שתף קטע נבחר

שולמית אלוני: הטרור הישראלי גרוע מהפלסטיני

שרת החינוך והתרבות לשעבר התראיינה לעיתון "כול אל ערב", היוצא לאור בנצרת, כשבפיה טענות קשות על המדיניות הישראלית: "רק בישראל יכול רוצח להגיע לדרגה של שר בטחון". עוד אמרה: "אנו אלה שמבצעים פשעי מלחמה נגד האנושות ואני מקווה ששרון יועמד לדין"

"רק בישראל יכול רוצח להגיע לדרגה של שר בטחון". "ישראל מבצעת פשעי מלחמה". "על שרון לעמוד לדין". "ישראל הולכת בדרך מוסוליני". "יש חיילים שמתנהגים כחיות".

 

אלו רק חלק מהציטוטים מתוך ראיון עם השרה לשעבר, שולמית אלוני, לעיתון כול אל ערב היוצא לאור בנצרת, לקראת יישום תוכנית ההתנתקות. הראיון התפרסם היום (ו') בעיתון הערבי ורואה אור בעברית לראשונה ב-ynet.

 

כשנשאלה כיצד היא מתארת את ראש הממשלה, אריאל שרון, אמרה אלוני: "שרון הוא לאומן גדול ומתנשא. הוא סובל משיגעון גדלות ולא אכפת לו להקריב את חייהם של האחרים כפי שאירע בפלישה ללבנון. הוא האדם שזרע את כל ההתנחלויות בשטחים מתוך שאיפות להקים את ארץ ישראל הגדולה. שרון והמנהיגות הישראלית מנסים תמיד להכניס לישראלים את השקר שהפלסטינים רוצים לזרוק אותנו לים. למעשה, אנו אלה שמבצעים פשעי מלחמה נגד האנושות ואני מקווה ששרון יועמד לדין".

 

אשר לתוכנית ההתנתקות, אמרה אלוני: "אני חושבת שפינוי ההתנחלויות בעזה יהפוך את חיי הפלסטינים בגדה המערבית לגיהנום ולבלתי אפשריים. אני מבקשת להזכיר את מה שאמר ח"כ בני אלון מהאיחוד הלאומי לאחרונה כי המתנחלים מתכננים למרר את חיי הפלסטינים בגדה, עד שיהגרו מכאן וזה דבר שבו אנו חשים כיום.

 

"עדות לכך אני רואה בקיומה של יחידה בצה"ל המורכבת מחיילים דתיים קיצוניים, שאינם שונים בהתנהגותם היומיומית מחיות. אני רואה את מה שעושים המתנחלים מאיתמר לאנשי הכפר עקרבה הסמוך להם. הם גונבים שטחי קרקע, עצים ומים ומאלצים אותם לקנות מים ראויים לשתיה. המפתיע הוא שלמרות כל הרדיפה הזאת, הישראלים ממשיכים ללבוש את בגדי הקורבן ונשיא ארה"ב משתתף במשחק הזה בהצהרותיו לפיהן לישראל יש את הזכות להגן על עצמה כשהוא מתעלם מכך שיש לה את אחד הצבאות החזקים במזרח התיכון.

 

"אינני אופטימית, אלא אם תהיה התערבות חיצונית ובמיוחד מצד ארה"ב. פניה של ישראל אינן לשלום, ובמיוחד כאשר התקשורת משתתפת בזריית החול בעיניים של הישראלים ומסיתה אותם נגד הערבים כאילו הם נמצאים מול סכנה קיומית", אמרה אלוני וטענה שיש "תיאום חשאי" בין הממשלה למתנחלים סביב מחאת המתנחלים וזאת כדי לגרום ל"הלם לאומי" ולשכנע את העולם בקושי שבנסיגה מיהודה ושומרון.

 

"הישראלים מבינים רק כוח"

 

אלוני התבקשה על-ידי המראיין להיכנס לנעליים פלסטיניות ולדמיין כיצד היתה שומטת את השטיח מתחת לרגלי התעמולה הישראלית: "אילו הייתי פלסטינית הייתי קוראת לעצור את פיגועי ההתאבדות בעורף ישראל, וקוראת לפלסטינים לאמץ את דרכיו של מהאטמה גנדי. נכון שהטרור שישראל מפעילה בשטחים הוא גדול מהטרור הפלסטיני, אולם תנועת חמאס מעניקה לכיבוש את האמצעים וההזדמנות להעמיק".

 

"אני חושבת שהישראלים הם אלה אשר מבינים רק כוח. חתמנו על הסכם שלום עם מצרים אחרי מלחמת יום הכיפורים ויצאנו מלבנון רק אחרי שחיזבאללה הסב לנו אבידות גדולות. אולם, יש להבדיל בין הכוח המופעל נגד צבא לבין הכוח המופעל נגד אזרחים בשכונות וברחובות".

  

כשנשאלה כיצד היא רואה את ישראל בשנים הבאות, אמרה אלוני: "אני יכולה להראות לך את ספריו של מוסוליני על הפאשיזם. אם תקרא אותם תגיע למסקנה חד משמעית כי שרים בממשלת ישראל הנוכחית הולכים באותה הדרך. אנו קנאים, מושחתים ורוצים את הכל לעצמנו בלבד. באיזו דמוקרטיה מתהדרת ישראל?! זו דמוקרטיה פגומה שמונעת מנשים ומיעוטים להשיג שוויון ומתייחסת אליהם כמו משטר ה'מולא' העותמאני.

 

"איננו שונים ממה שהיה בדרום אפריקה, בכל הקשור להתייחסות לערביי ישראל ולפלסטינים. אפילו היום ישראל משתמשת בחוקי החירום של המנדט נגד ערביי ישראל, ואלו אותם חוקים אותם תיאר דוד בן גוריון כ'חוקים נאציים'. כך, למשל, נמנעה ישראל מלהרוס את ביתו של רוצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין, או של מחולל הטבח בחברון, ברוך גולדשטיין, אבל היא הורסת את בתיהם של מבצעי פיגועי התאבדות. בישראל יש חוק אחד ליהודים וחוק אחר לערבים.

 

"רק במדינה כזאת יכול רוצח ומבצע פשעים להגיע לדרגה של שר בטחון. דבר זה מבטא את התייחסותינו לערבים בישראל מהם אנחנו פוחדים פחד מוות שיתרבו ולכן מציעים שרים בממשלה לגרש אותם או להקים פרלמנט ליהודים בעולם ולהעניק להם אזרחות ישראלית כדי לשמור על הצביון והרוב היהודי. זהו שיגעון והוכחה למעשה לקיומם של 'הפרוטוקולים של זקני ציון'".

 

"בישראל יש משטר אפרטהייד"

 

לדברי אלוני, "באירופה נהנים היהודים במדינות רבות מאוטונומיה תרבותית וחברתית אך כאשר דורש עזמי בשארה את זאת לערבים, אומרים שהוא בוגד וקיצוני. ישראל, למען האמת, אינה שונה מדרום אפריקה הגזענית כל עוד היא מציגה את עצמה כמדינה יהודית במקום מדינת כל אזרחיה. האם צרפת מציגה את עצמה כמדינת הצרפתים, למשל? אין שום מדינה בעולם שאינה מציגה את עצמה כמדינת כל אזרחיה".

 

כאשר היא נדרשת לתאר את היחסים בין ישראל למיעוט הערבי היא אומרת: "היחסים רעים. ברגע שישראל החליטה להיות מדינת היהודים במקום מדינת כל אזרחיה, היא הפכה למשטר אפרטהייד, למעשה, וזה מתבטא באפליה בתקציבים לשירותים ולפיתוח. ישראל היא מדינה אתנוקרטית ולא דמוקרטית".

 

ומה הסיכויים להתעוררות השמאל בישראל מחדש? "אם תחפש אחרי השמאל, לא תמצא אותו. ראש הממשלה הקודם, אהוד ברק, חיסל אותו. התמוטטות השמאל באה בשל מספר סיבות, ובהן השתתפות מפלגת העבודה בממשלתו הקודמת של שרון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוני. פשעי מלחמה
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
שרון. שיגעון גדלות
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אלון. למרר את חיי הפלסטינים
צילום: איי אף פי
מומלצים