שתף קטע נבחר

בירור לתנ"צ שחם על התבטאויותיו נגד מתנחלים

מפקד מרחב הנגב הוקלט במהלך הפגנות הימין האחרונות תוך שהוא מנחה את מפקד מג"ב דרום להכות בפלג גופם התחתון של מתפרעים פוטנציאליים ומשתמש בלשון בוטה - "חרא עליהם, שיישרפו". היום זימן אותו מפקד מחוז הדרום לבירור. ח"כ רן כהן: "יש להשעותו". אלי ישי: "לא לאפשר לו לטפל בהתנתקות, וכך גם הסכים עמי השר עזרא"

מפקד מחוז הדרום, ניצב אורי בר-לב, קיים היום (א') בירור למפקד מרחב הנגב, תת ניצב ניסו שחם, בעקבות התבטאויותיו נגד המתנחלים בכפר מימון. ניצב בר-לב יעביר מסקנותיו למפכ"ל, רב ניצב משה קראדי, כדי שיחליט אם ואלו צעדים לנקוט נגד הקצין הבכיר, בעקבות התבטאויותיו שתועדו במצלמת ערוץ 10, ובהן אמירות נגד כלפי פעילי ימין שינסו לפרוץ לגוש קטיף. בשלב זה נותר תנ"צ שחם בתפקידו עד לקבלת ההחלטה.

 

 

דבריו של שחם לניצב משנה רוני אוחנה, מפקד מג"ב דרום שהיה כפוף לו באירועי כפר מימון, תועדו במצלמתו של הצלם ישראל רוזנר. בין היתר, אמר שם מפקד המרחב בתדרוך ביום השלישי לאירועים, בשל החשש שהמונים ינסו לפרוץ החוצה ולהתעמת באלימות עם שוטריו: "אני מכיר את החרדים האלה... אני רוצה מעצרים, מעצרים זה מה שישבור אותם...", "אם יהיה צריך, אז יש להכות באלות, נמוך....", "שישרפו, חרא עליהם", ו"אני לא זונה שפותחת את הרגליים... שישלמו".

 

דבריו של תנ"צ שחם, קצין מוערך שהגיע לפקד על משטרת מרחב הנגב לאחר מילוי תפקידים בירושלים בהצלחה מרובה, עוררו סערה גדולה במשטרה ובציבור. בתגובתו, הביע תנ"צ שחם צער על הדברים שאמר לאחר שלושה ימים בלא שינה וטען שאין זה אופייני לו.

 

בהוראת המפכ"ל זומן שחם היום בצהריים לבירור אצל ניצב אורי בר-לב. בבירור הוא הביע צער על הדברים והתנצל בפני מפקדו. הוא שלל מכל וכל את הטענה שמדובר בדברים שהיו מכוונים לכלל הציבור שהיה בכפר מימון והבהיר שהתכוון רק לאלה שאיימו להתפרע ולפגוע באלימות באנשיו ובאנשי מערכת הביטחון כולה שכיתרו את כפר מימון. עוד הסביר שמדובר בדברים שנאמרו ברגע קשה מבחינתו, לאחר שלוש יממות בלא שינה ובעת של מתח עצום.

 

מקורבי שחם סיפרו ל-ynet שמאז התפוצצות הפרשה ביום שישי, הוא זוכה למאות טלפונים של תמיכה. עם זאת ספרו שהקצין הבכיר "אוכל את עצמו" על הדברים לאחר עשרות שנות שירות בהן לא דבק בו רבב. שחם אמר להם לדבריהם "שאלה הימים הקשים ביותר שלו בכל הקריירה המשטרתית, אך הוא ממשיך לתפקד לאור המשימה הכבדה המונחת עדיין על כתפיו ועל כתפי מערכת הביטחון כולה ערב ההתנתקות. "הוא לא שמח על מה שאמר ונקלט בעדשות המצלמה, אך הוא אינו משפיל ראש ועומד מול מפקדיו והציבור ומביע צער", אמרו.

 

ח"כ רן כהן: להשעות את שחם

   

ח"כ רן כהן (מרצ) תובע מהמפכ"ל קראדי להשעות את תנ"צ ניסו שחם עד תום הדין המשמעתי ולהעבירו לאלתר מעיסוקו בפינוי. לדבריו, "אין להעמיד אדם שהתבטא באופי אלים וגס בחזית כוחות אכיפת החוק מול אזרחים, שברובם אינם פורעי חוק, אלא מיועדים לחזור לגבולות ישראל".

 

המפכ"ל קראדי הגיע הבוקר להשתתף בישיבת הממשלה השבועית, שם קרא לו גם שר החקלאות ישראל כץ להשעות את מפקד מרחב הנגב, תת ניצב ניסו שחם, בעקבות ההתבטאויות. "הקצין אמר דברים קשים שלא מאפשרים לו להמשיך בתפקיד, בפרט בתקופה רגישה שכזאת, בה דרושה רגישות ואורך רוח מצד כוחות הביטחון", אמר השר כץ. המפכ"ל השיב לשר כי הקצין יובא לבירור בהמשך היום.

  

לעומתו, אמר שר השיכון, יצחק הרצוג, למפכ"ל: "התנהגות משטרת ישראל מזכירה לי את הסרט "על תבונה ורגישות" - כך הם השוטרים פועלים".

 

ישי: לא לאפשר לשחם לטפל בהתנתקות

 

ואילו יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אלי ישי, הזהיר את הפוליטיקאים מפני התלהמות נגד תת ניצב שחם, שהתבטא בחריפות נגד מפגיני הימין: "יש כוח בדבריו כדי להבעיר את השטח, אולם כל אלו הדורשים את הדחתו מובילים לתסיסה".

 

לדברי ישי, "פניתי לשר עזרא שיוציא מידי תנ"צ שחם את הטיפול בסוגיית ההתנתקות. הובהר לי מהשר שכך ייעשה, ולפיכך כל הצדדים יהיו מרוצים". 

 

בתוך כך, ח"כ שאול יהלום הגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים נגד תת ניצב שחם עקב התבטאויותיו.

 

לדברי ח"כ יהלום, "מדובר באמירות גזעניות המטילות ספק רב באמינותו וביכולתו של שחם להמשיך לבצע את תפקידו, במיוחד בימים בהם מדינת ישראל נמצאת על סף מלחמת אחים. יש לפתוח בחקירת מח"ש נגדו באופן מיידי". 


פורסם לראשונה 24/07/2005 14:30

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
תנ"צ שחם. "חרא עליהם"
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: אחיה ראב"ד
זימן לבירור. קראדי
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: איי פי
ההמונים בכפר מימון
צילום: איי פי
צילום: ג'רמי פלדמן
ח"כ רן כהן. להשעות
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים