שתף קטע נבחר

העונש על צמיד כתום בצבא: 21 ימי מחבוש

לוחם גבעתי, תושב גוש קטיף, סירב להסיר את הצמיד ונשלח לכלא. אביו זועם: "אין חיילות בשיער צבוע? אין בצבא שום פרופורציה"

הרמטכ"ל מבטיח לבצע את ההתנתקות "בנחישות וברגישות", ולגלות "אפס סבלנות" לגילויי הסרבנות. אמש (יום ב') קיבלו הדברים משמעות חדשה, מילולית לגמרי: לוחם מגדוד צבר של חטיבת גבעתי נידון ל-21 ימי מאסר בפועל, לאחר שסירב להסיר צמיד כתום שענד על ידו.

 

 

מפקד הגדוד, סגן-אלוף רונן מרלי, כינס אמש את חייליו המתגוררים בגוש קטיף, כדו לדון איתם בחופשה המיוחדת המגיעה להם לקראת הפינוי, ובאפשרות שיצטרכו לפנות במו ידיהם את בני משפחותיהם. במהלך השיחה הבחין המג"ד כי אחד הלוחמים, המשרת כשנתיים וחצי בצה"ל, עונד על ידו צמיד בצבע כתום וביקש לשוחח עמו ביחידות. המג"ד הורה לחייל להסיר את הצמיד לאלתר - אך הוא סירב.

 

בתגובה הועלה החייל למשפט והועבר כבר הערב למתקן כליאה בדרום הארץ. מחר הוא אמור לעבור להמשך ריצוי העונש בכלא 4. בינתיים ארגוני ימין מנסים לסייע לו משפטית ולפנות לערכאות גבוהות יותר על-מנת להקל בעונשו.

 

"חצי מהבנות הולכות בשיער צבוע"

 

אביו של החייל, המתגורר בגוש קטיף, זועם. "זה עונש בלי שום פרופורציה", אמר האב ל-ynet. "לוחם שמגן על תושבים פה נכנס לכלא על מחאה לגטימית? אני לא מסוגל להבין איך אפשר להגיע להחלטה כזו".

 

"הוא כבר הולך הרבה זמן עם הצמיד הזה, אני לא מבין למה זה צריך להפריע למישהו", המשיך האב, "אין פרופורציה לעונשים בצבא. מה הוא כבר עשה, בסך הכול מדובר בהופעה לא תקנית, אז אם זה העונש שנותנים על כזאת עבירה אפשר לשים חצי מהבנות בצה"ל שהולכות עם שיער צבוע, עגילים או גזרה לא תקנית במכנסיים. הוא לא גר בתל-אביב ובעוד חודש לא יהיה לו בית, מה רוצים ממנו? הייתי יכול להבין אילו קיבל כמה שעות ריתוק או עונש סמלי אחר, אבל לא לגזור על חייל מצטיין, שקיבל אותות הצטיינות ואפילו הציעו לו לצאת לקורס קצינים, עונש כבד כזה". 

 
האב קבל גם על העובדה כי לבנו ולשאר החיילים בגדוד המתגוררים בגוש קטיף ניתנה חופשה מיוחדת אולם עליהם לשוב לגדוד עד ה-14 באוגוסט. "איפה ההתחשבות כאן? הבן שלי יוצא מהכלא ומה נשאר לו, אין לו בכלל זמן לבוא ולעזור לנו".

 

האב הבהיר כי גם לאחר המשפט בנו לא יהיה מוכן להסיר את הצמיד: "לא ייתכן שירקו לו בפנים ויאמרו שזה גשם. יש גבול למה שאפשר לספוג. כל מחאה לגיטימית הופכת פה להתעמרות נגדנו".


פורסם לראשונה 18/07/2005 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים