שתף קטע נבחר

מגלה עמידות: סיוט ושמו זיקפת יתר

פריאפיזם או זיקפת יתר הוא תופעה שנשמעת כמו חלומו הרטוב של כל גבר. אבל בפועל, האירוע הוא לרוב מביך וגם כואב מאוד - ואם לא מטפלים בו במהירות, עלול להיגרם נזק לאיבר המין ולתפקוד המיני

אם פליטה מוקדמת - שהיא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני - גורמת לגבר מבוכה, יוצרת אצלו תחושת כישלון ומרחיקה אותו מנשים, הבעיה ההפוכה - פריאפיזם או זיקפת יתר - גורמת לו לא פחות מבוכה, ובנוסף נלווה אליה גם כאב.

 

מקור השם פריאפיזם הוא בשמו של אל הפריון היווני פריאפוס שהפסלים מתארים אותו כבעל פין גדול מימדים. מה מקורה של זיקפת יתר? ד"ר נחום זילבר, אורולוג ראשי בבסיס קליטה ומיון בתל השומר: "פריאפיזם הוא זיקפה קבועה שלא חולפת, שנמשכת מעל ארבע שעות ומלווה בכאבים עזים. התהליך שהביא לזיקפת היתר לא קשור לריגוש מיני, למחשבות או לפעולות בתחום הסקס.

 

בזיקפה רגילה מתרחש בתחילה שחרור של שריר מיוחד בפין שמאפשר לדם עורקי להיכנס לתוך הפין בצורה מוגברת, הוורידים נלחצים ונסגרים, ואז הדם נכלא בתוך הגופים הספוגיים בפין. אחרי הפליטה הוורידים נפתחים, ועורקי הדם שמובילים לפין נסגרים. בפריאפיזם, לעומת זאת, הוורידים לא נפתחים אחרי הפליטה, והעורקים ממשיכים להזרים דם לפין ולא נסגרים.

 

התופעה מתרחשת כתוצאה מנזק או מפגיעה במנגנון שאחראי על רפיון איבר המין. הדם שכלוא בגופים הספוגיים שבפין לא זורם, כמות החמצן שבו יורדת וכדוריות הדם האדומות נעשות גמישות פחות. כתוצאה מכך נוצר גודש שמונע את יציאת הדם מהפין". מי סובל מפריאפיזם? "ההפרעה הזו עלולה להתרחש בכל הגילאים ובכל שלב בחיים.

 

עם זאת, קיימים כמה גורמים ספציפיים שעלולים לגרום לפריאפיזם: 1. נטילת מינון לא נכון של תרופות נגד דיכאון. 2. מינון מופרז בהזרקת חומר להשגת זיקפה אל תוך הפין ושילוב לא נכון עם נטילת כדורי זיקפה. 3. שימוש מופרז בצריכת אלכוהול וסמים מסוג מריחואנה וקוקאין. 4. פגיעה קשה בעמוד השדרה ההתחתון או באזור איבר המין, בעיקר אחרי תאונת דרכים. 5. כתופעה נלווית של מחלות דם מסוימות, כגון אנמיה חרמשית או לוקמיה. במקרה הזה תופעת הפריאפיזם עלולה להופיע גם בילדים שסובלים מלוקמיה".

 

- האם קשיון יתר של הפין יכול לרמז על מחלת לוקמיה?

 

ד"ר זילבר: "לפני כשנתיים הגיע למרפאתי גבר בן 64 עם זיקפת יתר. שאלתי אותו לגבי שימוש בתרופות לקבלת זיקפה או תרופות אחרות, וכשנשללו כל הגורמים האפשריים לגרימת הפ - ריאפיזם הוא נשאל על מחלות בעברו. בשלב הזה סיפר האיש שהוא אובחן כסובל מלוקמיה כרונית שלוש שנים קודם לכן, אך מחלתו נמצאת בנסיגה והיא בשלבי ריפוי. אבל לדאבוני, עצם הופעת קשיון היתר באיבר המין שלו הצביעה על כך שמחלת הלוקמיה נשנתה בגופו, והוא נשלח להמשך טיפול במחלה".

 

הזריק – ונכווה

 

אבל כל גבר חולם על זיקפה גדולה ומתמשכת. ד"ר זילבר: "נכון, גברים חולמים לכאורה על זיקפה חזקה וממושכת שתאפשר להם לקיים יחסי מין כמה פעמים באופן רציף. אבל כשהזיקפה הופכת למטרד, העניין לא פשוט כלל וכלל. מעבר לכאבים ולאי נוחות הפיזית, תופעת הפ - ריאפיזם מלווה בתחושות רגשיות לא נעימות. בראש ובראשונה מדובר בסיטואציה מביכה מאוד עבור הגבר, שלמעשה חדל לשלוט באיבר המין שלו. הגבר הנבוך ניצב מול בת זוג תמהה ולא תמיד מסוגל להסביר לה את פשר העניין. כשמדובר בבת זוג חדשה – הוא הופך לחסר אונים.

 

"יכול להתפתח אצלו חשש מפני הישנות התופעה. מטופלים רבים שסבלו מפריאפיזם סיפרו שהם חוששים לקיים יחסי מין פן יחוו שוב את אותה זיקפת יתר. לעיתים המצב הזה אף עלול להוביל לבעיה של חוסר זיקפה. הפחד מפני הישנותה של זיקפת היתר והכאבים שמלווים אותה גוררים אחריהם בעיות זיקפה שנובעות ממצב נפשי רגיש.

 

"לפני כחצי שנה הגיע למרפאתי בחור בן 24", מספר ד"ר זילבר, "כשהוא מתלונן על כאבים עזים באיבר המין עקב זיקפה שנמשכה כארבע שעות ללא הפסקה. הבחור סיפר שחודש לפני המקרה הוא נטל על דעת עצמו כדור ויאגרה לראשונה בחייו, עקב בעיות בהשגת זיקפה. כשראה שהוא לא מקבל זיקפה, ניסה בהזדמנות אחרת כדור מסוג אחר. כשגילה שגם הכדור האחר לא עוזר, פנה לחברו. החבר מטופל במרפאתי בזריקות באיבר המין מכיוון שהוא חולה סוכרת נעורים וסובל מבעיות בתפקוד המיני.

 

"אותו חבר סיפק לו מזרק להזרקה באיבר המין - דבר שאסור בתכלית! - ומיד לפני קיום המגע המיני הבחור השתמש בזריקה ובמקביל נטל כדור מנגזרות הוויאגרה, מתוך תקווה שסוף סוף הוא יקבל זיקפה. לשמחתו הרבה הוא קיבל זיקפה שאיפשרה לו לקיים מגע מיני, אך הזיקפה לא פחתה במשך זמן רב, והוא חש כאבים עזים באיבר המין. כשהבין שמדובר בתופעה חריגה הוא פנה לחבר שסיפק לו את הזריקה, וזה הפנה אותו מיידית למרפאה".

 

טיפול

 

במקרה של זיקפת יתר, מסביר ד"ר זילבר, מומלץ לבצע כמה פעולות ראשוניות לפני שפונים לעזרה ראשונה במרפאה: א. לנסות לקיים מגע מיני נוסף כדי להגיע לפליטה, שתעזור בהפחתת גודש כלי הדם ותביא לרפיון איבר המין. ב. לבצע פעילות גופנית מוגברת שתגרום לזרימה מואצת בכלי הדם. ג. להניח קרח על איבר המין שיכווץ את כלי הדם ויביא לרפיון.

 

ד"ר זילבר: "במקרה שכל האמצעים האלה ננקטו ולא עזרו, כלומר איבר המין נשאר קשיח וזקוף כשהיה, יש לפנות לאורולוג מומחה שיערוך כמה בדיקות מקדימות ולאחר מכן יבצע בדחיפות רבה טיפול שדורש מיומנות וכולל כמה אפשרויות: 1. טיפול בהרדמה מקומית שבמהלכו מוחדרות מחטים לשני צידי הפין ונשאב הדם הכלוא בגוף הספוגי. 2. אם בעקבות השאיבה האיבר לא מגיע לרפיון והפריאפיזם לא פוחת, מזריקים לאיבר המין חומר שקרוי פנילאפרין, מקבוצת האדרנלין, שמיועד לכווץ את כלי הדם העורקיים. 3. במקרים נדירים יש צורך בביצוע ניתוח מורכב של כלי הדם באיבר המין.

 

"חשוב לי לציין ולהדגיש שנודעת חשיבות רבה למיידיות הטיפול ולדחיפותו. אם הטיפול יינתן בזמן, לא ייגרם נזק עתידי לאיבר המין ולתפקודו המיני של המטופל. אבל ככל שיידחה זמן מתן הטיפול, יעלה הסיכון לפגיעה ברקמות הספוגיות של איבר המין, מה שעלול לגרום להפרעה קבועה ביכולת להגיע לזיקפה. דחיית הטיפול הרפואי מטעמים שונים תוליד מאוחר יותר צורך בניתוח להשתלת תותב באיבר המין".  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
זיקפת יתר. סוג של בעיה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים