימשיכו עד למעבר כיסופים. מדובר בצעדה שתימשך שלושה ימים, שהמטרה המוצהרת שלה - עצירת תוכנית ההתנתקות, ועצירת התקדמות של כוחות לכיוון יישובי גוש קטיף. המתארגנים הסבירו כי מדובר בצעדה שתפגין "מסירות ונחישות - אך ללא אלימות".

 

בצהריים התקיימה פגישה בין ראשי מועצת יש"ע לבין מפכ"ל המשטרה, ניצב משה קראדי, וסגל הפיקוד הבכיר, לגבי האישורים. לטענת המתנחלים,

המשטרה נתנה להם אישור לקיים את הצעדה, אך חזרה בה, והמפכ"ל הורה לראשי יש"ע להיפגש עם מפקד מרחב הנגב, תת ניצב ניסו שחם. ואולם, הצדדים לא הגיעו להבנה.

 

להערכת גורמים ביטחוניים בדרום, יעשו המשטרה וצה"ל כל הניתן כדי למנוע את קיום העצרת בנתיבות והמסע לעבר מעבר כיסופים. מצד אחד, הם מוכנים לקיים מחאה דמוקרטית, אך מאידך, על פי התרחישים שנבחנו בימים האחרונים, קיים חשש גבוה שצעדת מחאה זו תאבד רסן.

 

בין היתר קיים חשש במערכת הביטחון שמאות מתנחלים ירצו לפרוץ לתוך הרצועה, בנוסף, ישנו  חשש שהמתנחלים ינסו לפגוע במחנה האוהלים המשמש את כוחות הביטחון סמוך לצומת גמא. כמו כן, החשש הגדול ביותר הוא שאלפים יוותרו סמוך לרצועת עזה עד למועד ביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

מוקדם יותר היום אמר ל–ynet מפקד מחוז הדרומי במשטרה, ניצב אורי בר-לב: "עד לרגע זה מועצת יש"ע לא פנתה אלינו לקבלת אישור, וכיוון שכך נמנע את קיום העצרת. אנו נמצאים במשא-ומתן עם ראשי המתנחלים. כל הפגנה, ולא חשוב של מי, צריכה אישורים של המשטרה ונדרשים לה היתרים לכך שהיא עומדת בתקני הביטחון. בשלב זה איננו משוכנעים שכך הם פני הדברים, ומכיוון שכך אין לעצרת המחאה ולצעדת המחאה היתר להתקיים. אם ראשי יש"ע יעבירו לנו בקשה מסודרת, נדון בה ונחליט בהתאם", אמר.


פורסם לראשונה 17/07/2005 18:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים