שתף קטע נבחר

סערת הפולסא דנורא: "להכניס אותם לכלא"

גינויים מקיר לקיר לטקס הפולסא דנורא, שלטענת קיצונים בימין - בוצע בסוף השבוע נגד שרון. אהוד יתום: על המשטרה לחקור את הרבנים ואת מי שהגה את הדבר. מזכ"ל "שלום עכשיו": על מחנה הימין כולו לערוך חשבון נפש. יו"ר ש"ס, אלי ישי: "אלו מחוללי טקסים חסרי תבונה ודעת". הרב האשכנזי הראשי: "חילול שם שמיים והכפשת ערכי הדת"

ההסתה נגד ראש הממשלה הגיעה היום (ג') לשיאים חדשים, בעקבות טענותיהם של קיצונים בימין על טקס פולסא דנורא שערכו לשרון ובו התפללו למותו. במערכת הפוליטית נשמעים גינויים חריפים - מימין ומשמאל. 

 

"אלו תופעות שחוצות לא רק קווים אדומים, אלא גם את המותר במדינה דמוקרטית", אמר ח"כ אהוד יתום, מקבוצת "המורדים" בליכוד. "אני מצפה מהמשטרה לחקור את הרבנים ואת מי שהגה את הדבר, להעמיד אותו לדין ולהכניסו לכלא. לא ייתכן שיאיימו על חיי ראש ממשלה בישראל שפועל באורח דמוקרטי, גם אם מתנגדים לעמדותיו". 

 

דבריו של יתום לא מספקים את מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שקורא למחנה הימין כולו "לעשות באופן חשבון נפש באופן דחוף לפני הרצח הפוליטי הבא, ולא לחכות ליום שאחריו". לדבריו, "כבר לא מדובר ב'עשבים שוטים', אלא בשדה שלם של קיצונים המוכנים גם להרוג על-מנת לעצור את תוכנית ההתנתקות".

 

גם במועצת יש"ע גינו בחריפות את פעילי הימין הקיצונים שביצעו טקס פולסא דנורא נגד שרון. מהמועצה נמסר כי "המאבק לביטול גזירת הגירוש יוכרע במסגרת מאבק על ליבו של העם, שוודאי לא עובר 'בטקסים' קטנים מסוג זה".

 

הרב הראשי האשכנזי, הרב יונה מצגר, אמר בעקבות טקס הקללה: "כל דרך שיש בה איומי אלימות ואפילו מילולית שאחריתה מי ישורנו. אין לעשות שימוש באמצעים דתיים כביכול לצורך הבעת דעות קיצוניות. שימוש באמצעים אלו גורם לחילול שם שמיים והכפשת ערכי הדת והמוסר היהודיים. אין שום סיבה בעולם אשר תצדיק לאיים או לעשות מעשים שיש בהם כדי לפגוע בחיי יהודי באשר הוא וקל וחומר כנגד מנהיג בישראל".

 

יושב ראש ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, תקף בחריפות את הקיצונים מהימין בעקבות הטקס שערכו. "לא ראוי לתת את הדעת למחוללי טקסים חסרי תבונה ודעת", אמר. "בימים שבין המיצרים מן הראוי לפעול למען אהבת חינם ואחדות ישראל, ולא לשנאת ישראל. שמירה על אחדות תמנע מאנשים מפוקפקים אלו להשיב אותנו לימים מרים ונמהרים". 

 

סגן השר לענייני חברה ותפוצות, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (מימד), קרא לראשי הציונות הדתית להקיא מיד את משתתפי הטקס מקהילותיהם ולנדות אותם מכל פעילות. לדבריו, "אסור שהציונות הדתית תאבד את הבלמים במדרון החלקלק של התגובות לתכנית ההתנתקות. על מנהיגי הציונות הדתית להתעשת ולהוקיע את מה שהיא מכנה ה'עשבים השוטים' - אנשי הימין הקיצוני - כבר עכשיו, כדי שלא יצטרכו להכות על חטא מאוחר יותר." 

ח"כ יוסף פריצקי אמר: "זהו טקס פרימיטיבי של עובדי אלילים. הימין ההזוי בישראל עושה טקסים והמרכז השפוי עושה התנתקות. מבחינתי, שיימשך כך. אני מקווה שהשב"כ, שתפקידו להגן על ראש הממשלה, למד את הטעויות מרצח רבין".

 

יושב ראש סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, וסגן יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, גינו בחריפות את עורכי הטקס: "מדובר בחבורה סהרורית הפועלת מחוץ למתחם הלגיטימי המותר במשטר דמוקרטי. על רשויות אכיפת החוק למצות את הדין עם האחראים לטקס המופרע".

 

"הפולסא דנורא הוא קשקוש מוחלט והעוסקים בו הם חבורה של טיפשים", אמר ח"כ רוני בריזון משינוי. "הצרה היא שקיצונים אלימים יכולים לראות בטקס האווילי הזה הרשאה לאלימות פיזית, ואז חלק מהאחריות תהיה עליהם".

 

ח"כ רומן ברונפמן אמר: "מזוז חייב להוריד את הכפפות ולטפל בחומרה בגורמים אלה. הרבנים הקיצוניים מסכנים לא רק את ראש הממשלה אלא את הציבור כולו ומקרבים אותנו בצעדי ענק אל אנרכיה".

 

גם ח"כ אילן ליבוביץ גינה ואמר: "דין אותם קיצוניים משיחיסטיים כדין טרוריסט המאיים לפגע. על היועץ המשפטי לממשלה להורות על מעצרם המיידי ועל מנהיגי הימין מוטלת האחריות להוקיע אותם בפומבי ולא בחצי פה, כי אם לא יעשו כך, תדבק בהם אותה דרך לא שפויה".

 

אפרת וייס, דיאנה בחור-ניר ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
להכניס לכלא: יתום
צילום: אתר הכנסת
האחריות עליהם: בריזון
צילום: עופר מאיר
חסי תבונה ודעת. ישי
צילום: עופר מאיר
להוקיע את העשבים השוטים. מלכיאור
מומלצים