שתף קטע נבחר

היום: פגישת הרמטכ"ל עם ראשי ישיבות ההסדר

מקרי הסרבנות ההולכים ומתרבים, במיוחד בקרב בני ישיבות ההסדר, מדאיגים מאוד את הצבא. הרמטכ"ל ייפגש עם ראשי הישיבות כדי לנסות לדון בבעיה, אך הם כבר הבטיחו כי ל יסכימו לפירוקה של אף ישיבה כזו, והציעו לרמטכ"ל להעניש ספציפיצ כל חייל שסרב. בצה"ל אומרים שייתכן כי סרבני "גבעתי" שנשפטו יפסיקו לשרת במסלול בני ישיבות מקוצר, וייאלצו לבצע שירות רגיל, שמשכו שלוש שנים

הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ ייפגש היום (ב') עם ראשי ישיבות ההסדר, לשיחה שתעסוק ככל הנראה ברובה באחד התחומים שמעסיקים היום את צה"ל יותר מכל, וגורמים לדאגה רבה: סרבנות בקרב בני ישיבות ההסדר על רקע תוכנית ההתנתקות.

 

 

לקראת הפגישה אמרו הרבנים שאמורים להשתתף בפגישה ל-ynet: "לא נסכים לפירוק של ישיבת הסדר כלשהי, גם אם ראשיה הטיפו לסירוב פקודה. רוצה הרמטכ"ל - שיעניש את החיילים שסירבו. מדוע להעניש את כל הישיבה? אנחנו לא ברוסיה".

 

ראשי הישיבות הוסיפו, כי הם מצפים שהרמטכ"ל, שיזם את הפגישה, ינצל אותה כדי "להביע צער עמוק על דבריו שבהם התייחס לכל ישיבות ההסדר. נצפה לראות זאת גם במעשים ולא רק בדיבורים".

 

הרמטכ"ל חלוץ התבטא בעבר בנושא ורמז, כי אם בני ישיבות ההסדר לא יכבדו את ההסכם של צה"ל עמם - קרי הסכמה לבצע כל משימה במהלך

שירותם, ובתמורה לכך צה"ל מאפשר להם לבצע שירות שמשכו שנה וארבעה חודשים בלבד - יבטל צה"ל את ההסכם.

 

הפגישה בין הרמטכ"ל לראשי הישיבות נקבעה אמנם כבר לפני כשבוע, לפני מקרי הסרבנות האחרונים, אולם ההערכה היא שהצדדים יתרכזו בנושא הסרבנות, על רקע העובדה שרבים מהחיילים שסירבו עד כה פקודה וחיילים אחרים שהצהירו שיעשו כן, באים ממגזר זה. 

 

החלטת הרמטכ"ל מהבוקר, לפרק את פלוגת הטירונים של גדוד לביא בעקבות סירובם של 9 חיילים לקחת חלק במשימת אבטחת רצועת עזה אמש, מגלה את כוונותיו של הרמטכ"ל. על הפירוק החריג החליט הרמטכ"ל שעות ספורות לאחר שהחיילים הצהירו על סרבנותם.

 

במקביל לכך, שוקלים בצה"ל לפעול בצורה חריפה גם נגד ששת הסרבנים ממחלקת בני הישיבות של גדוד "רותם" מחטיבת גבעתי, שסירבו בשבוע שעבר לקחת חלק באותה משימה. החיילים נשפטו ל-21 ימי מחבוש בפועל.

 

גורמים בצה"ל אמרו היום כי לא מן הנמנע שלאחר שיסיימו לרצות את עונשם, יודיע להם צה"ל כי מסלולם במסגרת בני הישיבות הופסק, והם ייאלצו לבצע שירות רגיל, שמשכו שלוש שנים: "הם הפרו הסכם, ולכן לצה"ל מותר לנהוג כך", הסבירו הגורמים.

 

אתמול נערכו במתקן אדם שיחות גם עם פלוגת בני הישיבות של גדוד דוכיפת, מאחר שחיילים רבים בגדוד כבר הביעו בשיחות עם מפקדים עמדה לפיה אם יקראו למשימה דומה, יסרבו למלאה.

 

בשיחות הסבירו לחיילים את המשמעות של עמדתם והבהירו להם כי לא תהיה סלחנות כלפי אלה שירצו לסרב פקודה. המסר: מעבר לעונש הצפוי לכל חייל כזה, החייל לא ישרת יותר כלוחם וישובץ בתפקיד אחר.

 

חיילים מהפלוגה אמרו ל-ynet כי למרות השיחות שהיו היום, אם אכן יידרשו לבצע משימה מסוג זה - רבים מהם צפויים לנקוט אותו צעד, שנקטו אמש חיילים מגדוד לביא.

 

מחר צפוי להגיע סגן אלוף לשפוט את חיילי גדוד לביא, החיילים מישיבות בירושלים, תקוע, מעלה אדומים, שבי שומרון, ונווה דקלים, צפויים לקבל עונשי מאסר. שני החיילים שנמצאים בנווה דקלים והוכרזו כנפקדים יישפטו גם על עבירת נפקדות כאשר ישובו ליחידה.

 

"החיילים לא יכולים לבחור את משימותיהם"

 

סא"ל משה אור, מפקד בסיס האימונים של חטיבת גבעתי, שחייליו כבר לקחו חלק במשימה במחסום כיסופים, אמר ל-ynet כי מדובר בהתמודדות לא קלה גם לחיילים וגם לתושבים, וציין כי האירועים במחסום אמנם לא חצו קו אדום - אבל הרס תשתיות הרכוש והפגיעה בחיילים מחייבת את ציבור המתנחלים לנהוג בצורה מאופקת יותר.

 

בבסיס האימונים יש שתי מחלוקות של בני ישיבות, ואור סיפר כי הכנה טובה של החיילים למשימה, יחד עם שיחות מקדימות עם הרבנים, הביאו

לכך שלפי שעה לא היו כל גילויי סרבנות.

 

"במקרים כאלה יש לגלות שיקול דעת בשטח ולא להגיע למצב כזה שהחיילים נמצאים במוקד הרגיש ביותר", הסביר סא"ל אור, "כמו שחיילים לא בוחרים לבצע משימות מבצעיות, כך גם לא ניתן לאפשר להם לבחור את משימותיהם בהתנתקות".

 

סא"ל אור הוסיף כי הוא מודע לעובדה, שגם חיילים המשרתים בצה"ל רק חודשים ספורים נקראים כבר נקראים לבצע משימה שאינה פשוטה מנטלית, אלא חלק ממשימה לאומית: "הכנו מערכת הכנה יסודית ביותר לחיילים, והמפקדים בשטח יודעים לתת את המענה".


פורסם לראשונה 18/07/2005 01:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
חלוץ. ייפגש עם ראשי הישיבות
צילום: עמית שאבי
מומלצים