שתף קטע נבחר

האם גברים שמנים נהנים במיטה?

גברים שמנים סובלים מבעיות בריאות, מקשיים במערכות יחסים, מדעות קדומות במקום העבודה – ובנוסף לכל הצרות הם סובלים גם מבעיות בתחום המיני • עודף בהורמונים נשיים, חסימות בכלי הדם, סוכרת וקוצר נשימה – כולם האויבים של הזיקפה ושל ההנאה במיטה

נהוג לחשוב שגברים לא כל כך מוטרדים ממראם החיצוני, ומשקל עודף, אפילו בכמות נכבדה, לא ממש מזיז להם. נהוג לחשוב, אז מה? זה עוד מיתוס שרצוי למהר לנפץ אותו כדי שאפשר יהיה להתייחס ביתר רגישות לבעיה כבדת המשקל הזו.

 

"שיעור גבוה של גברים שמנים לא מרגישים נוח עם עצמם, רק שלהבדיל מנשים מצבם הרבה יותר גרוע", אומר ד"ר יצחק (צחי) בן ציון, סגן מנהל המחלקה לפסיכיאטריה ומנהל המרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי סורוקה בנגב. "אישה שיש לה בעיות של דימוי גוף אולי תיהנה פחות, אולי יהיה לה יותר קשה להביא את עצמה לאורגזמה, אבל היא תצליח לתפקד. לעומת זאת, אצל גבר שמפתח דימוי גוף שלילי ההפרעה בתפקוד המיני בולטת לעין: קושי בהשגת זיקפה ולעיתים שפיכה מהירה".

 

לדברי ד"ר בן ציון, 30% מהגברים הישראלים סובלים מעודף משקל בעייתי ו-8% מהשמנת יתר חולנית. מחקרים רחבי היקף שנערכו ביפן ובקוריאה מצביעים על כך שלא רק השמנת יתר חולנית אלא גם השמנת יתר קלה היא גורם סיכון משמעותי לפתח הפרעה בתפקוד המיני של הגבר.

 

לדבריו, יש לכך הסברים פיזיולוגיים מאוד ברורים:

 

  • אצל גבר שמן מתרחש תהליך של פמיניזציה: ברקמת השומן המסיבית הופכים הורמוני המין הגבריים לאסטרוגן, שהוא הורמון נשי. ולכן אצל גברים שמנים מאוד – מתאבקי סומו למשל – הקול נעשה דק יותר והעור נעשה עדין.
  • גברים שמנים נוטים לפתח יתר לחץ דם, סוכרת, רמה גבוהה של שומנים בדם (טריגליצרידים), רמה נמוכה של כולסטרול טוב ורמה גבוהה של כולסטרול רע, יותר חסימות בכלי הדם ההיקפיים (כולל אלה שמפעילים את זיקפת הפין) ויותר בעיות נשימה. הם מתעייפים מהר יותר כי הם סובלים יותר מאי ספיקת לב, כלומר הלב לא מצליח לספק את התפוקות הגבוהות שנדרשות ממנו כדי להזרים דם למסה כל כך גדולה של גוף. הם סובלים יותר הפרעות אנדוקריניות (של הבלוטות), והרבה פעמים יש תת פעילות של בלוטת התריס.
  • מערכת המין היא המערכת הרגישה ביותר בגוף. היא מושפעת לרעה מכל ההפרעות הגופניות שצוינו כאן. קרוב ל-100% מהגברים שסובלים מסוכרת – אם היא לא מאוזנת – יסבלו בסופו של דבר מבעיות בזיקפה. זה מה שיקרה גם ל-60% מהגברים שסובלים מיתר לחץ דם. לעיתים גם התרופות שניתנות כדי לטפל בבעיה כמו סוכרת או יתר לחץ פוגעות בתפקוד המיני וביכולת להשיג זיקפה.
  • גברים שסובלים מסוכרת עקב השמנת יתר עלולים לפתח גם תופעה שנקראת שפיכה אחורית. השריר הטבעתי שמווסת את הפתיחה והסגירה בין שלפוחית השתן לשופכה מאבד את יכולת הסנכרון. לכן פליטת הזרע נעשית לכיוון אחורי (לעבר שלפוחית השתן). בשעת אורגזמה, הגבר אמנם מרגיש ששפך, אבל שום דבר לא נפלט החוצה.
  • הבעיה של דימוי הגוף מחמירה: בגלל כרית השומן שבשיפולי הבטן איבר המין 'קבור' בתוך רקמת המשמנים ונראה קצר יותר. והרי ידוע שגבר מייחס חשיבות גדולה (שלא בצדק) לא רק לאורך האפקטיבי של הפין בשעת יחסי מין, אלא גם למראה ולגודל שלו בשעת רפיון.

 

מזיעים ומתרשלים

 

"לכל אלה צריך להוסיף, כמובן, את ההיבט הנפשי", אומר פרופ' אלכסנדר פולנסקי, רופא פנימי שהתמחה בנושאי הרזיה. "מה שאני שומע מהמטופלים, במסגרת קבלת תמונה כללית על מצב בריאותם, הוא שגברים שמנים מקיימים יחסי מין עם פחות רצון והתלהבות, והם חשים פחות שביעות רצון מצד בת הזוג שלהם. וזאת בנוסף לבעיות הזיקפה ולשפיכה המהירה. מדובר בגברים יחסית צעירים, בגילאים 30-55.

 

"גברים שמנים מציינים שהם מזיעים יותר, וזה מביך אותם מול בת הזוג. הבטן הגדולה מונעת מהם לבחור בתנוחות שהיו רוצים ומצמצמת את אפשרויות המשחק המקדים הנרחב. יש להם קושי בתנועה. בגלל שהם

מאוכזבים מהמראה שלהם, גברים שמנים בדרך כלל מתלבשים יותר ברישול, מזלזלים בעיצוב התספורת, לא הולכים לחדר כושר, כי זה לא נעים להיות השמן היחיד בין אנשים שנראים טוב. גם בעבודה היחס אל הגבר השמן בעייתי – אין מה לעשות, אנחנו חברה שמעריכה אסתטיקה. מי שלא מצליח להתאפק וזולל בלי הכרה נחשב לפחות הישגי ומצליחן.

 

"תלונה אחרת ששמעתי אצל מטופלים באה מגברים נשואים, שהיו רגילים לנהל מדי פעם פלירטים מחוץ למסגרת, שעכשיו כשהם מנסים להתחיל עם אישה הם נתקלים בסירובים ולעיתים בבוז: איך אתה מעז בכלל?! רווקים נתקלים בקושי ליצור מערכת יחסים זוגית או לשמר אותה. לעיתים משפחה נהרסת בגלל השמנת הגבר".

 

למרות זאת, טוען פרופ' פולנסקי, גברים לא יגיעו לטיפול בבעיית ההשמנה שלהם מסיבות אסתטיות או בשל קשיים בתפקוד המיני. הם יגיעו רק כשמופיעות הפרעות בריאותיות חמורות. "הם גם לא בדיוק מודעים לקשר בין השמנה לקשיים בתפקוד המיני, לשומנים בדם, לסוכרת וליתר לחץ דם", הוא מדגיש. "אני משתמש בנימוק של שיפור התפקוד המיני כדי ליצור יותר מוטיבציה אצל המטופל להתחיל לרדת במשקל".

 

- האם הירידה במשקל אכן יכולה לתקן תפקוד מיני כושל אצל הגבר?

 

"כבר אחרי ירידה של 4-5 ק"ג מגלים שיש ירידה ברמות לחץ הדם. אחרי חודשיים של שמירה על תזונה נכונה יש גם ירידה ברמות השומנים והסוכרים בדם. בהתייעצות עם הרופא המטפל אפשר להוריד את מינון התרופות. היחסים בבית משתפרים, הילדים מתייחסים אל האבא בצורה יותר מכבדת, וגם בעבודה הוא מגלה שינוי ביחס העמיתים. יש עלייה בתחושת הנינוחות עם הגוף ויותר שביעות רצון כללית מהחיים – ואז גם הזיקפה חוזרת, ויש יותר תחושת שליטה בעיתוי הפליטה. אין מה לעשות, אצל הגבר הכל קשור בתפקוד המיני".

 

"יש שמנים סקסיים"

 

אבל מתברר שאפשר לעזור לגבר שלא מצליח לרזות בעזרת דיאטה, ולשפר את התפקוד המיני שלו. ד"ר בן ציון: "אפשר לעזור לו בעזרת תרופות כמו רדוקטיל שמדכאת תיאבון ועוזרת לשלוט בדחף לזלול, קסניקל שמורידה ב-30% את ספיגת השומנים בדם או טופמקס, שהיא בעיקרון תרופה נגד מיגרנה ונגד אפילפסיה, אבל תופעת הלוואי שלה היא ירידה במשקל. גם ללא שינויים בתזונה אפשר להשיג ירידה של 10% ממשקל הגוף, ואם מוסיפים גם דיאטת הרזיה ופעילות גופנית, הירידה היא ממש דרמטית".

 

"נכון שהשומן מפריע לתפקוד המיני, נכון שצריך לשאוף לירידת משקל כדי לשפר את הבריאות ואת הסקס, אבל זה יהיה לא נכון להתייחס אל גבר שמן בתור גבר לא מיני", מנחמת שרי לביא, עובדת סוציאלית שמתמחה

בטיפול מיני בשירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית שבמרכז הרפואי שיבא. "הוא יכול להיות לעיתים מאהב משובח כי הוא מפצה על המגבלות שלו בהיותו קשוב יותר למשאלות של בת הזוג, מוכן להשקיע יותר בעינוג שלה. יותר חשוב איך הגבר מרגיש עם עצמו ועם הגוף שלו מאשר איך הוא נראה. אם הוא נינוח בדימוי הגוף שלו, הוא ישדר יותר חושניות. יש שמנים שובי לב, כריזמטיים וסקסיים לכל הדעות".

 

לגברים שמתקשים להכניס את עצמם לפעילות גופנית היא מציעה להתייחס לזה כמו לסקס: קשה לך להתניע את עצמך ולהתחיל, אבל ברגע שנכנסת לתוך המשחק, ההתלהבות עולה. עם האוכל בא התיאבון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
רזים סובלים פחות מדימוי גוף שלילי
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים