שתף קטע נבחר

רשמית: טבע רוכשת את אייווקס ב-7.4 מיליארד דולר

חברת התרופות הישראלית, טבע, הודיעה היא רוכשת את חברת התרופות האמריקנית אייווקס (Ivax) תמורת 7.4 מיליארד דולר במזומן ובמניות. עם השלמת העסקה, טבע תחזיר לעצמה את הכתר של החברה הגנרית הגדולה בעולם עם מכירות שנתיות בהיקף של למעלה מ-7 מיליארד דולר. מדובר בעסקה הגדולה ביותר שביצעה אי פעם חברה ישראלית

ענקית התרופות הישראלית, טבע, אישרה כי היא רוכשת את חברת התרופות האמריקנית אייווקס (Ivax) לפי שווי של 7.4 מיליארד דולר במזומן ובמניות. 

 

טבע ואייווקס הודיעו היום במשותף כי חתמו על הסכם מחייב לרכישת אייווקס על-ידי טבע. על-פי תנאי ההסכם כל מניה רגילה של אייווקס תומר לתשלום במזומן בסך של 26 דולר או ל-0.8471 מניה של טבע, בכפוף לחלוקה יחסית כך שלא יותר ממחצית תומר למניות ולא יותר ממחצית תשולם במזומן. מניית טבע סיימה את יום המסחר בבורסה בת"א בעלייה של 5.2% . המנייה פתחה את המסחר בוול סטריט בעלייה של 5% ובסיומו רשמה טבע עלייה של 0.2% בלבד, עם נפח מסחר של 27 מיליון מניות. מניית IVAX רשמה בסיום המסחר בניו-יורק עלייה של 10.1% עם נפח מסחר של 48 מיליון מניות.

 


מסע הרכישות של טבע

מסע הרכישות של טבע
תאריך העסקה שם החברה הנרכשת סכום העסקה
7.05 אייווקס 7.4 מיליארד ד' במזומן ומניות
11.03 סיקור 3.4 מיליארד ד' במזומן ומניות
5.02 האניוול-פרמצבטיקל איטליה 80-70 מיליון ד' במזומן
4.02 פעילות של באייר בצרפת 85.4 מיליון ד' במזומן
12.99 נובופארם קנדה 450 מיליון ד' במניות
8.99 COPLEY ארה"ב 220 מיליון ד' במזומן
5.98 PCH הולנד 87 מיליון ד' במזומן
4.97 PHARBIL הולנד 1 מיליון ד' במזומן
7.96 ASP/BERK אנגליה 52.7 מיליון ד'
2.96 BIOCRAFT ארה"ב 288.9 מיליון ד' במניות
11.95 ICI איטליה 12.5 מיליון ד' במזומן
11.95 BIOGAL הונגריה 26 מיליון ד' במזומן

 

ישראל מקוב, נשיא ומנכ"ל טבע, אמר: "זהו יום מרגש ואבן דרך בהיסטוריה של טבע. אייווקס, בדומה לטבע, הינה חלוצה באסטרטגיות הצמיחה והגלובליזציה. איחוד שתי החברות יעצים את עמדת המנהיגות שלנו בתעשייה הגנרית הגלובלית. שילוב עסקינו המשלימים זה את זה, יאפשר לטבע להרחיב ולחזק את התחומים הגנרי והייחודי על-ידי הרחבת סל המוצרים שלנו, צבר מוצרים גדול יותר ונוכחות נרחבת יותר בתחום הטיפולי ובשווקים צומחים".

 

עוד אמר מקוב: "טבע ואייווקס נקטו היום בצעד נועז על מנת ליצור חברה שאנו מאמינים כי תהיה הגדולה ביותר בתעשייה הגנרית ותיצור ערך אמיתי לבעלי המניות, לעובדיה וללקוחותיה".

 

כאמור, התמורה הכוללת של העיסקה תהיה כ-7.4 מיליארד דולר, תמורת ההמרה תתבסס על מחיר הסגירה של מניית טבע בנאסד"ק ב-5 הימים עד וכולל ה- 22 ביולי, 2005.

 

עם השלמת העיסקה יחזיקו בעלי המניות של אייווקס ב-15% בטבע על בסיס דילול מלא. התשלום במזומן ימומן מיתרות המזומנים שברשות טבע ובקווי אשראי שהועמדו לטובתה לצורך כך. הדירקטוריונים של שתי החברות אישרו פה אחד את העיסקה.  

 

המיזוג צפוי ליצור את חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם. תהיה זו העסקה הגדולה ביותר שביצעה אי פעם חברה ישראלית.  

 

על בסיס הפעילות הנוכחית של טבע ואייווקס, היקף המכירות של טבע יעלה על 7 מליארד דולר. לחברה הממוזגת פעילות ישירה בלמעלה מ-50 מדינות והיא מעסיקה כ-25 אלף עובדים.

 

החברה המאוחדת תציע סל מוצרים, גנריים וייחודיים, רחב ביותר לתועלת הצרכנים, הלקוחות וספקי שירותי הבריאות. נזכיר כי טבע סיימה את שנת 2004 עם הכנסות בהיקף של 4.8 מיליארד דולר, ואייוקס רשמה הכנסות בגובה של 1.84 מיליארד דולר. 

 

בהודעת החברות נכתב, כי השילוב בין אייווקס וטבע ייחודי בהתאמתם יוצאת הדופן של שתי החברות. בהיבט הגאוגרפי ל- אייווקס נוכחות חזקה באמריקה הלטינית ובמרכז ובמזרח אירופה ובפעילות משלימה לפעילותה של טבע בצפון-אמריקה ובאירופה. לאייווקס גם קווי מוצרים משלימים בתחום הגנרי, פעילות משמעותית בתחום מוצרים לטיפול בבעיות נשימה, בתחום מערכת העצבים המרכזית, ובאונקולוגיה.

 

כזכור, בחודש פברואר 2005 רכשה חברת נוברטיס השווייצרית את חברת התרופות הקסל, יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בגרמניה תמורת 5.65 מיליארד אירו. בכך, הפכה נוברטיס לחברה הגדולה בעולם בתחום התרופות הגנריות, תואר בו החזיקה טבע עד אז. עם השלמת העסקה, טבע תחזיר לעצמה את הכתר של החברה הגנרית הגדולה בעולם.  

 

בעבר נזכרה אייווקס כבעלת עיניין בחברת התרופות הישראלית רקח, וכמתענינת ברכישתה. בנוסף שמה של איווקס הועלה כמתענינת ברכישת חברת התרופות אגיס, שנמכרה לפריגו. 

 

על רקע הפרסומים המוקדים בשעות הבוקר, המסחר במניית טבע בבורסה של ת"א לא נפתח הבוקר עם שאר מניות המעו"ף, ו"הופסק" עוד בשלב הטרום מסחר. בשעה 10:30 נפתח המסחר במניית החברה, והיא השילה 2.5%. 

 

האנליסטים מעריכים: "טבע מחזקת את מעמדה בשוק הגנרי"

 

האנליסטית יסכה ארז, מבית ההשקעות כלל פיננסים בטוחה, מהרה לפרסם תגובה, בה היא מעריכה כי העסקה חיובית מבחינת טבע. זאת בעיקר מכיווון שהיא מתבצעת במחיר טוב, והיא מחזקת את מעמדה של טבע בשוק הגנרי בארה"ב. עוד גורסת ארז, כי הרכישה מהווה הפחתה של תחרות בשוק הגנרי מבחינת טבע.

 

האנליסטית אלה אלקעי, מבית ההשקעות איי.בי.איי, מעריכה כי ביצוע העסקה יחזק את היתרונות התחרותיים של טבע בצפון אמריקה, ותאפשר לטבע גישה למוצרים בהם נהנת אייווקס מראשוניות. בנוסף, הרכישה תאפשר לשתי החברות להרחיב את פריסתן הגיאוגרפית - לאייווקס פעילות ענפה בשווקים מתעוררים ובחלק מהמדינות המערב אירופיות, לטבע מעמד מוביל במרבית המדינות במערב אירופה.

 

מנגד מעריכים ב-איי.בי.איי, כי לעסקה מספר חסרונות, בהן: הגדלת חשיפתה של טבע לשוק הגנרי האמריקני (אייווקס חברה אמריקנית); מחיר העסקה והאפשרות שהממונה על ההגבלים העסקיים יגביל את פעילות החברות במספר מוצרים בהם הן תהפוכנה למונופול.


פורסם לראשונה 25/07/2005 09:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  חן מיקא
ישראל מקוב, "זהו יום מרגש"
צילום: חן מיקא
מומלצים